Dünya Haitideki depremde can kaybı artıyor 227 kişi hayatını kaybetti

Haiti'deki depremde can kaybı artıyor: 227 kişi hayatını kaybetti

Haiti açıklarında meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 227’ye yükseldi. Yetkililer ayrıca ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi'nin ana depremden bu yana toplam 9 artçı sarsıntı daha kaydettiğini belirtti.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Haitideki depremde can kaybı artıyor: 227 kişi hayatını kaybetti
Deprem sonrası pek çok yapı yerle bir oldu.

ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi (USGS), 7,2 büyüklüğündeki depremin ardından 5,2 büyüklüğünde artçı sarsıntının yaşandığını ve ilerleyen günlerde daha fazla artçı beklendiğini bildirdi.

Haiti Sivil Savunma Ajansı, depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 227’ye çıktığını belirtti.

  • Yetkililer, USGS'nin ana depremden bu yana toplam 9 artçı sarsıntı kaydettiğini aktardı.

Başbakan Ariel Henry Twitter'dan yaptığı açıklamada, ülkesindeki depremin "dramatik" olduğuna dikkati çekerek, "Şu anda yaşadığımız bu feci durumla mücadele etmek için tüm Haitililerin dayanışma ruhuna ve bağlılığına ihtiyacımız var." ifadesini kullandı.

AA

NELER OLMUŞTU?

Haiti açıklarında 7,2 büyüklüğünde deprem meydana gelmişti. ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi (USGS), 7,2 büyüklüğündeki depremin merkez üssünün Saint-Jean-du-Sud'un 12 kilometre kuzeydoğusu olduğunu duyurmuştu.

Haiti'nin başkenti Port-au-Prince'de hissedilen depremin ardından halk panikle sokaklara dökülmüştü. USGS, yerin 10 kilometre derinliğinde kaydedilen depremin ardından yapılan tsunami uyarısını bir süre sonra kaldırmıştı.

Bölgeye arama kurtarma çalışmaları için ekiplerin yönlendirildiği belirtilmişti. Haiti Başbakanı Ariel Henry, yaptığı açıklamada, depremde hayatını kaybedenlerin olduğunu ve geniş çapta hasar meydana geldiğini ifade etmişti. Henry, ülkede bir aylık olağanüstü hal ilan edildiğini duyurmuştu.

  • AKILLARA 2010 DEPREMİNİ GETİRDİ

  • Dünyada son yüzyıl içinde en fazla ölüme yol açan depremlerden biri 12 Ocak 2010'da Haiti'de yaşandı. Ülkenin güneyinde meydana gelen 7 büyüklüğündeki depremde resmi rakamlara göre 316 bin kişi öldü, 300 bin kişi yaralandı. Büyük bir yıkıma neden olan depremde 1,3 milyon kişi evsiz kaldı.

Haiti’de 7.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi
DÜNYA
Haiti’de 7.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.