DünyaAvustralya eski Başbakanı saldırıya uğradı

Avustralya eski Başbakanı saldırıya uğradı

Avustralya'da eski Başbakan Abbott, Tazmanya eyaletinde kaldığı otele giderken eş cinsel evliliklerin yasallaşmasını isteyen bir kişinin saldırasına uğradı. Abbott saldırıda hafif yaralandı.

Haber MerkeziAA
Arşiv
Arşiv

Eski Avustralya Başbakanı Tony Abbott’un, Tazmanya eyaletinde uğradığı saldırıda hafif yaralandığı bildirildi.

Avustralya’da eş cinsel evliklerin yasallaşması için düzenlenen mektupla halk oylamasında "hayır" oyu kullanacağını açıklayan Abbott, Tazmanya eyaletinde kaldığı otele giderken eş cinsel evliliklerin yasallaşmasını isteyen bir kişinin saldırasına uğradı.

Abbott, 2GB radyosuna yaptığı açıklamada, oteline geri dönerken üstünde "evet" yazılı tişört giyen bir erkeğin elini sıkmak bahanesiyle kendisine yaklaştığını belirtti.

Saldırgan kafa attı

"Bana kafa attı, tutturamadı ama yine de dudağımdan yaralandım. Dudağım biraz şişti. Bu, oylamanın ne kadar çirkinleştiğinin bir göstergesidir." diyen Abbot, saldırganın daha sonra küfrederek kaçtığını söyledi.

Eski Başbakan ve iktidardaki Liberal Parti milletvekili Abbott, hükümetin geçen ay aldığı mektupla oy kararının ardından Avustralyalılara çağrıda bulunarak "hayır" oyu kullanmalarını istemiş, "Eş cinsel evliliklerden hoşlanmıyorsanız 'hayır' oyu verin. İfade ve inanç özgürlüğü konusunda endişeleniyorsanız 'hayır' oyu kullanın." ifadelerini kullanmıştı.

Federal hükümet, eş cinsel evliliklerin yasallaşması için halkın konu hakkında görüşlerini almak üzere mektupla oy kullanmaya karar vermişti. Avustralyalılar, 12 Eylül-7 Kasım tarihlerinde evlerine gönderilen formları doldurarak eş cinsel evlilik konusundaki görüşlerini belirtecek. Sonuçların 25 Kasım’da ilan edilmesi bekleniyor.

Mektup oylarının yasal bağlayıcılığı bulunmuyor ancak halkın bu yönde tercih yapması durumunda hükümet, Avustralya Evlilik Yasasının değişmesi teklifini meclise sunacak.

İspanyol basınından Cengiz Ünder'e övgü
Spor

İspanyol basınından Cengiz Ünder'e övgü

İspanyol basınında, Barcelona'nın UEFA Şampiyonlar Ligi çeyrek finalinde eşleştiği İtalyan ekibi Roma'da forma giyen milli futbolcu Cengiz Ünder hakkında övgü dolu ifadeler yer aldı.
Günde 6 diş közlenmiş sarımsak yiyin
Hayat

Günde 6 diş közlenmiş sarımsak yiyin

Son yıllarda yapılan araştırmalar sarımsağın birçok açıdan sağlık için faydalı olduğunu ortaya koydu. Sarımsak keskin kokusu yüzünden genelde tüketilmese de tam bir şifa kaynağı. Uzmanlar özellikle közlenmiş sarımsağı tavsiye ediyor. 6 diş közlenmiş sarımsak 24 saatte vücuda birçok fayda sağlıyor. İşte sarımsağın faydaları...
İngilizlerden Rusya'ya yeni hamle
Dünya

İngilizlerden Rusya'ya yeni hamle

İngiltere ve Rusya arasındaki diplomatik kriz sürüyor. Eski Rus ajanının İngiltere'de zehirlenmesiyle başlayıp karşılıklı olarak diplomatları sınır dışı etmeye kadar giden krizde Londra yönetiminden yeni bir hamle geldi. Kuzey Buz Denizi'nde duran nükleer denizaltı HMS Trechant buzları kırarak ortaya çıktı. Denizaltının ortaya çıkarılması, İngilizlerin Ruslara gövde gösterisi yaptığı yorumlarına neden oldu.
Uçaktan düşen hostes öldü
Dünya

Uçaktan düşen hostes öldü

Uganda'nın başkenti Entebbe Uluslararası havalimanına inen uçak, kalkış için hazırlık yaparken, acil çıkış kapısından düşen Bulgaristan vatandaşı hostes yaşamını yitirdi.
BİLSEM sınav sonuçları açıklandı 2018
Gündem

BİLSEM sınav sonuçları açıklandı 2018

2018 BİLSEM sınav sonuçları açıklandı. BİLSEM grup tarama sonuçları merakla bekleniyordu. MEB'den yapılan açıklamada 2018 BİLSEM sınav sonuçlarının açıklanacağı bildirildi. Haberimizde BİLSEM sınavına dair detayları bulabilirsiniz...