Dünya Hava kirliliği evlere yemek siparişini arttırdı

Hava kirliliği evlere yemek siparişini arttırdı

Hava kirliliği evlere yemek siparişini arttırdı

Orman yangınlarının neden olduğu hava kirliliğinin yaşandığı Malezya'da, halk dışarıya çıkmaktan kaçınıyor. Bölge halkı, eve yemek siparişi veriyor. Son zamanlarda sipariş uygulamalarının günlük müşteri sayısı yüzde 40 arttı.

Haber Merkezi AA
Malezya'daki hava kirliliği, evlere yemek siparişini yüzde 40 arttırdı.
Malezya'daki hava kirliliği, evlere yemek siparişini yüzde 40 arttırdı.

Malezya'da orman yangınları sebebiyle bir aydan fazladır etkisini gösteren hava kirliliği, eve yemek siparişi hizmeti veren uygulama ve firmalara kar ettirdi.

  • Malezyalı The Star gazetesinde yayınlanan habere göre, hava kirliliğinin risk oluşturduğu kentlerde, halkın açık hava faaliyetlerini azaltması nedeniyle restoranların müşteri sayısı oldukça azaldı.

Duman bulutlarının etkili olduğu Penang kentinin en meşhur restoranlarından Nasi Kandar Line Clear'ın sahibi Sahubar Ali Mohd Hanibah, gazeteye verdiği röportajda son bir aydır günde sadece birkaç müşterinin mekana uğradığını söyledi.

Normal zamanlarda restoranda gece saatlerine kadar yer bulunamadığını dile getiren Sahubar Ali, "İnsanlar yetkililerin uyarısını dikkate alıyor ve yemekleri eve sipariş etmeyi tercih ediyor. Bu durum bizim açımızdan çok kötü" dedi.

Şehirdeki meşhur bir tatlı dükkanının sahibi Koay Beng Tatt da hava kirliliği başladığından bu yana tatlı satışlarının neredeyse yarı yarıya düştüğünü kaydetti.

Koay, "Hava temiz olduğu zamanlar dükkanın önünde uzun kuyruklar oldu ama şimdi kirlilik nedeniyle herkes evinde oturuyor" ifadelerini kullandı.

Günlük yemek siparişleri yüzde 40 arttı

Restoranlar, Malezyalıların sokağa çıkmamasından olumsuz etkilense de evlere yemek siparişi ileten firma ve uygulamalara yönelik talepte adeta patlama yaşandı.

  • Malezya'da en çok kullanılan yemek sipariş uygulamalarından DeliverEat'in kurucu ortaklarından Leong Shir Mein, hava kirliliği başlayana kadar günlük ortalama sipariş sayısının 8 bin olduğunu ve hava kirliliğinden sonra bu rakamın yüzde 40 artarak 11 bine çıktığını belirtti.

Leong, halkın yemeğe daha fazla para ödeme pahasına sağlığını düşündüğüne dikkati çekerek, "Kimse uzun süre dışarıya çıkarak sağlığını riske atmak istemiyor. Bu yüzden internetten sipariş yöntemi daha uygun" diye konuştu.

Malezya'nın güney kesimleri ile Endonezya'nın Sumatra ve Kalimantan adalarındaki orman yangınları temmuz sonundan bu yana sürüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump telefonda görüştü
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump telefonda görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump telefonda görüştü. Görüşmeye ilişkin Twitter hesabından açıklama yapan ABD Başkanı, Erdoğan'ın dün attığı bir tweeti alıntılayarak 'Terörizmi yenin' ifadesini kullandı. Trump'ın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan da Twitter hesabından görüşmeye dair açıklama yaptı.
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ABD'li mevkidaşıyla telefonda görüştü
Gündem

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ABD'li mevkidaşıyla telefonda görüştü

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Güler, Milley görüşmesinde, Suriye'deki güvenlik durumu ve günlük gelişmeler ele alındı.
Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir: Ambargo açıklaması yapanlar kapımıza gelecek
Gündem

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir: Ambargo açıklaması yapanlar kapımıza gelecek

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Konya Teknik Üniversitesince Gelişim Yerleşkesi'nde düzenlenen 2019-2020 Akademik Yılı Açılış Töreni'nde açılış dersi verdi. Demir, Barış Pınarı Harekatı'na ara verilmesine ilişkin, "Son gelişmelerle de gördük, belli şekilde hedeflerimize ulaşmaya doğru gidiyoruz. Eğer bu sözler tutulmazsa ne olur? Operasyon devam eder. Biz kendi hedefimize ulaşana kadar bildiğimizi okuruz. Bugünlerde gördüğümüz gibi dostumuz çok az. O dost gibi görünenler, mesela geçen hafta ambargo açıklaması yapan ülkelerin bir kısmı yarın kapımıza bazı şirketlerle gelecek, geçmişte geldikleri gibi" dedi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.