Dünya Avrupanın diş sağlığı meselesi Neden Türkiyeye geliyorlar?

Avrupa'nın diş sağlığı meselesi: Neden Türkiye'ye geliyorlar?

Avrupa'nın diş sağlığı meselesi her geçen gün artıyor. Batı Avrupa ülkesinde diş sağlığı giderleri temel sağlık sigortası kapsamı dışında tutuluyor. Binlerce kişi her yıl diş bakımı için başta Türkiye olmak üzere Doğu Avrupa ülkelerine seyahat ediyor.

Haber Merkezi Diğer
Sağlık turizmi için en fazla seyahat eden ülkelerin başında ABD, Almanya, İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt geliyor.
Sağlık turizmi için en fazla seyahat eden ülkelerin başında ABD, Almanya, İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt geliyor.

Her yıl binlerce kişi diş bakımı için bir başka ülkeye seyahat ediyor. Bunun başlıca sebebi insanların bulundukları ülkelerde diş sağlığı masraflarının oldukça yüksek olması. Birçok gelişmiş Batı Avrupa ülkesinde diş sağlığı ile ilgili giderler temel sağlık sigortası kapsamı dışında bırakılıyor. Bu da Batılı zengin ülke vatandaşlarını, bu hizmetin daha ucuz olduğu Doğu Avrupa ve Türkiye'ye gitmeye zorluyor.

  • Euronews'in haberine göre, sağlık turizmiyle ilgili istatistikler uluslararası kurumlara göre değişse de her yıl milyarlarca doları bulan bir sektöre dönüşmüş durumda.

Eurostat'ın 2016 araştırmasına göre Avrupa Birliği'nin 513 milyonluk nüfusunun yüzde 3.7'si maddi sebeplerden ötürü diş sağlığı giderlerini karşılayamadığını belirtti. Bunun sebepleri arasında diş sağlığı masraflarının sosyal sigorta kapsamında olmaması ya da sadece bir kısmının sigorta tarafından karşılanıyor olması nedeniyle halk daha ucuz olan ülkeleri tercih ediyor.

Kişi başına düşen diş hekimi sayısında Doğu Avrupa ülkeleri önde

2016 yılı verilerine göre AB'de aktif mesleğini sürdüren 360 bini aşkın diş hekimi bulunuyor. Kişi başına düşen diş hekimi sayısındaysa Yunanistan, Bulgaristan ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi Batı Avrupa ülkelerinin önünde bulunuyor. Yunanistan'da her 100 bin kişiye 123 diş hekimi düşerken bu oran Bulgaristan'da 112, Güney Kıbrıs'ta 104.

Türkiye sağlık turizminde dünyanın en çok tercih edilen ülkelerinden

Sağlık turizmi için en fazla seyahat eden ülkelerin başında ABD, Almanya, İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt geliyor.

Euronews'in haberine göre, Türkiye dışında Macaristan gibi Doğu Avrupa ülkeleri de sağlık turizminde yıldızı yükselen ülkeler arasında yer almaya başladı. Avrupa Birliği Parlamentosu ve Konseyi'nin 2013 yılında birliğe bağlı ülkeler arasında hastaların sağlık haklarını iyileştirmesi, ülkeler arasında olan farklılıkları azaltarak bir başka ülkede tedavi olmayı kolaylaştırıcı adımlar atması vatandaşları daha ucuz olan Doğu Avrupa ülkelerine yönlendirdi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.