Dünya AİHM Timoşenko davasını kapattı

AİHM Timoşenko davasını kapattı

AİHM, eski Ukrayna Başbakanı Timoşenko’nun ülkesi aleyhine 2012 yılında açtığı ikinci davayı, tarafların "dostane çözüme" gitmesi üzerine kapattı.

Haber Merkezi AA

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nden (AİHM) yapılan açıklamada, Ukrayna hükümetinin  eski Ukrayna Başbakanı Yuliya Timoşenko’nun açtığı dava ile ilgili Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ihlal edildiğini kabul etmesi üzerine davanın kapatılmasına karar verildiği bildirildi.

Açıklamada, Ukrayna hükümetinin 22 Şubat 2014'te serbest bırakılan Timoşenko ile ilgili yerel mahkemelerde açılan davanın "siyasi amaçlı" olduğunu kabul ettiği kaydedildi.

AİHM, Timoşenko’nun daha önce açtığı ilk dava ile ilgili 2013 yılında "Ukrayna’nın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni ihlal ettiğine" hükmetmişti. Mahkeme, 2013 yılında ilk başvuru hakkındaki kararında, Timoşenko'nun hapse atılmasının siyasi amaçlı olduğuna ve haklarının ihlal edildiğini belirtmişti. Ukrayna'nın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 5. maddesinin ilgili fıkrasını ihlal ettiğine hükmeden AİHM, cezaevinde kötü muamele iddiası ile ilgili başvuruyu ise reddetmişti.

Timoşenko'nun geçmiş dönemde aldığı mahkumiyet, dönemin Ukrayna hükümetinin, AB ve ABD ile olan ilişkilerinde gerginliğe yol açmıştı. AİHM'nin kararı, Brüksel ile işbirliği anlaşması imzalamak isteyen devrik Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç üzerinde Timoşenko'nun serbest bırakılması yönündeki baskıyı artırmıştı.

Timoşenko, başbakan olduğu dönemde, "görevini suistimal ederek ülkeyi maddi zarara uğratmaktan" suçlu bulunmuş ve yedi yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.