Dünya Filistin başbakan yardımcısı tutuklandı

Filistin başbakan yardımcısı tutuklandı

İsrail askerleri saat 04.30’da Filistin Başbakan Yardımcısı Nasır Şaer’i evinden alarak götürdü. Filistin kabinesinin 4 üyesi ile 28 kadar milletvekili halen İsrail tarafından tutuklanmış durumda.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Filistin başbakan yardımcısı tutuklandı
Filistin başbakan yardımcısı tutuklandı
İsrail askerlerinin Filistin Başbakan Yardımcısı Nasır Şaer’i tutukladıkları bildirildi. Şaer’in eşi Huda, İsrail askerlerinin saat 04.30’da evlerine girerek eşini götürdüklerini belirtti.

Şaer, Hamas militanlarının İsrailli bir askeri kaçırmalarının ardından İsrail’in geçen temmuz ayının sonlarında başlattığı tutuklamalardan kurtulmak amacıyla saklandığını kaydeden Huda Şaer eşinin çok nadiren eve geldiğini söyledi. İsrail ordusu ise söz konusu haberi henüz doğrulamadı.

Hamas hakimiyetindeki Filistin kabinesinin 4 üyesi ile 28 kadar milletvekili halen İsrail tarafından tutuklanmış durumda. İsrail tutukladığı 4 bakanı ise daha sonra serbest bıraktı.

PARİS, ENDİŞE DUYDUĞUNU VE KINADIĞINI AÇIKLADI

Fransa, Filistin Başbakan Yardımcısı ve Eğitim Bakanı Nasır Şaer'in bu sabah erken saatlerde Ramallah'taki evinde İsrail askerleri tarafından gözaltına alınmasından endişe duyduğunu ve olayı kınadığını açıkladı.

Fransa Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Filistinli Başbakan Yardımcısı Nasır Şaer'in İsrail ordusu tarafından tutuklanmasını endişeyle öğrenmiş bulunuyoruz. Filistin Yönetimi'nin üyelerinin tutuklanmasını kınadığımızı yineleriz. İsrail-Filistin sorununa sadece diyalog temeline dayalı bir siyasi süreç son verebilir" ifadesi yer aldı.

Filistinli Bakan Şaer, Ramallah'taki evinde bu sabaha karşı İsrail askerleri tarafından gözaltına alınmıştı.

Olayın, İsrailli bir askerin Filistinli gruplar tarafından kaçırılmasını takiben İsrail'in iktidardaki Hamas yönetimine karşı geçtiği saldırının bir parçası olduğu yorumları yapılıyor.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.