Dünya Atinaya Kremlin ayarı Rusya ile anlaşmalara imza attı

Atina’ya Kremlin ayarı: Rusya ile anlaşmalara imza attı

Üslerini ABD’ye açan Yunanistan, Moskova’nın tepkisinin ardından soluğu Kremlin’in kapısında aldı. Atina yönetimi, Rusya ile turizmden enerjiye, ulaştırmadan teknolojiye bir dizi anlaşma imzaladı. Ayrıca Miçotakis’in, önümüzdeki hafta Putin ile bir araya geleceği açıklandı.

Abone Ol Google News
Muhammed Vefa Yürekli Yeni Şafak
Atina’ya Kremlin ayarı: Rusya ile anlaşmalara imza attı
Atina yönetimi, Rusya ile turizmden enerjiye, ulaştırmadan teknolojiye bir dizi anlaşma imzaladı.

Açılmasına müsaade ettiği üslerle topraklarını adeta ABD ordusuna sunan Yunanistan’a Kremlin’den ayar geldi. Washington yönetimi ile peş peşe varılan mutabakatlar ve ABD’ye tahsis edilen askeri üslerle Moskova’nın tepkisini çeken Atina yönetimi, Rusya ile arasını düzeltmek için ekonomiden enerjiye, teknolojiden ulaştırmaya kadar pek çok kelemde bir dizi anlaşmaya imza attı.

Moskova’da gerçekleştirilen 13. Bakanlar Arası Karma Komitesi toplantısında, Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Alexander Fomin ile Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Miltiadis Varviçiotis arasında ikili bir anlaşma imzalandı.

DENİZ ANLAŞMASI GÜNCELLENDİ

Anlaşma kapsamında Petavat ve Heksavat enerji tesislerinin geliştirilmesi ve işletilmesi için Rusya ile anlaşmaya varıldı. Ayrıca Yunanistan ile Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği hükümeti arasında 10 Nisan 1991’de imzalanan kıyı bölgesi sınırlarının ötesinde denizde olayların önlenmesine ilişkin anlaşma güncellendi.

Anlaşma ile Yunanistan, Karadeniz, Ege ve Doğu Akdeniz’de seyir halindeyken Rusya’ya doğrudan bilgi verecek. Böylelikle Yunanistan, ülkesindeki üsleri ABD’ye açmasına rağmen her hareketini Rusya’ya bildirecek.

MİÇOTAKİS MOSKOVA’YA GİDECEK

Bunun yanı sıra petrol ve gaz, elektrik, ulaşım, turizm, bilimsel ve teknolojik iş birliği de dahil olmak üzere çeşitli iş birliği protokollerinde de uzlaşıldı. Ayrıca Yunan basınında çıkan haberlere göre, Yunanistan Başbakan Kiriakos Miçotakis’in ise, önümüzdeki hafta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le Soçi’de bir araya geleceği açıklandı.

İki liderin yapacağı görüşmede, son dönemde bölgedeki gelişmeleri değerlendirecekleri belirtildi. Miçotakis’in, Dedeağaç ve Limni bölgesinde artan ABD varlığı nedeniyle Putin’e izahat vermesi bekleniyor.

HER YER ABD ÜSSÜ

ABD’nin, yenilenen ABD-Yunanistan Karşılıklı Savunma İşbirliği (MDCA) anlaşmasıyla Yunanistan’daki mevcut 5 askeri üssüne 4 yeni üs daha ekleyeceği ortaya çıkmıştı. İskiri Erken Uyarı Üssü, Salamis Deniz Üssü, Kastelli, Kalamata ve Andravida Hava Üslerine ek olarak; Dedeağaç’taki Yanuli karargahı, Litohoro’daki atış talim sahası ve Stefanovikio Askeri Havaalanı civarındaki Yeorgula Karargahı da ABD’ye tahsis edildi. ABD’nin mevcut 5 üssünde yüzlerce silahlı hava aracı, tank, tanksavar, havan, silahlı zırhlı araç, ağır silah, radar ve hava savunma sistemleri bulunuyor.

Kiriakos Miçotakis
Kiriakos Miçotakis

Utanç duvarını büyütecek

Yunan basınına göre Atina yönetimi, Evros kara sınırında bulunan göçmen karşıtı utanç duvarına 1,5 milyon euro değerinde yeni ekipman alacak. Haberde, duvarda bulunan 23 termal kameranın yerine yeni kameraların yerleştirileceği açıklandı. Mevcut kameraların 10 yıllık olduğu belirtilen haberde, alınan yeni kameralarla sınırdaki faaliyetlerin daha iyi gözlemlenebileceği vurgulandı.

ABD ve Yunanistan savunma anlaşması imzaladı: Savaşa hazırız
DÜNYA
ABD ve Yunanistan savunma anlaşması imzaladı: Savaşa hazırız

Yunanistan'da her yer ABD üssü
DÜNYA
Yunanistan'da her yer ABD üssü

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.