Dünya BBC Türkçe darbe yayınına devam ediyor

BBC Türkçe darbe yayınına devam ediyor

FETÖ/PDY'nin Ankara ve İstanbul'da başlattığı ve halkın meydanlara çıkarak püskürttüğü darbe girişimi ülke ve dünya basınında geniş yankı buldu. Ancak İngiltere'nin yayın kuruluşu olan BBC, darbe girişimini destekleyici yayın yapmaya küstahça devam ediyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
BBC 15 Temmuz gecesi gerçekleştirilen darbe girişimine destek veren haberler yayınlamaya devam ediyor.
BBC 15 Temmuz gecesi gerçekleştirilen darbe girişimine destek veren haberler yayınlamaya devam ediyor.
Cuma gecesi FETÖ tarafından 'Yurtta Sulh Konseyi'nin gerçekleştirdiği ancak halkın yoğun mücadelesi ile başarısızlıkla sonuçlanan darbe girişimi dünya genelinde büyük yankı buldu. Yapılan askeri müdahaleye pek çok ülke liderinden kınama mesajları geldi. Yayın organları ise darbe kalkışmasını ve milletin iradesine sahip çıkmasını manşetlerine taşıdı.

İngiltere'nin yayın kuruluşu olan BBC ise, 15 Temmuz darbe girişiminin gerçekleştiği andan bu yana darbe yanlısı yayınlarını sürdürmeye devam ediyor. Darbe sonrasında BBC, ABD dâhil birçok ülkede uygulanan idamın talebine Türkiye'deki talebine hukukun üstünlüğü konusunda eleştiri getiriyor.

Guardian yazarı Alev Scott ise darbe girişimine karşı sokaklara dökülen insanları 'şiddet yanlısı çete' olarak yorumluyor. Darbenin hala kim tarafından yapıldığının belli olmadığını savunan Scott, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın iktidarı elinde tutmak için darbe girişimini yaptığını iddia ediyor.


BBC, Amerika'nın Wall Street Journal gazetesindeki 'Erdoğan'ın intikamı' olarak adlandırılan haberde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Putinvari bir güç' gösterdiğini söyledi. Haberde Erdoğan'ın İncirlik üssünü ve DAEŞ'e karşı işbirliğini Gülen'in iadesi talebi karşılığında koz olarak kullanacağı iddia edildi.


BBC, sosyal medya hesabında darbe girişimine destekleyici haberleri tekrarlayarak gerçekleşmesini umduğu darbeyi gündemde tutmaya devam ediyor.

Abone Ol Google News
Yeni yatırımcılar kapımızı çalıyor
Ekonomi

Yeni yatırımcılar kapımızı çalıyor

Pandemi sürecindeki başarı, yatırımcıları Türkiye’ye çekiyor. Türkiye’nin kapısının çalındığını aktaran Cumhurbaşkanı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu, ‘’Uluslararası şirketler, pandemi sürecinde neler yapıldığına bakıyor. Bu Türkiye için kıymetli bir kriter’’ dedi. Yatırım kararı alınmış ve 2021’in sonuna kadar tamamlanması beklenen 52 tane uluslararası yatırım projesi takip ettiklerini belirten Dağlıoğlu, projelerin yatırım bedelinin yaklaşık 4 milyar dolar, taahhüt edilen istihdamın ise 10 bin 500 kişi olduğunu ifade etti.
BAE ateşle oynuyor
Dünya

BAE ateşle oynuyor

18 Mayıs’ta Hafter’in işgalinden kurtarılan ve Türkiye’nin üs kuracağı belirtilen Vatiyye Üssü’ne hava saldırısı düzenlendi. Libya ordusunun yürüttüğü “Öfke Volkanı Operasyonu” sözcülerinden Abdulmalik el-Medeni saldırıyı Mısır’dan havalanan BAE uçaklarının düzenlediğini duyurdu. Libya Savunma Bakan Yardımcısı Selahaddin Nemruş da “uyun bir zaman ve mekanda karşılık verilecektir” dedi.
İşgalci İsrail'den Gazze'ye hava saldırısı
Dünya

İşgalci İsrail'den Gazze'ye hava saldırısı

İşgalci İsrail'in savaş uçakları, Gazze'nin doğusundaki Zeytune bölgesinin tarım arazilerinde yoğunlaşan hava saldırıları düzenledi. Saldırıların ardından ölü ya da yaralı olup olmadığına dair bilgi verilmedi. İşgalci İsrail ordusu, söz konusu saldırının Gazze'den fırlatılan roketlere karşılık olduğunu iddia etti.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.