Dünya Barış gücüne gözdağı

Barış gücüne gözdağı

BM'nin ateşkes kararını ihlal eden İsrail ordusu, Lübnan'ın Baalbek kentini bombaladı ve Hizbullah’a karşı başarısız bir operasyon düzenledi. Çatışmada 1 İsrail askeri ile 3 Hizbullah savaşçısı öldü

Haber Merkezi Yeni Şafak
Barış gücüne gözdağı
Barış gücüne gözdağı
İsrail , BM’in aldığı ateşkes kararına rağmen Lübnan’a yönelik saldırılarını sürdürüyor. Lübnan güvenlik kaynakları, İsrail'in ülkenin doğusundaki Baalbek kentine hava saldırıları düzenlediğini ve başarısız bir asker indirme operasyonu gerçekleştirdiğini duyurdu. Çıkan çatışmada 3 Hizbullah savaşçısının öldüğünü bildiren yetkililer, İsrail savaş uçaklarının Bekaa Vadisi’ndeki bir elektrik santrali ile Buday köyündeki bazı hedefleri bombaladığını da belirtti. Hizbullah kaynakları İsbrail’in 6 kayııp verdiğini belirtti. İsrail, operasyonda 1 askerinin öldüğünü, 2’sinin yaralandığını açıkladı.

ATEŞKES İHLALİ

Lübnan güvenlik yetkililerine göre, 6 kişilik İsrail timinin hedefi Buday kasabasında bulunan Hizbullah liderlerinden Şeyh Muhammed Yezbek’ti. İsrail ordusu ise, özellikle Suriye ve İran'dan Hizbullah'a silah sevkiyatını önlemek için Lübnan'a girdiğini bildirdi. İsrail’in saldırısına sert tepki gösteren Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora, bu operasyonun ateşkesin ihlali anlamına geldiğini söyledi.

BARIŞ GÜCÜ TEHLİKEDE

BM temsilcileri Vijay Nambiar ve Terje Roed-Larsen, Lübnan Dışişleri Bakanı Fevzi Salluk ile yaptıkları görüüşmeden sonra basın açıklaması yapmaktan kaçmaları dikkat çekti. Diplomatik kaynaklar ise, ateşkes ihlalinin BM Barış gücünün oluşumunu tehlikeye atabileceği uyarısında bulundu.

MURR:ORDUYU ÇEKERİZ

Lübnan Savunma Bakanı Elias Murr, İsrail’in saldırısınaatfen, BM müdahale etmediği takdirde ordunun ülkenin güneyine konuşlanmasını durdurmakla tehdit etti. İsrail’in Lübnan ordusuna saldırmak için bahane arıyor olabileceğini öne süren Murr, ‘’Orduyu, İsrail tuzağına av olması için göndermeyeceğiz’’ dedi.

BM asker seçemİyor

Birleşmiş Milletler İsrail'in saldırıları ile harabeye dönen Lübnan'a yollanacak 15 bin barış gücü askeri bulma konusunda zorlanıyor. Geçen cuma günü 49 ülkenin katıldığı BM toplantısında Bangladeş, Malezya, Endonezya ve Nepal 1000 ila 2 bin kişilik taburlar verebileceklerini bildirmişlerdi. Bangladeş, Malezya ve Endonezya'nın İsrail ile diplomatik ilişkileri olmadığı için, İsrail bu ülkelerin askerlerine karşı çıkıyor. BM İsrail’in tavrını eleştirdi.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.