Dünya Çinden ABD Sağlık Bakanının Tayvan ziyaretine tepki Yanlış hareketleriyle ilgili güçlü karşı adımlar atacağız

Çin'den ABD Sağlık Bakanı'nın Tayvan ziyaretine tepki: Yanlış hareketleriyle ilgili güçlü karşı adımlar atacağız

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD Sağlık Bakanı Alex Azar'ın yapacağı Tayvan ziyaretine ilişkin "Çin tarafı, ABD'nin yanlış hareketleriyle ilgili olarak kararlı ve güçlü karşı adımlar atacak" dedi. Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vınbin, 'tek Çin' ilkesine meydan okuyan veya bu ilkeyi görmezden gelen bütün teşebbüslerin nihayetinde başarısızlıkla sonuçlanacağı değerlendirmesinde bulundu.

Haber Merkezi AA
ABD Sağlık Bakanı Alex Azar
ABD Sağlık Bakanı Alex Azar

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vang Vınbin başkent Pekin’de düzenlediği olağan basın toplantısında söz konusu ziyarete ilişkin Tayvan ve ABD'li yetkililerin resmi temas kurmasına karşı çıktıklarını belirterek, ABD'yi "Tek Çin ilkesi"ne bağlı kalmaya ve Tayvan ile her türlü teması durdurmaya çağırdı.

"Tek Çin ilkesi görmezden gelinemez"

  • Tek Çin ilkesine meydan okuyan veya bu ilkeyi görmezden gelen bütün teşebbüslerin nihayetinde başarısızlıkla sonuçlanacağı değerlendirmesinde bulunan Sözcü Vang, "Çin tarafı, ABD'nin yanlış hareketleriyle ilgili olarak kararlı ve güçlü karşı adımlar atacak." ifadelerini kullandı.

Beyaz Saray'dan Çin'e çağrı: Bize misilleme yapacaklarına kötü niyetli eylemlerine baksınlar
DÜNYA
Beyaz Saray'dan Çin'e çağrı: Bize misilleme yapacaklarına kötü niyetli eylemlerine baksınlar

Washington yönetimi salı günü Bakan Azar'ın Tayvan'ı ilerleyen günlerde ziyaret edeceğini açıklamıştı.

Pekin yönetimini 1979'dan bu yana Çin'in tek temsilcisi olarak tanıyan ABD, Azar'ı Tayvan'a gönderme kararıyla bölgeye son 40 yıl içinde en üst düzey resmi ziyareti gerçekleştirmiş olacak.

Tayvan'ın statüsü

  • Çin'de 1949'da Mao Zedong'un iktidara gelmesi üzerine Çan Kayşek (Chiang, Kai-shek) ve bazı hükümet üyeleri Tayvan'a yerleşip, 1912'de kurulan "Çin Cumhuriyeti" iktidarının Ada'da devam ettiğini ileri sürerek bağımsızlık ilan etmiş bu girişim Çin tarafından kabul edilmemişti.

ABD'deki Çinli öğrenciler: Siyasi gerginlik yüzünden iki ülke de bizi istemiyor
DÜNYA
ABD'deki Çinli öğrenciler: Siyasi gerginlik yüzünden iki ülke de bizi istemiyor
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.