Dünya Esedden 13 bin muhalife gizli idam

Esed'den 13 bin muhalife 'gizli' idam!

Beşşar Esed rejiminin, 2011-2015 yılları arasında, Şam'daki Sednaya Hapishanesi'nde 13 bin mahkumu gizli bir şekilde idam ettiği ortaya çıktı. Uluslararası Af Örgütü, Esed rejiminin mahkumları gece yarılarında toplu olarak idam etmesine ilişkin korkunç detayları yayınladı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Esedden 13 bin muhalife gizli idam!
Şam'daki Sednaya Hapishanesi'nde 13 bin mahkum gizli bir şekilde idam edildi.
2011'den bu yana iç savaşın yaşandığı Suriye'de, savaş sırasında gerçekleşen insanlık dışı olaylar, uluslararası kurumların araştırmaları sonucu ortaya çıkıyor.

Uluslararası Af Örgütü, Suriye'de Beşşar Esed rejiminin 5 yıl boyu 13 bin muhalif mülteciyi gizlice asarak öldürdüğünü açıkladı. Örgütün yayınladığı 'İnsan Mezbahası' başlıklı raporda, Şam'da yer alan Sednaya Cezaevinde, binlerce mahkumun toplu şekilde idam edildiği belirtildi. Raporda yer alan katliamın detayları şöyle:

"2011 ve 2015 yılları arasında, Sednaya Hapishanesi'nde çoğu sivil muhaliflerden oluşan 13 bin tutuklu idam edildi. 13 bin mahkumun idamı, çoğunlukla haftada bir veya iki hafta aralıklarla gerçekleştirildi. 50'ye yakın mahkum, toplu olarak hücresinden çıkartılıyor ve asılıyor. Bu rakam toplandığında, 5 yıl içerisinde 13 bine yakın kişinin idam edildiği ortaya çıkıyor. Bu insanların tamamı Esed rejimine karşı çıkan muhalif sivillerden oluşuyor."
Esed rejimi 13 bin mahkumu idam ettirdi
OYNAT 00:59
Esed rejimi 13 bin mahkumu idam ettirdi
Beşşar Esed rejiminin, 2011-2015 yılları arasında 13 bine yakın mahkumu gece yarılarında toplu bir şekilde infaz ettirdiği ortaya çıktı. Uluslararası Af Örgütü'nün raporuna göre, mahkumlar, yargılanmadan idam edildi ve ölüm sebepleri “Kalp krizi, solunum eksikliği” gibi gösterildi.


Korkunç belgeler

Af Örgütü'nün araştırmaları, 2015-2016 yılları arasında gerçekleştirildi, Hapishanenin eski çalışanları, hakimler, avukatlar ve uluslararası uzmanların da aralarında bulunduğu 84 kişi ile birlikte yapıldı.

Hapishane sınırları içerisinde, mahkumların tutulduğu 'beyaz bina' ve gizli idamların gerçekleştirildiği 'kırmızı bina' yer alıyor. Beyaz binada tutulan mahkumlar, gece yarılarında toplu bir şekilde kırmızı binaya götürülerek burada tam bir gizlilik içinde infaz ediliyor.

Suriye'nin başkenti Şam'daki Sednaya Hapishanesi. Fotoğrafın sol tarafında yer alan ve üç uzantısı olan bina, mahkumların gizlice idam edildiği 'Kırmızı Bina'. Fotoğrafın sağ kısmında yer alan kare şeklindeki bina ise, mahkumların tutuldukları, 'Beyaz Bina'
Suriye'nin başkenti Şam'daki Sednaya Hapishanesi. Fotoğrafın sol tarafında yer alan ve üç uzantısı olan bina, mahkumların gizlice idam edildiği 'Kırmızı Bina'. Fotoğrafın sağ kısmında yer alan kare şeklindeki bina ise, mahkumların tutuldukları, 'Beyaz Bina'

Hapishanede, idamlara şahitlik eden eski bir hakim, "Mahkumlar idam edildikten sonra, burada 10-15 dakika kadar bekletiliyordu" diyor. Öldürülen mahkumların cesetlerinin bir süre sonra, bölgedeki askeri hastaneye kaldırıldığı ve ölüm sebebi olarak, "Kalp krizi, solunum yetmezliği" gibi ifadelerin yazılarak, gece yarılarında Şam kırsalındaki çeşitli mezarlıklara toplu olarak defnedildikleri ifade ediliyor.

İdam emirlerinin Esed tarafından verildiğinin kaydedildiği raporda, şu ifadeler yer aldı:

"İdamların emri, en üst düzey hükümet yetkilileri tarafından veriliyordu. İdam cezaları, Büyük Suriye Müftüsü tarafından ya da Beşşar Esed'e vekalet eden savunma bakanı veya genelkurmay başkanı tarafından onaylanıyordu."

Uluslararası Af Örgütü, raporunda Suriye yetkililerine yargısız infazlar ile Saydnaya ve diğer tüm rejim hapishanelerindeki insanlık dışı muamele ve işkenceleri durdurma çağrısı yaptı.

Suriyeli eski mahkum Ömer El Şükrü'nün tutuklanmadan hemen önceki ve Sednaya'dan kurtulduktan sonraki hali.
Suriyeli eski mahkum Ömer El Şükrü'nün tutuklanmadan hemen önceki ve Sednaya'dan kurtulduktan sonraki hali.

'Halep'te toplu işkence yapılıyor'
Esed rejimi 14 yaşındaki çocuğu işkence ile öldürdü

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.