Dünya Bidendan, Trumpın Beyaz Saray ziyaretçi kayıtlarının Kongreye teslim edilmesi emri

Biden'dan, Trump'ın Beyaz Saray ziyaretçi kayıtlarının Kongre'ye teslim edilmesi emri

Eski ABD Başkanı Donald Trump destekçileri ve aşırı sağcıların başkanlık seçimlerini bahane ederek yaptıkları seçim sonuçlarının onaylanacağı Kongre binasına baskın yapılmıştı. Beyaz Saray Avukatı Dana Remus, Trump dönemine ait Beyaz Saray ziyaretçi kartlarının Kongre baskını soruşturma komitesine verilmesi gerektiğini belirtti.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Bidendan, Trumpın Beyaz Saray ziyaretçi kayıtlarının Kongreye teslim edilmesi emri
Arşiv

ABD Başkanı Joe Biden, selefi Donald Trump dönemindeki Beyaz Saray ziyaretçi giriş-çıkış kayıtlarının 6 Ocak Kongre baskınını soruşturan Temsilciler Meclisi özel komitesine teslim edilmesi talimatı verdi.

Amerikan basınında yer alan haberlere göre Biden, Trump'ın Beyaz Saray ziyaretçi kayıtlarını gizli tutmak için idari imtiyaz kullanması talebini reddetti.

Beyaz Saray Avukatı Dana Remus, Ulusal Arşivlere gönderdiği mektupta 15 gün içinde Trump dönemine ait Beyaz Saray giriş-çıkış kayıtlarının 6 Ocak soruşturma komitesine verilmesi gerektiğini belirtti.

Mektupta, Beyaz Saray'ın 6 Ocak Kongre baskınına giden süreçte yaşananlara ilişkin Kongrenin süreci inceleme ve bilgi edinme hakkı olduğunun altı çizildi.

6 Ocak Kongre baskını

ABD'de aşırı sağcı gruplar ve eski ABD Başkanı Donald Trump destekçileri, 6 Ocak 2021'de, 3 Kasım 2020 seçiminin sonuçlarının onaylanması için oturumun yapıldığı Kongre binasını basmıştı.

Baskında 1'i polis 5 kişi hayatını kaybetmişti. Baskın nedeniyle halkı isyana teşvikten azil istemiyle yargılanan Trump, Şubat 2021'de Senatodaki oylamada aklanmıştı.

ABD yakın tarihine damga vuran 6 Ocak Kongre baskınının üzerinden bir yıl geçti
FOTOĞRAF 11
Title
ABD'de 3 Kasım 2020'de yapılan ve Demokrat Joe Biden'ın zaferiyle sonuçlanan başkanlık seçimleri, \"son yıllarda yapılan en tartışmalı seçimler\" olarak tarihe geçti.<br>
Title
ABD siyasi tarihinin en uzun günü: 6 Ocak 2021<br>Sıra seçimlerin 6 Ocak 2021'de Kongre tarafından tasdikine geldiğindeyse ABD siyasi tarihinin akıllardan silinmeyecek anları yaşanmaya başladı.
Title
Trump, gerek sosyal medyada gerekse mitinglerinde 3 Kasım seçimlerini \"çalınmış seçimler\" olarak nitelendirdi.<br>Trump, 6 Ocak sabahı Kongre oturumu başlamadan önce Beyaz Saray önünde destekçilerine hitap edeceğini duyurdu ve bunun ardından ABD'nin birçok eyaletinden Trump destekçileri, başkent Washington DC'ye geldi.<br><br>On binlerce Trump yanlısı, Beyaz Saray önündeki \"National Mall\" isimli alanı doldururken, \"Proud Boys\" başta olmak üzere aşırı sağcı gruplar da aynı saatlerde Kongre önüne gitmeye başladı.
Title
Trump, Beyaz Saray önünde yaptığı konuşmada, başkanlık seçimlerinde yenilgiyi kabul etmeyeceğini ve mücadeleyi bırakmayacağını söyleyerek, destekçilerini \"Kongreye yürüyerek seçimleri barışçıl ve vatansever şekilde protesto etmeye\" çağırdı.
Title
Trump'ın konuşmasının sonlarına doğru ise Kongrede gerilim tırmanmaya başladı. Bir grup, barikatları yıkarak Kongreye girmeye çalıştı, polis ilk grubu geri püskürttü ve takviye istedi.<br>
Title
Saatler 13.45'i gösterdiğinde Kongre polisi, \"baskın alarmı\" verdi. Trump destekçilerinin Kongre içine girdiği ve polisin biber gazıyla müdahale ettiği anlar, sosyal medyada paylaşılmaya başlandı.<br>
Title
Protestocular kısa sürede Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin odasına girdi, Kongredeki oturum iptal edildi, Pence güvenli bir yere alındı.
Title
Kolluk kuvvetlerinin saatler süren müdahalesinin ardından akşam saatlerinde Kongrede güvenlik tekrar sağlandı ve Biden'ın başkanlığının tescili oturumuna yeniden başlandı ancak baskında 1'i polis 5 kişi hayatını kaybetti.
Title
Baskında kafasındaki boynuzlarla dikkatleri üzerine çeken ve \"QAnon Şamanı\" olarak bilinen Jacob Chansley, 17 Kasım'da 3 yıl 5 ay hapis cezasına çarptırıldı.
Title
Senatörler güvenli bölgeye götürülürken ipolis göstericilere zaman zaman biber gazıyla müdahalede bulundu. Olayların yatıştırılması için Ulusal Muhafızlar konuşlandırıldı.
Title
Trump, Kongre baskını nedeniyle ikinci kez azil süreciyle yüz yüze kaldı<br>Trump, \"ABD tarihinde hakkında 2 kez azil soruşturması açılan ilk ABD başkanı\" olarak tarihe geçti. Bu yönüyle Kongre baskınının ardından geçen 1 yıllık Biden yönetiminde Amerikan toplumundaki siyasi ayrışmanın azaltılmasına yönelik somut gelişmeler kaydedilemediği belirtiliyor.
ABD yakın tarihine damga vuran 6 Ocak Kongre baskınının üzerinden bir yıl geçti
ABD'de 3 Kasım 2020'de yapılan ve Demokrat Joe Biden'ın zaferiyle sonuçlanan başkanlık seçimleri, "son yıllarda yapılan en tartışmalı seçimler" olarak tarihe geçti.

ABD'deki 6 Ocak Kongre baskını nedeniyle ilk hapis cezası verildi
DÜNYA
ABD'deki 6 Ocak Kongre baskını nedeniyle ilk hapis cezası verildi

ABD Kongre binasına giren Trump yanlısı göstericinin vurulma anı kamerada
OYNAT 00:38
ABD Kongre binasına giren Trump yanlısı göstericinin vurulma anı kamerada
ABD'de Kongre binası baskını sırasında çıkan çatışmalarda hayatını kaybedenlerin sayısı giderek artarken, Trump yanlısı bir göstericinin vurulma anı kameraya böyle yansıdı.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.