Dünya Amazondan Filistinlilere adres zorbalığı

Amazon’dan Filistinlilere adres zorbalığı

E-ticaret devi Amazon’un, işgal altındaki Filistin topraklarından gelen siparişlerde adres olarak ‘İsrail’ yazandan kargo ücreti almadığı ortaya çıktı. Adrese ‘Filistin’ yazan ise 24 dolar ücret ödemek zorunda. İsrailli uluslararası insan hakları avukatı Michael Sfard, “Yapılan apaçık bir ayrımcılık” dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

ABD'li milyarder Jeff Bezos'un sahibi olduğu e-ticaret devi Amazon'un, işgal altındaki Filistin topraklarından gelen siparişlerde adres olarak "Filistin" yazılması durumunda 24 dolara kadar kargo ücreti ödendiği ortaya çıktı. Buna karşın, Amazon'un adres olarak "İsrail" yazıldığında ücretsiz kargo hizmeti sunduğu belirlendi. Uygulamayı kabul eden Amazon'a "ayrımcılık" suçlaması yöneltildi. İngiliz Financial Times gazetesinin haberine göre, İsrail işgali altındaki Batı Şeria’daki yasa dışı Yahudi yerleşimlerinde Amazon’un 49 dolar üzerindeki siparişlere uygulanan ücretsiz kargo hizmetinden faydalanmak için adrese “Filistin” değil “İsrail” yazmak gerekiyor. Bunu yapmayan Filistinliler, 24 dolara kadar kargo ücreti ödemek zorunda kalıyor. Amazon sözcülerinden Nick Caplin, söz konusu ücretsiz kargo promosyonunun Filistin bölgelerini kapsamadığını belirterek “Eğer Filistin topraklarındaki bir müşteri adresini girdikten sonra ülke olarak İsrail’i seçerse ücretsiz kargo promosyonundan faydalanabilir” diyerek durumu doğruladı. İsrailli uluslararası insan hakları avukatı Michael Sfard, Amazon’un uygulamasını “apaçık bir ayrımcılık” olarak niteledi.

Gazze'den ABD'nin sözde barış planına karşı 'Filistin birlik hükümeti' çağrısı
DÜNYA
Gazze'den ABD'nin sözde barış planına karşı 'Filistin birlik hükümeti' çağrısı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.