Dünya Hedef Silovikiler mi?

Hedef Silovikiler mi?

Son 2 ayda Rus diplomat ve yetkililerin ölüm haberleri ile dünya sarsılıyor. Soğuk Savaşı hatırlatan suikastler ve ölümler, Rusya’da Vladimir Putin ile yükselen ve “Siloviki” olarak bilinen güçlü adamları öne çıkartıyor. Oleg Erovinkin’in Moskova’daki sır ölümü, uluslararası güç mücadelesinde yeni hedefin bu isimler olabileceği şüphesini doğuruyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Hedef Silovikiler mi?
iç istihbarat, gizli servis ve ordu geçmişleri var
Rusya'nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vitaly Çurkin'in Pazartesi günü New York'ta aniden hayatını kaybetmesi dikkatleri yeniden son 2 ayda hayatını kaybeden Rus yetkili ve diplomatlara çekti. Rus diplomat, 10 yıldır Kremlin'in Birleşmiş Milletler'deki sesi olarak görev yaptı ve Ukrayna Krizi'nden Suriye'ye kadar kritik konularda Rusya'nın güvendiği isimdi. Soğuk Savaş döneminde yetişen diplomatlardan olan Çurkin, son 3 ayda hayata gizemli şekilde veda eden sekizinci üst düzey Rus yetkili oldu. 19 Aralık'ta Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un FETÖ suikasti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından, dünyanın dört bir köşesinde farklı tarihlerde Rus diplomat ve yetkililerin ölüm haberleri gelmeye başladı. Moskova, Atina, Yeni Delhi, Kazakistan ve New York gibi dünyanın kritik merkezlerinden, Kremlin'e yakın birçok Rus diplomat başından vurulmuş halde, evlerinde ölü bulunarak ya da hastaneye kaldırıldıktan bir müddet sonra hayata veda etti. Bu isimler arasında öyle biri var ki, tüm bu ölüm vakalarının sıradan olmayabileceğini gösteriyor. O isim Oleg Erovinkin.

Kremlin'in sır küpü

Oleg Erovinkin, Putin'in sağ kollarından ve Rusya'da “Siloviki" diye bilinen Rusya Devlet Başkanı Putin'in yakın çalışma ekibinden Igor Sechin'in yardımcısı ve sırdaşı idi. Erovinkin aynı zamanda Putin'in “sır küpü" olarak Moskova'da biliniyordu. Igor Sechin Rus istihbarat servisi FSB'nin enerji sektöründeki ismi olarak tanınıyor. Sechin halihazırda Rus enerji devi Rosneft'in başkanı. Erovinkin de Sechin gibi Rus eski istihbarat generaliydi ve Rosneft'in ikinci başkanlığı görevini yürütüyordu. Moskova'nın sır adamı 28 Aralık günü, Kremlin'de Putin ile görüşmesinden ayrıldıktan iki saat sonra arabasının arka koltuğunda ölü bulundu.

Son iki ayda 7 üst düzey Rus yetkili hayatını kaybetti
Son iki ayda 7 üst düzey Rus yetkili hayatını kaybetti

Putin ile yükseldiler

Silovikiler, Vladimir Putin iktidara yükselmesi ile ülkenin iç istihbarat, gizli servis ve ordu gibi güvenlikle ilgili kurumlarından gelerek, ülkenin kritik noktalarında görev alan isimlere verilen Rusça bir tanımlama. Devlet Başkanına danışmanlık hizmeti veren Rusya Güvenlik Konseyi Başkanı Nikolay Patrushev, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Rosneft Başkanı Igor Sechin bu kliğin öne çıkan isimleri arasında. Silovikiler, Soğuk Savaş sonrası Boris Yeltsin ile Rusya'da yükselen oligarklar yerine Putin tarafından ikame edilen ve çoğu KGB (FSB) geçmişine sahip isimlerden oluşuyor. Bilindiği üzere Putin'in kendisi de bir KGB ajanıydı ve Soğuk Savaş sonrası FSB Başkanlığı yaptı. 2001 yılında Putin'in Rusya Devlet Başkanı olması ile devlet kademelerinde Silovikilerin önü açıldı. Öyle ki 2009 yılına gelindiğinde devlet kademelerinin % 70'i siloviki olarak adlandırılan gruba yakın isimlerden oluşuyordu.

Hedef Rusya'nın kalbi mi?

FETÖ suikasti sonucu öldürülen Andrey Karlov'un gelişen Türkiye-Rusya ilişkilerini önemsemesi sebebiyle bizzat Putin tarafından atandığı biliniyor. Yine, Atina'daki evinde ölü bulunan Rus diplomat Andrey Malanin de her ne kadar konsolos olsa da Yunanistan'da büyükelçi düzeyinde etkili bir konumu olduğu konuşuluyor. Roman Skrılnikov, Aleksandr Kadakin ve Vitaly Çurkin de Rusya için öneme sahip ülkelerde görev yapmaktaydı. Tüm bu isimlerin son iki ayda hayata gözlerini yumması, Putin yakınında bulunan ve Rusya'nın kritik kurumlarını yöneten “Silovikiler hedefte mi" sorusuna sebep oluyor.

SOĞUK SAVAŞ DİPLOMATI

Rusya'nın BM Daimi Temsilciliği görevini 2006 yılından itibaren yürüten Vitaly Çurkin, dün sabah Rus misyonunda aniden rahatsızlanarak hastaneye kaldırılmıştı.Kalp krizi geçirdiği duyurulan ve hastanede müdahalelere rağmen kurtarılamayan Çurkin'in kesin ölüm nedenine ilişkin henüz resmi açıklama yapılmadı. Cenaze programı da henüz duyurulmayan Çurkin için Rusya'nın BM Daimi Temsilciliğinde üç gün süreyle taziye defteri açılacak. Doğum günü bugün olan Çurkin, 1952 yılında dünyaya gelmiş ve 1974'te dışişleri kariyerine başlamıştı. Irina Çurkina ile evli olan Rus büyükelçinin, Anastasia adında bir kızı ve Maksim isimli oğlu bulunuyor.
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.