Dünya Batı Trakyalı Türkler eski Türk mezarlığı üzerine futbol sahası projesine tepki gösterdi

Batı Trakyalı Türkler eski Türk mezarlığı üzerine futbol sahası projesine tepki gösterdi

İskeçe'nin Horozlu köyündeki eski Türk mezarlığı üzerine futbol sahası inşa etme girişimi, Yunanistan'daki Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığın tepkisini çekti.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Batı Trakyalı Türkler eski Türk mezarlığı üzerine futbol sahası projesine tepki gösterdi
İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu

Horozlu köyünün bağlı olduğu Bulustra Belediyesi, salı günü iş makineleriyle eski mezarlık üzerinde çalışma başlattı.

Mezarlığın üzerine futbol sahası inşa etme amacıyla başlatılan çalışma kapsamında, bazı mezar taşları yerinden söküldü ve kırıldı.

Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı, mezarlığın üzerine futbol sahası inşa etme girişimine tepki gösterdi.

İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, yaptığı açıklamada, mezarlığa bu şekilde zarar verilmesinin kabul edilemez olduğunu belirterek azınlığa danışılmadan böylesi bir eyleme geçilmesinin azınlığın tepkisine yol açtığını ifade etti.

Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığını temsil eden birçok kuruluş ve dernek, olayı kınadı.

İTB'den yapılan açıklamada, "Bulustra Belediyesinin almış olduğu bu talihsiz karardan bir an önce vazgeçmesini ve Türk azınlık toplumundan özür dilemesini beklediğimizi tüm kamuoyuyla paylaşırız." ifadesi yer aldı.

Gömüyü duyan define aramaya koştu
FOTOĞRAF 11
Title
Bölgede yapılan yüzey araştırmaları ve diğer çalışmalar, Trakların mezar anıtı ve tören alanı olan dolmenleri geç bronz çağına tarihlendiriyor.
Title
Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Engin Beksaç, Trakya kültür mirasının en eski ve önemli eserleri arasında olan 3 bin 500 yıllık olduğunu belirttiği dolmenlerin kaçak kazılar nedeniyle zarar gördüğünü söyledi.
Title
Beksaç, Edirnede tespit edilmiş 60tan fazla dolmenin bulunduğunu ifade etti.Anıtsal yapıların yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu dile getiren Beksaç, şunları kaydetti:
Title
Title
Dolmenlerde maddi değeri olan bir şey yok. Buralardan kıymetli bir malzeme çıkma olanağı yok. Dolmenlerin kullanılmış olduğu süreçte buralara değerli malzeme koyma anlayışı yok. Ben yaptığım kazı çalışmalarının çoğunda iskelet kalıntısı dahi bulamadım. Çünkü bunların çoğunun mezar olarak kullanılmadığını görüyoruz.
Title
Bu yapılar yılın belli dönemlerinde ayin yapılan birer kült anıtı. Bunların içleri boş. Etrafında sadece keramikler var. Bunların dışındaki metal malzemelerin de bir değeri yok.
Title
Dolmenler turizm açısından değerliProf. Dr. Beksaç, dolmenlerin korunarak geleceğe taşınması ve turizme kazandırılması gerektiğini dile getirdi.
Title
Dolmenlerin kültürel bir değer olarak ön plana çıkarılması ve turistik bir değer olarak değerlendirilmesi gerektiğini aktaran Beksaç, Bu eserler kültür turizminin temelini oluşturur. Dolmenlerin bulunduğu tüm ülkelerde bu eserler çok önemli yer tutar. Buralarda dolmen turu ve gezileri yapılır.
Title
Özellikle son dönemlerde dolmenlerde tören ve ayinler de yapılıyor. Dolmenler turizm açısından değerli. Fransa, İspanya, İngiltere ve İspanyada önemli turizm girdisi sağlıyor. Bizim de gerçek anlamda koruyup değerini bilmemiz gerekli. diye konuştu.
Title
Dolmen nedir? Yan yana duran dik taşların üzerine kapatılmış yassı taştan yapılmış genellikle mezar olarak kullanılan tarihi yapıdır.
Title
Gömüyü duyan define aramaya koştu
'İçerisinde gömü var' efsanesi nedeniyle definecilerin hedefi haline gelen ve Trakya'ya adını veren Traklar'dan günümüze ulaşan 3 bin 500 yıllık dolmenler, define kazıları nedeniyle zarar görüyor.

İstanbul'a kar geliyor
FOTOĞRAF 10
Title
Son zamanlarda mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıkları düşmeye başlayacak.
Title
Soğuyan hava beraberinde kar ve sağanak yağışı da getiriyor.
Title
Pazartesi günü Trakya ve Marmarada başlayacak olan kar yağışı, adım adım yurdu saracak.
Title
Yurt genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolunun kuzeybatısı ve Batı Karadeniz ile Adana, Osmaniye, Hatay, Samsun, Çorum, Amasya, Rize ve Artvin kıyılarının yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.
Title
Genellikle yağmur ve sağanak, gece saatlerinde Batı Karadenizin iç kesimleri, Kütahya, Afyonkarahisar ve Eskişehir çevreleri ile Edirne ve Kırklarelinin kuzey kesimlerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde olması beklenen yağışların akşam saatlerinde Marmaranın batısı ve Kıyı Egede, gece saatlerinde Aydın, Muğla, Denizli ve Uşak çevrelerinde yerel olarak kuvvetli (21-50 kgm2) olması bekleniyor.
Title
Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.
Title
İSTANBULA KAR NE ZAMAN YAĞACAK?Meteoroloji danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen Twitter hesabından, “Bugün akşam saatlerinde Marmaranın batısı (İstanbul dahil) ve Kıyı Egede, gece saatlerinde Aydın, Muğla, Denizli ve Uşak da kuvvetli yağmur var.
Title
1 Mart’tan itibaren Türkiyede havalar soğuyor.
Title
Hafta boyunca Anadolu da Kar yağışı görülecek.
Title
İstanbul’da çarşamba günü yüksekler karla karışık yağmur görünüyor” diyerek uyardı.
İstanbul'a kar geliyor
Önümüzde hafta İstanbul'da hava sıcaklarında yaşanacak düşüşle beraber kar yağışı başlayacak. Peki, İstanbul'a kar ne zaman yağacak? İşte merak edilen soruların cevabı...

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.