Dünya Fransız Anayasasından ırk kelimesi kaldırıldı

Fransız Anayasasından ırk kelimesi kaldırıldı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un anayasa reformu sonrası, Fransız parlamentosu anayasanın ilk maddesini değiştirdi. Daha önce de tartışılan "ırk" kelimesi anayasadan kaldırıldı

Haber Merkezi Yeni Şafak Diğer
Fransa parlamentosu
Fransa parlamentosu

Parlamentonun alt kanadı Ulusal meclis, “ırk” kelimesi üzerinde uzun süredir tartışıyordu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un gerçekleştirdiği anayasa reforumu sonrası, Fransız parlamentosu anayasının ilk maddesinde değişikliğe gitti. Anayasadan “ırk” kelimesi kaldırılırken “cinsiyet ayrımının yapılmasının” yasak olduğu ifadesi eklendi.

“Cumhuriyet, tüm vatandaşların menşe, ırk ve din ayrımı yapmaksızın hukukun önünde eşitliğini garanti eder” ibaresi yeri "Cumhuriyet, tüm vatandaşların cinsiyet, menşe ve din ayrımı yapmaksızın hukukun önünde eşitliğini garanti eder" olarak değiştirildi.

  • Irk kelimesi ilk olarak 1946 yılında Nazizim gibi savaş sonrası ırkçı akımların engellenmesi amacıyla Anayasaya eklense de kelime etimolojik olarak tartışılıyordu.

Parlamento üyeleri son kararı kelimenin “yanlış anlaşılma” veya “anlaşılamama” sebebiyle kaldırılmasına karar verdi.

Macron’un anayasa reformu çok tartışılmıştı

Fransız hükümeti açıkladığı yeni anayasal reformla, nispi seçim sistemi, parlamenter sayısının azaltılması, parlamenter olabilme sürelerinin sınırlandırılması, Korsika’nın Anayasa’ya yazılması gibi daha açıklanmadan tepki çeken pek çok iddialı reforma gitmeye hazırlandığını duyurmuştu

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.