Dünya G7de iklim anlaşmazlığı Trumpı ikna edemediler

G7’de iklim anlaşmazlığı: Trump’ı ikna  edemediler

Almanya, ABD, İngiltere, Japonya, Fransa, Kanada ve Avrupa Birliği (AB) liderlerinin, İtalya’nın ev sahipliğinde buluştu.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
G7’de iklim anlaşmazlığı: Trump’ı ikna 
edemediler
​G7’de iklim anlaşmazlığı: Trump’ı ikna edemediler

Almanya, ABD, İngiltere, Japonya, Fransa, Kanada ve Avrupa Birliği (AB) liderlerinin, İtalya’nın ev sahipliğinde buluştuğu 43. G7 Liderler Zirvesi, terörle mücadele hususunda tam mutabakat ile sona ererken, göç sorunu ve serbest ticaret konularında kısmi ilerlemelerin kaydedildiği ancak iklim değişikliği ile ilgili anlaşmazlıkların giderilemediği bir zirve olarak tamamlandı. Zirve sonunda imza atılan ortak bildiride iklim değişikliğiyle mücadele amacıyla 2015’te imzalanan Paris Anlaşması konusunda ABD ile yaşanan görüş ayrılığı resmiyete döküldü.

Kararını haftaya verecek

Paris İklim Anlaşması’nın da zirvenin önemli konu başlıklarından biri olduğunu belirten İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni “Katılımcı 7 ülkeden 6’sı bu anlaşma çerçevesinde üstlendiği yükümlülükleri yerine getirmeye hazır olduğunu ortaya koydu. ABD ise bunu kendi içinde değerlendireceğini belirtti. ABD’nin bu iç değerlendirme sürecini bir an önce sonuçlandırmasını ümit ediyorum.” ifadelerini kullandı. ABD Başkanı Donald Trump ise, Twitter üzerinden, “Paris İklim Anlaşması’na ilişkin son kararımı gelecek hafta vereceğim” paylaşımında bulundu.

  • Merkel: Başkalarına güven sona erdi
  • Almanya Başbakanı Angela Merkel , G7 Zirvesi’nde Almanya’yla ticaret fazlasına değinerek “Almanlar kötü, çok kötü” diyen ABD Başkanı Trump'a cevap verdi. Zirve dönüşünde Almanya'da konuşan Merkel, “Başkalarına tamamen güvenebileceğimiz dönemler bir parça geride kaldı. Bunu son günlerde yaşadım” dedi. ABD ve İngiltere ile dostluk içinde olunacağını belirten Merkel, “Ancak biz Avrupalılar olarak kendi geleceğimiz için kendimiz mücadele etmemiz gerektiğini bilmemiz lazım, kendi kaderimiz için” diye konuştu.

Çin'den G7'ye uyarı
DÜNYA
Çin'den G7'ye uyarı

G7 Zirvesi protesto edildi
DÜNYA
G7 Zirvesi protesto edildi

G7 Zirvesi liderleri aile fotoğrafı çektirdi
DÜNYA
G7 Zirvesi liderleri aile fotoğrafı çektirdi

G7 liderleri Kanada Başbakanı'nı aralarına almadı!
OYNAT 00:29
G7 liderleri Kanada Başbakanı'nı aralarına almadı!
Trudeau'nun, sohbet eden diğer G7 liderlerinin arasına dahil olmaya çalıştığı ama 'yalnız bırakıldığı' görüntüler ortaya çıktı.6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.