Dünya Fransadaki gösterilerde AA muhabiri tartaklandı

Fransa’daki gösterilerde AA muhabiri tartaklandı

Fransa'da Anayasa Konseyinin onayladığı yeni tip koronavirüs (Kovid-19) yasasının getirdiği kısıtlamalara ve aşı zorunluluğuna karşı başkentte düzenlenen gösteride, AA muhabiri tartaklandı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Fransa’daki gösterilerde AA muhabiri tartaklandı
Aşı zorunluluğuna karşı başkentte düzenlenen gösteride, AA muhabiri tartaklandı. ​

Fransa'da Anayasa Konseyinin onayladığı yeni tip koronavirüs (Kovid-19) yasasının getirdiği kısıtlamalara ve aşı zorunluluğuna karşı çıkan yüz binlerce kişi, art arda 4 haftadır protesto düzenliyor.

Başta başkent Paris olmak üzere ülkenin 198 noktasında, yasadaki özellikle bazı mesleklere getirilen aşı zorunluluğuna ve Kovid-19 sağlık ruhsatı uygulamasına karşı çıkanlar, ülkenin dört bir yanında meydanları doldurdu.

3 bin güvenlik görevlisi

Gösterilerin 4. haftasında 3 bin güvenlik gücünün görevlendirildiği Paris'te, yağmurlu havaya rağmen Sarı Yelekliler ve aşırı sağcılar gibi farklı oluşumlar, pazartesi yürürlüğe girecek yasayı protesto için 4 farklı gösteri düzenledi.

Katılımın geçen haftalara göre daha yoğun olduğu gözlemlenen Paris'te Pont de Neuilly'de toplanan binlerce kişi, polis kordonu eşliğinde Avenue Victoria’ya doğru ilerledi.

Polis coplarla ve biber gazıyla müdahale etti

Paris'te 4 ayrı yerde yapılan protestolarda, polis, göstericilere ve gazetecilere sert müdahalede bulundu.

Pont de Neuilly'den başlayıp polis kordonu eşliğinde Avenue Victoria'ya ilerleyen en kalabalık protesto grubunu takip eden AA muhabiri Alaattin Doğru, çekim yaparken üzerine gelen polislerin itmesi sonucu kamerasıyla birlikte yere düştü.

Doğru'nun kamerasının kaydettiği görüntülerde, kendilerini yuhalayan ve ilerlemeye çalışan göstericilere müdahale etmeye hazırlanan polislerden 2'si başka bir polisin yönlendirmesiyle AA muhabirinin olduğu tarafa geldi.

AA muhabiri Doğru, polisin itmesiyle kamerasıyla birlikte yere düştü.

Doğru, Kovid-19 ile mücadele yasasına karşı 24 Temmuz'da düzenlenen gösteride de görüntü çektiği sırada polisin attığı gaz kapsüllerinden birinin isabet etmesiyle hafif şekilde yaralanmıştı.

İçişleri Bakanlığı, gösterilere ülke çapında 237 bin, başkent Paris'te 17 bin, Toulan kentinde 19 bin kişinin katıldığını duyurdu.

Protestolarda 35 kişi gözaltına alınırken, 7 polis hafif yaralandı.

Fransa’da olaylı 1 Mayıs gösterileri: Polisten gazlı müdahale
DÜNYA
Fransa’da olaylı 1 Mayıs gösterileri: Polisten gazlı müdahale

Fransa sokakları yine karıştı: Göstericiler 'Kahrolsun diktatörlük' sloganları attı
DÜNYA
Fransa sokakları yine karıştı: Göstericiler 'Kahrolsun diktatörlük' sloganları attı

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.