Dünya Arap Birliği IKBYnin gayrimeşru adımını esefle karşılıyoruz

Arap Birliği: IKBY'nin gayrimeşru adımını esefle karşılıyoruz

Arap Birliği Genel Sekreteri Gayt, yaptığı yazılı açıklamada IKBY'nin gayrimeşru referandum kararına tepki gösterdi. Gayt, "IKBY'nin referandum ısrarını esefle karşılıyoruz" dedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Arap Birliği: IKBYnin gayrimeşru adımını esefle karşılıyoruz
Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt tarafından yapılan yazılı açıklamada, muhtemel bir çatışmadan kaçınmak ve Irak’ta olası bir bölünmeyi engellemek için uzlaşma kapısının hala açık olduğuna vurgu yapıldı.

Açıklamada Ebu Gayt, "Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) gayrimeşru referandumda ısrar etmesi, Arap Birliği tarafından esefle karşılanmıştır. Doğacak muhtemel sonuçların bertaraf edilmesi için, ilgili tarafların bilgelik ve sorumluluk anlayışı içerisinde ve Irak devleti bileşenleri çerçevesinde gereken adımları atmaları için hala bir fırsat bulunmaktadır.” ifadelerini kullandı.

İsim vermeden “bazı tarafların krizi ve bölünmeyi derinleştirme peşinde olduğuna” dikkati çeken Ebu Gayt, Kürt halkının çıkarlarının toprak bütünlüğü korunmuş federal bir Irak devletinin çatısı altında kalmakla sağlanacağını vurguladı.

Irak hükümeti, 2005 anayasasına aykırı olduğu için dün IKBY tarafından gerçekleştirilen gayrimeşru referandumu ve sonuçlarını tanımadığını açıklamıştı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.