Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Dünya Fransız tarihçi Ruanda soykırımına destek veren Fransa özür dilemeli

Fransız tarihçi: 'Ruanda soykırımına' destek veren Fransa özür dilemeli

Fransız tarihçi ve Ruanda soykırımına ilişkin araştırma yapmak üzere kurulan komisyonun Başkanı Vincent Duclert, Fransanın ırkçı katliamların yanında yer aldığını, soykırım hazırlıkları karşısında kör kalındığını, Paris yönetiminin soykırım sırasında büyük şiddet içeren ve sömürge üstünlüğüne dayalı siyaseti nedeniyle özür dilemesi gerektiğini söyledi.

Haber Merkezi AA
Fransız tarihçi: Ruanda soykırımına destek veren Fransa özür dilemeli
Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron ve Fransız tarihçi Vincent Duclert.

Fransız tarihçi ve Ruanda soykırımına ilişkin araştırma yapmak üzere kurulan komisyonun Başkanı Vincent Duclert, Mediapart internet sitesine verdiği demeçte, dönemin Cumhurbaşkanı François Mitterrand'a ait arşivlerde Fransa'nın, soykırımda suç ortağı olduğuna dair bir bilgi olmadığını savundu.

FRANSA KÖR KALDI

Ancak Fransa'nın soykırımda "ağır ve ezici sorumluluğu" olduğunu vurgulayan Duclert, "Fransa, uzun süre ırkçı katliamları teşvik eden rejimin yanında yer aldı. Fransa, bu rejimin en radikal unsurlarının soykırım hazırlıklarına karşı kör kaldı." ifadesini kullandı.

  • Duclert, Ulusal Meclis'in soykırıma ilişkin bir başka arşive erişim izni vermediğini belirtti.

ÖZÜR DİLENMELİ

"Şahsen, Fransa'nın Ruanda'da büyük şiddet içeren ve sömürge üstünlüğüne dayalı siyaseti nedeniyle özür dilemesi gerektiğini düşünüyorum" değerlendirmesinde bulunan Duclert, Ruandalıların Fransa'nın kendilerine yönelik "düşmanlıktan" çok zarar gördüğünü kaydetti.

Ruanda soykırımı Netflix dizisi oldu
DÜNYA
Ruanda soykırımı Netflix dizisi oldu

MACRON'A SUNULDU

Fransa'nın Ruanda soykırımındaki rolüne ilişkin araştırma yapmak üzere kurulan komisyonun hazırladığı rapor, 26 Mart'ta Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a sunulmuştu.

  • Raporda, Fransa'nın soykırımda ağır sorumluluğunun bulunduğunu ancak suç ortağı olduğunu gösteren bir şey bulunmadığı ifade edilmişti.

Macron'a sunulan raporda Ruanda soykırımı vurgusu: Fransa ağır sorumlu
DÜNYA
Macron'a sunulan raporda Ruanda soykırımı vurgusu: Fransa ağır sorumlu

ARŞİVLERDE 3 UNSUR DA BULUNUYOR

Mitterand'a ait arşivler üzerinde çalışma yapan Fransa Ulusal Araştırma Merkezi (CNRS) Araştırma Direktörü ve Survie Derneğinin üyesi François Graner, daha önce yaptığı açıklamada, "Suç ortaklığından bahsetmek için 3 unsur olmalı. Bunlar, suçu işleyenlere destekte bulunmak, destek verilen kişilerin eylemlerini bilmek, işlenen suçta etki yaratmak.Arşivlerin ve belgelerinin tamamında bu 3 unsur bulunuyor. Fransa'nın, soykırımı yapanlara sağladığı destek suç ortaklığı olarak adlandırılabilir" ifadesini kullanmıştı.

Fransa Eski Cumhurbaşkanı Mitterand: Ruanda Soykırımı ile ilgili arşivlerimi açacağım
DÜNYA
Fransa Eski Cumhurbaşkanı Mitterand: Ruanda Soykırımı ile ilgili arşivlerimi açacağım

Ruanda soykırımından sorumlu Kabuga Fransa'da yakalandı
DÜNYA
Ruanda soykırımından sorumlu Kabuga Fransa'da yakalandı

Video: İnsanlığın büyük ayıbı: Ruanda soykırımı


Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.