Dünya Boris Johnson Rusyanın Ukraynayı işgali siyasi ve insani felaket olur

Boris Johnson: Rusya'nın Ukrayna'yı işgali siyasi ve insani felaket olur

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Rusya'nın Ukrayna'yı daha fazla işgalinin "siyasi ve insani felaket" olacağını belirterek Rusya'nın geri adım atması ve bir diplomasi yolu seçmesinin hayati önem taşıdığını bildirdi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Boris Johnson: Rusyanın Ukraynayı işgali siyasi ve insani felaket olur
Boris Johnson

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile resmi temasları kapsamında başkent Kiev'de bulunan Johnson, görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

  • Johnson, acımasız bir gerçekle yüzleşmek zorunda olduklarını belirterek "Bugün 100 binden fazla Rus askeri, belki de ömrümüzde Ukrayna'ya karşı düşmanlığın en büyük göstergesi olarak sınırınızda toplanıyor ve bu potansiyel konuşlandırma, Rusya'nın 2014'te Kırım'ı işgal etmek için gönderdiği 30 bin askeri gölgede bırakıyor" dedi.

İbrahim Kalın ABD Güvenlik Danışmanı Sullivan ile görüştü
GÜNDEM
İbrahim Kalın ABD Güvenlik Danışmanı Sullivan ile görüştü

O tarihten bu yana 13 bin Ukraynalının öldürüldüğünü ve Ukrayna'nın neredeyse 10 yıllık bir savaşın içine sürüklendiğini vurgulayan Johnson, Rusya'nın Ukrayna'yı daha fazla işgalinin "siyasi ve insani felaket" olacağı değerlendirmesinde bulundu. Johnson, "Bence bu Rusya için de dünya için de askeri bir felaket de olur" ifadesini kullandı.

"Rusya'nın geri adım atması hayati önem taşıyor"

İngiliz hükümetinin bugün açıkladığı "Ukrayna'nın Rus enerji kaynaklarına bağımlılığını azaltmaya destek amacıyla 88 milyon sterlinlik yeni finansman desteği"ne atıfta bulunan Johnson, bunun, Ukrayna'da iyi yönetişimi ve enerji bağımsızlığını destekleyeceğini söyledi.

Ukrayna'da diplomasi trafiği: Morawiecki'nin ardından Johnson da Zelenskiy ile görüştü
DÜNYA
Ukrayna'da diplomasi trafiği: Morawiecki'nin ardından Johnson da Zelenskiy ile görüştü
  • Boris Johnson, "Diğer ülkelerin yanı sıra Rusya'nın Ukrayna topraklarına girdiği anda yürürlüğe girecek bir yaptırım paketi ve diğer önlemleri de hazırlıyoruz" diye konuştu.

Bu adımın, İngiltere'nin, Rus saldırganlığı karşısında her zaman Ukrayna'nın egemenliğini savunacağının işareti olduğuna dikkati çeken Johnson, "Rusya'nın geri adım atması ve bir diplomasi yolu seçmesi hayati önem taşıyor ve bunun hala mümkün olduğuna inanıyorum" dedi. Johnson, İngiltere'nin, Ukrayna'nın sağlam ve kalıcı bir müttefiki olduğunun da altını çizdi.

Putin: Rusya’nın güvenlik talepleri Batı tarafından görmezden gelindi
DÜNYA
Putin: Rusya’nın güvenlik talepleri Batı tarafından görmezden gelindi

"Putin, Avrupa'nın güvenlik haritasını yeniden çizmeye çalışıyor"

Ukrayna sınırında yaşananlar konusunda İngiltere'de büyük endişe olduğunu dile getiren Johnson, "Putin'in çatışma yolundan geri adım atmasını ve diyalog içinde olmamızı ümit ediyorum. İngiltere'nin ortaya koymaya niyetli olduğu şey bu ve bu yüzden bugün buradayım." diye konuştu.

  • Boris Johnson, Ukrayna sınırındaki Rus birliklerinin "açık ve mevcut tehlike" olduğuna işaret ederek Rusya Devlet Başkanı Putin'i, Avrupa'nın güvenlik haritasını yeniden çizmeye çalışmakla suçladı. Johnson, Rus halkının, bir işgal olması durumunda Ukraynalıların "şiddetli ve kanlı bir direniş göstereceğini" bilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

ABD'den Rusya'ya Ukrayna çağrısı: Sınırdaki askeri yığınağı geri çekin
DÜNYA
ABD'den Rusya'ya Ukrayna çağrısı: Sınırdaki askeri yığınağı geri çekin

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.