Dünya İkinci tahrik

İkinci tahrik

ABD, İran’a müdahale hazırlıkları yaparken, senaryonun bir parçası olarak Suudi Arabistan petrolünü Kızıldeniz’e taşıyan Doğu-Batı boru hattına dün saldırı oldu. ‘Drone’ların kullanıldığı saldırı sonucunda 8 numaralı istasyonda yangın çıktı. Saudi Aramco petrol akışını durdurdu. Önceki gün Fuceyra limanı açıklarında 2’si Suudi Arabistan, 1’i Norveç ve 1’i BAE’ye ait 4 petrol tankeri hedef olmuştu. BAE’nin davet ettiği ABD’li uzmanlar İran izine rastladıklarını iddia etti.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Günlük 5 milyon varil taşıma kapasitesine sahip Doğu-Batı petrol boru hattı, İran etkisi altındaki Hürmüz Boğazı ve Babül Mendep’i baypass ederek, doğuda çıkan petrolü Kızıldeniz’e ulaştırıyor.
Günlük 5 milyon varil taşıma kapasitesine sahip Doğu-Batı petrol boru hattı, İran etkisi altındaki Hürmüz Boğazı ve Babül Mendep’i baypass ederek, doğuda çıkan petrolü Kızıldeniz’e ulaştırıyor.

Suudi Arabistan’ın doğusunda çıkan petrolü, Kızıldeniz kıyısındaki Yanbu kentine taşıyan Doğu-Batı petrol boru hattı üzerindeki Daradi ve Afif’te bulunan 2 petrol pompa istasyonu drone saldırısına uğradı. Suudi Arabistan Enerji, Sanayi ve Madeni Kaynaklar Bakanı Halid el-Falih’in Suudi Arabistan resmi ajansı SPA’da yer alan açıklamasında, sabah saatlerinde doğu bölgesindeki rezervlerden batı sahilindeki limana petrol taşıyan boru hattı üzerinde bulunan 2 pompa istasyonuna drone saldırısı düzenlendiğini belirtti. Saldırı sonucu 8 numaralı istasyonda yangın çıktığını, maddi hasar meydana geldiğini ifade eden Falih, milli petrol şirketi Saudi Aramco’nun hatta petrol akışını durdurduğunu aktardı. Saldırının Hürmüz Boğazı’na komşu Fuceyra limanı açıklarında 2’si Suudi Arabistan, 1’i Norveç ve 1’i de Birleşik Arap Emirliklerine ait 4 petrol tankerini hedef alan sabotaj girişiminden hemen sonra gerçekleşmesi dikkat çekti.

Dronela saldırı düzenlendi

FALİH: PETROL AKIŞI HEDEFTE

Bakan Falih, hatta petrol akışının normale dönmesi için zarar tespit çalışmaları ile istasyonları onarma çalışmalarının sürdüğünü, ülkede petrol üretim ve ihracatının devam ettiğini kaydetti. Falih, son zamanlarda Körfez ülkelerinde önemli noktalarda yapılan bu saldırıların yalnızca Suudi Arabistan’ı hedef almadığını, küresel ekonomiyi ve dünyaya petrol akışını hedef aldığını aktardı.

HUSİLERİ İŞARET ETTİ

Suud Bakan “Bu saldırıların ayrıca Yemen’de İran destekli Husiler de dahil olmak üzere bu tür eylemleri yapan tüm terör gruplarına karşı koymanın önemini bir kez daha ortaya çıkardığını” ifade etti. Yemen’de Husilere bağlı El-Mesire kanalı da Suudi Arabistan’da önemli noktalara dronelarla 7 hava saldırısı düzenlendiğini duyurdu ama kanalda saldırıyı kimin üstlendiğine dair herhangi bir açıklama yapılmadı. Suud medyasında ise saldırıdan dolayı İran’ı sorumlu tutan yayınlar yapıldı.

Basra’yı yakacak sabotaj!
DÜNYA
Basra’yı yakacak sabotaj!
Abone Ol Google News
Dolar haftanın son gününe nasıl başladı?
Ekonomi

Dolar haftanın son gününe nasıl başladı?

Koronaviürüs salgınında vaka ve can kaybı sayısının artması ile endişelerin daha da yükseldiği piyasalarda dolar/TL kuru haftanın son işlem gününe 6,63 seviyelerinde başladı. Euro/TL ise 7,19 seviyesinde.
ABD ordusunu karıştıran koronavirüs mektubu: Theodore Roosevelt uçak gemisinin kaptanı görevden alındı
Dünya

ABD ordusunu karıştıran koronavirüs mektubu: Theodore Roosevelt uçak gemisinin kaptanı görevden alındı

USS Theodore Roosevelt uçak gemisinin kaptanının, Kovid-19 virüsü tespit edilen personelinin tamamının karaya çıkarılmasına ilişkin Amerikan Donanması'na gönderdiği mektubu, aynı zamanda basına ve komuta zincirinin dışındaki kişilere de gönderdiği gerekçesiyle görevinden alındığı bildirildi. ABD Deniz Kuvvetleri Genel Sekreter Vekili Thomas Modly "ABD Theodore Roosevelt uçak gemisinin kaptanı Brett Crozier, Uçak Gemisi Taarruz Grubu Komutanı Oramiral Stuart Baker tarafından görevinden alındı. Gemide çok karmaşık ve güvenli iletişim kanalları olmasına rağmen mektup güvenli olmayan, tasnif dışı bir e-mail ile yollanmış. Sadece komuta zincirindeki kişilere değil, aynı zamanda başka birçok kişiye gönderilmiş" açıklamasında bulundu.
Erdoğan'ın işareti ile peş peşe hibe çağrısına çıktılar: 220 milyon TL verilecek
Ekonomi

Erdoğan'ın işareti ile peş peşe hibe çağrısına çıktılar: 220 milyon TL verilecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın koronavirüs salgını ile mücadele için destek vereceklerini açıkladığı kalkınma ajansları bir bir harekete geçti. Virüsün yayılımının önlenmesi ve kontrol altına alınması, halk sağlığı için acil hazırlık ve müdahale çalışmalarının desteklenmesi, salgının ülke ve bölge ekonomisine negatif etkilerinin azaltılmasına yönelik yenilikçi uygulamalar geliştirenlere 220 milyon TL hibe verilecek. İl bazında en yüksek destek oranı İstanbul'da iken bu ili sırasıyla İzmir ve Ankara izliyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.