Dünya Arka bahçe tehdidi

Arka bahçe tehdidi

ABD'nin "arka bahçesi" olarak nitelenen Latin Amerika'da artan Çin ve Rus nüfuzu Washington'u tedirgin ediyor. Bu tedirginlik ABD yönetiminin en üst düzeyinde Moskova ve Pekin'i hedef alan tehdit diline dönüşmüş durumda.

Haber Merkezi Yeni Şafak
ABD Dışişleri Bakanı Pompeo
ABD Dışişleri Bakanı Pompeo

Latin Amerika turuna çıkan ABD Dışişleri Mike Pompeo, Paraguay ziyaretinde Venezuela ile ilgili soruları yanıtladı. ABD Dışişleri Bakanı'nın açıklamalarında, Çin ve Rusya'ya açık tehditler savurması dikkat çekti. Güney Amerika’ya yatırım yapan Çin ve Rusya’yı uyaran Pompeo, bu iki ülkenin bölge ekonomilerine yıkım ve yolsuzluk getirdiğini, örneğin Ekvador’da Çin sermayesiyle hayata geçirilen baraj projesinin başarıya ulaşmadığını söyledi, baraj projesine giren yetkililerin çoğununun rüşvet suçlamasıyla hapsedildiği ve ceza aldığını hatırlattı.

Eleştirilerini Çin’e de yönelten Pompeo, “Çin’in gelişmesini ve refaha kavuşmasını istiyoruz. Güney Amerika’da istemediğimiz şey, Çin’in çantalar dolusu parayı gösterip yetkililere rüşvet vermesi. Yolsuzluk faaliyetleri istemiyoruz” diye konuştu.

Moskova'yı hedef aldı

ABD öncülüğünde bir darbe süreciyle karşı karşıya olan Venezuela'ya Moskova desteği de Pomepo'nun gündemindeydi. Rusya’yı da Venezuela’ya eğitim amaçlı asker göndererek Maduro rejimini güçlendirmeye çalışmakla suçlayan ABD Dışişleri Bakanı, bunun ülkede huzursuzluğu arttırdığını savundu.

Pompeo, Rusya’nın Orta Amerika ülkelerinden Nikaragua’ya da silah sattığını ve polis eğitim merkezi açtığını belirtti. Hızını alamayan Pompeo, Maduro hükümetinin Rusya ve Küba’dan yardım almasını da eleştirdi, “Yetkilerinin tamamını Kübalılarla Ruslara devretti” dedi. Venezuela'ya geçtiğimiz haftalarda ardı ardına Rus ve Çin uçakları, askeri ve tıbbi yardım taşımıştı.

Barış Pınarı Harekatı: Teröristlerin ağır silahları nerede?
Dünya

Barış Pınarı Harekatı: Teröristlerin ağır silahları nerede?

Türkiye'nin Kuzey Suriye'deki terör bölgelerine düzenlediği Barış Pınarı Harekatı başladığı günden bu yana 7 gün geçti. Harekatın ardından çok kısa bir sürede önemli kent merkezlerini rahatlıkla kontrol altına alınırken, ABD tarafından teröristlere teslim edilen ağır silahların ortada görünmemesi 'Neredeler?' sorusunu beraberinde getirdi. Yenisafak.com, Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar ile ağır silahların durumunu konuştu.
İzmir'in mıknatıs adamı: Madeni eşyalar üzerine yapışıyor
Gündem

İzmir'in mıknatıs adamı: Madeni eşyalar üzerine yapışıyor

İzmir’de yaşayan 69 yaşındaki Ethem Arslan'ın vücudu adeta bir mıknatıs gibi metal eşyaları çekiyor. Bu durumun günlük hayatında kendisine sıkıntı teşkil etmediğini ifade eden Arslan, aynı özelliğinin vefat eden anneannesinde de olduğunu, kendisinden de torununa geçtiğini, bu durumun genetik olduğuna inandığını dile getirdi.
HDP önündeki eylemde 43'üncü gün, aile sayısı 55 oldu: Gözü yaşlı baba kızına seslenirken fenalaştı
Gündem

HDP önündeki eylemde 43'üncü gün, aile sayısı 55 oldu: Gözü yaşlı baba kızına seslenirken fenalaştı

Diyarbakır'da terör örgütü PKK tarafından kaçırılan çocuklarının bulunmasını isteyen aileler, HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önündeki oturma eylemini, 43'üncü günde de sürdürdü. Ağrı'nın Taşlıçay ilçesine bağlı Kumluca köyünde yaşayan Yasin Kaya'nın, 2015 yılında dağa kaçırılan kızı Çiğdem Kaya (21) için gelmesiyle oturma eylemi yapan aile sayısı 55'e çıktı. Gözyaşları içinde kızına teslim olması için çağrıda bulunan baba Kaya fenalaştı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.