Dünya Haşdi Şabiden küstah tehdit Türkiyeye savaş açarız

Haşdi Şabi'den küstah tehdit: Türkiye'ye savaş açarız

İran'da bulunan Irak'taki Şii milis Haşdi Şabi'nin sözcüsü Ahmed El-Asadi, Başika'daki Türk askerilerinin varlığı nedeniyle Irak ile Türkiye karşı karşıya gelirse, Haşdi Şabi'nin Türkiye'ye karşı savaşacağı tehdidinde bulundu.

Haber Merkezi DHA
Irak'taki Şii çete Haşdi Şabi Sözcüsü Ahmed El Asadi.
Irak'taki Şii çete Haşdi Şabi Sözcüsü Ahmed El Asadi.
İran'da bulunan Irak'taki Şii milis gücü Haşdi Şabi Sözcüsü Ahmed El Asadi, Başika'daki Türk askerilerinin varlığı nedeniyle iki ülkenin askeri çatışmaya girmesi durumunda Haşdi Şabi güçlerinin Türkiye'ye karşı mutlaka bu çatışmada yer alacağını söyledi.

İran'da konuşan El Asadi, Irak'ta onlarca ülkenin askeri varlığı bulunmasına rağmen Türk askeri için 'işgalci güç' ifadesini kullanarak haddini aştı.

Haşdi Şabi Sözcüsü, “Irak'ın çeşitli kentlerinde son bir yıldır yaptığımız gösterilerle Türk güçlerinin Başika'da bulunmasını protesto ettik. İşgalci Türk güçlerinin Irak'ın kuzeyinde bulunması yasadışıdır" dedi. Sorunun siyasi yöntemlerle çözümü konusunda iki ülke diplomatik kurumlarına fırsat tanıdıklarını söyleyen El Asadi, “İkili görüşmelerden bir sonuç alınmazsa ve olay askeri çatışmaya doğru giderse Haşdi Şabi olarak mutlaka bu çatışmada yer alırız" diye konuştu.

Sünni birliklerden oluşan Haşdi Vatani'den Türkiye'den askeri eğitim aldıklarından dolayı ayrıldıklarını ileri süren El Asadi, “Türkiye'nin Başika'ya gelmesine izin vermesinden dolayı Haşdi Vatani ile bağlarımızı tamamen kopardık" diye konuştu.

Haşdi Şabi’ye devlet maaşı!
DÜNYA
Haşdi Şabi’ye devlet maaşı!

'Haşdi Şabi, PKK'ya silah verdi' iddiası
DÜNYA
'Haşdi Şabi, PKK'ya silah verdi' iddiası

Haşdi Şabi'ye 'İbadi' kalkanı
DÜNYA
Haşdi Şabi'ye 'İbadi' kalkanı


/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.