Dünya İİTden Afganistan çağrısı Kalıcı barış süreci tamamlanmalı

İİT'den Afganistan çağrısı: Kalıcı barış süreci tamamlanmalı

Suudi Arabistan'ın çağrısı üzerine, Cidde kentinde toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı, Afganistan'da kalıcı barış sürecinin hızlı bir şekilde tamamlanması çağrısında bulundu.

Haber Merkezi AA
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Afganistan'da kalıcı barış sürecinin hızlı bir şekilde tamamlanması çağrısında bulundu.

Suudi Arabistan'ın çağrısı üzerine, Cidde kentindeki İİT genel merkezinde "Afganistan'da barış ve istikrara destek" meselesini görüşmek üzere, üye ülkelerin daimi temsilcilerinin katılımıyla bugün gerçekleştirilen toplantının sonuç bildirgesi yayımlandı.

Bildirgede, üye devletler ve uluslararası topluma, "şiddete son verme ve terörist gruplarla ilişkilerin kesilmesi ilkelerine dayanan siyasi bir çözüme ulaşmak amacıyla Afganistan'ın öncülüğünde ve gözetiminde yürütülen kapsamlı barış ve uzlaşı sürecini destekleme" çağrısında bulunuldu.

Sonuç bildirgesinde İİT'nin, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani Ahmedzai'nin, Taliban'la barışçıl, şartsız ve doğrudan bir diyaloğa girme konusu da dahil, barışın inşası yönündeki çabalarına destek verdiği belirtildi.

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, geçen ay Kurban Bayramı dolayısıyla Taliban'a karşı ateşkes ilan ettiklerini duyurmuştu.

Afganistan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Harun Çahansuri ise daha sonra yaptığı açıklamada, devletin aldığı ateşkes kararına Taliban'dan yanıt gelene kadar operasyonların süreceğini ifade etmişti.

Türkiye'den BMGK'ya İdlib çağrısı
DÜNYA
Türkiye'den BMGK'ya İdlib çağrısı

ABD: Rusya ve Esed rejimin İdlib'de 100'den fazla hava saldırısı düzenledi
DÜNYA
ABD: Rusya ve Esed rejimin İdlib'de 100'den fazla hava saldırısı düzenledi

İspanya'da Katalanlar yine sokaklarda
DÜNYA
İspanya'da Katalanlar yine sokaklarda

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.