Dünya Almanyada eski askerlere göçmenlere saldırı soruşturması

Almanya’da eski askerlere 'göçmenlere saldırı' soruşturması

Almanya'nın Saksonya eyaletinde, göçmenlere saldırı hazırlığında olduğundan şüphelenilen dokuz eski asker hakkında "silahlı bir örgüte katılma" suçlamasıyla soruşturma başlatıldı. Grubu yöneten kişinin de Almanya Savunma Bakanlığı’nda görevli bir uzmanla yakın ilişki içinde olduğu tespit edildi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi İHA
Almanya’da eski askerlere göçmenlere saldırı soruşturması
Fotoğraf: Arşiv

Almanya’nın Aşağı Saksonya eyaletinde yer alan Lüneburg Başsavcılığı, “göçmenlere saldırı” şüphesi ile 9 eski asker hakkında “silahlı bir örgüte katılma ve bu örgüte komuta etme" suçlamasıyla soruşturma başlattı.

SALDIRI PLANI AÇIĞA ÇIKTI

Paraşütçüler ile yedek askerlerden oluşan askeri bir spor grubunun göçmenleri öldürme gerekçesiyle saldırılar planladığı iddiasını soruşturan Savcılık, grubun yedekte bir yarbay olan Jens G. tarafından yönetildiği ve yarbayın askeri spor etkinliklerini düzenlediği aktarıldı.

SAVUNMA BAKANLIĞI BAĞLANTISI

Güvenlik güçleri, eylül ayı başlarında Aşağı Saksonya, Kuzey Ren-Vestfalya ve Berlin eyaletlerinde çeşitli baskınlar düzenlemiş, baskınlarda silah, mermi ve şüphelilerin aşırı sağ görüşlere yakın olduğunu ortaya koyan malzemeler ele geçirmişti. Baskınlar neticesinde örgütün yöneticisi olduğu belirtilen Yarbay Jens G.’nin Savunma Bakanlığı’nda görevli bir uzmanla yakın ilişkiler içinde olduğu tespit edilmişti.

BAKANLIKTA GÖREVDEN ALMALAR

Savunma Bakanlığı'nda görevli uzman görevden alındı. Yarbayın ilişkisi olduğu tespit edilen uzmanın, “Strateji ve Görev" adlı birimde görev yapmasından dolayı hassas gizli bilgilere erişimi olduğu bu nedenle sistemlere girişinin engellendiği ve görevden alındığı bildirildi.

Almanya tarihinde kara bir leke
DÜŞÜNCE GÜNLÜĞÜ
Almanya tarihinde kara bir leke

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.