Dünya Hırvat generalin içtiği zehirle ilgili ilginç detay

Hırvat generalin içtiği zehirle ilgili ilginç detay

Bosna Savaşı sırasında işlediği suçlar nedeniyle yargılanırken mahkemede zehir içerek ölen Hırvat generalle ilgili detaylar ortaya çıktı. 72 yaşındaki General Praljak'ın ölmeseydi bir süre sonra serbest kalabileceği iddia edildi.

Haber Merkezi Diğer
Hırvat General Slobodan Praljak, hakkında alınan 20 yıl hapis kararın açıklanmasının ardından, yüksek sesle cezayı kabul etmediğini söyledi ve zehir içti.
Hırvat General Slobodan Praljak, hakkında alınan 20 yıl hapis kararın açıklanmasının ardından, yüksek sesle cezayı kabul etmediğini söyledi ve zehir içti.

Bosna Savaşı sırasında savaş suçu işlemek, Osmanlı’dan kalma tarihi Mostar Köprüsü’nün yıkılması emrini vermekle suçlanan Bosnalı Hırvat Slobodan Praljak (72), önceki gün hakkındaki 20 yıllık hapis cezasının temyiz mahkemesi tarafından da onaylandığını duyunca küçük bir şişedeki sıvıyı içerek intihar etmişti.

ŞİŞEDEKİ ZEHİR

Hollanda’nın Lahey kentindeki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde yaşanan bu olay dünya gündeminde geniş yer alırken Hollandalı yetkililerin başlattığı soruşturmanın ilk bulgularına göre küçük şişede bulunan maddenin ölümcül etkili bir kimyasal olduğu kesinleşti. Praljak’ın kısa sürede fenalaşıp öldüğü bildirilirken yakında yapılacak otopsiyle hükümlünün ölüm sebebi aydınlanmış olacak.

Hırvat General Slobodan Praljak, hakkında alınan 20 yıl hapis kararın açıklanmasının ardından, yüksek sesle cezayı kabul etmediğini söyledi ve zehir içti.

ÖLMESEYDİ ÇIKIYORMUŞ

Yetkililer, devam eden soruşturmada birçok sorunun yanıtını bulmaya çalışıyorlar. Sorulardan biri 13 yıldır hapiste olan Praljak’ın nasıl olup da böylesine ölümcül bir zehre ulaşmış olduğu. Başka bir soru ise 20 yıllık hapis cezası onaylanan Praljak’ın niye intihar ettiği. Çünkü bu hükme göre yakında hapisten çıkabilirdi. Demir parmaklıklar ardında geçen yılları hapis cezasından düşülecek, infaz yasasına göre cezanın üçte birini tamamlayınca serbest kalacaktı.

İşkenceci general duruşmada zehir içti
OYNAT 00:51
İşkenceci general duruşmada zehir içti
Hollanda'nın Lahey şehrinde görülen savaş suçları temyiz duruşmasında karar okunduğu sırada zehir içtiği belirtilen Hırvat savaş suçlusu Slobodan Praljak'ın kaldırıldığı hastanede öldüğü belirtildi. Hollanda'nın Lahey şehrinde “Praljak ve diğerleri” davasının görüldüğü savaş suçları temyiz duruşmasında 72 yaşındaki Bosnalı Hırvat savaş suçlusu eski Hırvat General Slobodan Praljak'a 20 yıl hapis cezası kararı verildiğinin açıklanmasının ardından, Praljak'ın zehir içtiği gerekçesiyle duruşmaya son verilmişti. General Slobodan Praljak'ın kaldırıldığı hastanede öldüğü belirtildi.

BAZI HIRVATLARIN SUÇ İŞLEDİĞİNİ KABUL ETMELİYİZ

Hırvatistan Devlet Başkanı Kitaroviç, Lahey’deki mahkemenin Bosnalı Hırvatlara yönelik suçları aynı şekilde ele almadığını öne sürerek ‘mahkeme adaleti getirme görevinde başarısızlığa uğradı’ dedi. Praljak’ın ölümünün Hırvatları derinden etkilediğini belirten Başkan, “Hırvatlar olarak Bosna’da bazı soydaşlarımızın suç işlediğini ve sorumlu tutulmaları gerektiği kabul etmeliyiz” diye konuştu.

REKLAM

toplama kamplarında müslüman tutsaklara yönelik işkence, baskı, cinsel saldırı, toplu kıyım gibi suçları kumanda etmiştir. köyleri ateşe vermiş, kadınlara ve çocuklara eziyet etmiştir.

kanlı gölgesi heliodrom, vojno, ljubuski, prozor, gorjni vakif, sovici, doljani, mostar, stolac, capljina, dretelj, gabela ve vares'ten gecmistir.

mostar köprüsü'nü yıkan obüs onun kumandasında ateşlenmiştir.

Praljak ne ile suçlanıyordu?

Hırvat General Praljak, toplama kamplarında Müslüman mahkumlara yönelik işkence, baskı, cinsel saldırı, toplu kıyım gibi suçları kumanda etti. Köyleri ateşe verme emri veren Praljak, kadınlara ve çocuklara yaptığı işkencelerle de biliniyor.

Mostar Köprüsü'nü yıkan obüs onun kumandasında ateşlendi.

İşkenceci general duruşma sırasında zehir içti!
DÜNYA
İşkenceci general duruşma sırasında zehir içti!

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.