Dünya Hollandada Nazi linci

Hollanda’da Nazi linci

Hollanda’nın Urk şehrinde yaşayan Fas kökenli Boukhizzou ailesi, evlerini kuşatan 100 kadar Neo-Nazi tarafından linç edilmek istendi. Irkçı lider Wilders’ın adının geçtiği sloganlar atan teröristler anne ve iki çocuğuna taşlar ve havai fişeklerle saldırdı. Grup daha sonra eve girip anneyi ağır yaraladı. Mağdurlardan biri olan Sufyan, babası Mercedes alınca tehditlerin arttığını söyledi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Ülkede ırkçı eylemler gün geçtikçe artıyor. Geçen hafta Lahey kentinde, genelde Faslıların gittiği bir caminin duvarına, ırkçı Pegida taraftarlarınca Hz. Muhammed’i hedef alan yazılar ve resimler çizilmişti.
Ülkede ırkçı eylemler gün geçtikçe artıyor. Geçen hafta Lahey kentinde, genelde Faslıların gittiği bir caminin duvarına, ırkçı Pegida taraftarlarınca Hz. Muhammed’i hedef alan yazılar ve resimler çizilmişti.

Pazartesi günü Hollanda’nın Urk şehrinde ikamet eden Fas kökenli Hollanda vatandaşı Müslüman Boukhizzou ailesinin, evlerini kuşatan 100 kadar Neo-Nazi tarafından linç edilmek istendiği ortaya çıktı.

The New Arab internet sitesindeki habere göre, Neo-Naziler evlerini kuşattıkları 18 yaşındaki Sufyan, annesi ve kız kardeşine, havai fişekler ve taşlarla saldırdı. Eve giren saldırganlar tarafından ağır yaralanan Sufyan’ın annesi hastaneye kaldırılırken, balıkçılık yapan babalarının o esnada evde olmadığı öğrenildi. Neo Nazi grubun Whatsapp üzerinden örgütlendiği belirtildi. Müslüman aileye saldıran gençlerin, Hollandalı ırkçı lider Geert Wilders’ın adının geçtiği sloganlar attığı da açıklandı. Wilders 2016 yılında yaptığı bir konuşmada destekçilerine Hollanda’da “daha çok mu yoksa az mı Faslı” istediklerine yönelik provokatif bir soru yöneltmişti. Urk, Hollanda’nın kuzeyinde, “İncil Kuşağı” olarak adlandırılan aşırı muhafazakâr bir bölgede bulunuyor.

Nazilerin saldırısına uğrayan aile, silahlı tehdit mesajları da alıyor.

‘ÖLDÜRÜLMEKTEN KORKTUK”

Neo-Nazi grup polisin müdahalesi ile dağıtılırken, Faslı aile yaşadıklarını, “Güvende değiliz, öldürülmekten korktuk” sözleriyle aktardı. İki yıl önce de bir Hollandalı tarafından şiddete uğrayan Sufyan, ırkçı saldırının intikam amaçlı olduğunu belirtti. Sufyan, babasının Mercedes marka araç alması sonrası tehditlerin arttığını, polise pek çok kez şikayet iletmelerine rağmen gerekli işlemlerin yapılmadığını da söyledi. 18 yaşındaki Sufyan’ın mesajlaşma uygulaması Whatsapp üzerinden de sürekli tehdit edildiği ortaya çıktı. Neo-Nazi teröristler Faslı aileye saldırıları sırasında yerel bir gazete çalışanını da darp etti. Omroep Flevoland için çalışan bir gazetecinin ekipmanının kırıldığı ve aracının duman bombası atılarak tahrip edildiği belirlendi.

Gantz'dan Netanyahu’ya: Dolandırıcılıkla suçlanan başbakana güven olmaz
DÜNYA
Gantz'dan Netanyahu’ya: Dolandırıcılıkla suçlanan başbakana güven olmaz

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.