Dünyaİnsanlık dışı uygulama

İnsanlık dışı uygulama

İsrail’in bir kısmı 2014 Gazze saldırılarında bir kısmı da 70’li ve 80’li yıllarda şehit düşmüş 250 Filistinlinin naaşını halen elinde bulundurduğu ortaya çıktı. İsrail, Filistinlilere ait cenazeleri, yargısız infaz kalıntıları ortadan kaldırmak veya kirli pazarlıklarda kullanmak için elinde tutuyor.

Haber MerkeziYeni Şafak
İsrail, Filistinlilere ait cenazeleri elinde tutuyor.
İsrail, Filistinlilere ait cenazeleri elinde tutuyor.

İsrail 24’ü Birinci İntifada hayatını kaybetmiş 250 Filistinli cenazesini halen elinde tutuyor. Filistinli Mahkumlar Konseyi Başkanı Abdel Nasser Ferwana İsrail’in dünyada kamu politikası çerçevesinde sistematik suç işleyen tek devlet olduğuna işaret ederek “Şehitlerinin naaşlarının tutulması, işgalci devlet tarafından işlenen kişisel, dini, hukuki ve ahlaki düzeydeki suçların en büyüğü ve en zararlılarından biridir” ifadelerini kullanıyor.

30 yıllık naaşları tutuyor

Ferwana, geçtiğimiz cumartesi yaptığı basın açıklamasında İsrail’in elinde çeşitli koşullar altında, 70’li ve 80’li yıllarda ölen veya öldürülmüş 250 cenazeyi bulundurduğunu söyledi. Naaşları İsrail tarafından tutulanların bir kısmının ise 2014 Gazze saldırıları ve 2015 Kudüs İntifadası’nda hayatını kaybedenler olduğu belirtildi. Naaşların yargısız infaz sonucu ölüdürülmesinin kanıtlarını saklamak için Filistinlilerin naaşlarını sakladığı belirtiliyor.

Pazarlık için kullanıyorlar

İsrail Filistinlilerin naaşlarını kirli pazarlıklarında kullanmak için de saklıyor. Örneğin İsrail 2016 yılında, 2014’te Gazze saldırılarında öldürülmüş 2 İsrail askerinin naaşlarının verilmediği müddetçe Filistinli cenazelerini iade etmeyeceğini açıklamıştı.

İsrail’de son olarak da, İsrail hedeflerine yönelik operasyon düzenledikleri iddiasıyla şehit edilen Filistinlilerin naaşlarının teslimine ilişkin kısıtlamalar getiren tasarı yasalaştı.

Esenyurt'ta pompalı dehşet: Yaralılar var
Gündem

Esenyurt'ta pompalı dehşet: Yaralılar var

Esenyurt'ta bir şahsın önce tartıştığı komşusuna, daha sonra da sokaktakilere pompalı tüfekle rastgele ateş açması sonucu yaralananlar olduğu bildirildi.

Çiftlik Bank'ın dolandırıcısının iadesi için harekete geçildi
Ekonomi

Çiftlik Bank'ın dolandırıcısının iadesi için harekete geçildi

Çiftlik Bank vurgunuyla 77 bin kişiyi dolandırıp Uruguay'a kaçan Mehmet Aydın'ın iadesi için Türkiye harekete geçti. Dışişleri Bakanlığı iade dosyasını Arjantin'e gönderdi. Konuyla ilgili açıklama yapan Adalet Bakanı Gül, "Çiftlik Bank olayında iade ve kırmızı bülten süreçleri başlatılmıştır, konu savcılığımız ve bakanlığımızca takip edilmektedir" dedi.
35 yıl sonra gelen itiraf: Maç öncesi bize uyuşturucu verdiler
Spor

35 yıl sonra gelen itiraf: Maç öncesi bize uyuşturucu verdiler

Malta Milli Takımı'nın eski teknik direktörü Victor Scerri, 1983 yılında İspanya'ya karşı tarihi farkla yenildikleri maç öncesinde kendilerine verilen limonataya uyuşturucu bir madde koyulduğunu iddia etti.
Fransa'da 22 gol attı Milli Takım'a alınmadı
Spor

Fransa'da 22 gol attı Milli Takım'a alınmadı

Fransa 2. Ligi'nde oynayan Umut Bozok, attığı 22 golle formasını giydiği Nimes'i sırtlamaya devam ediyor. Fransızlar tarafından takip edilen oyuncu, A Milli Takım'ın İrlanda ve Karadağ maçlarının aday kadrosunda yer alamadı. 21 yaşındaki yıldız adayı, Ümit Milli Takım'a da davet edilmedi.
Neden bırakıp kaçtılar?
Gündem

Neden bırakıp kaçtılar?

Zeytin Dalı Harekatı kapsamından geçtiğimiz gün Afrin’in terörist gruplardan arındırılmasının ardından ilçe merkezinde güvenlik güçlerinin geniş çaplı arama-tarama faaliyetleri devam ediyor. İlçe merkezine ilerleyişte çok sayıda tünel ve mühimmat ele geçiren TSK-ÖSO unsurları NATO standartlarında dev mühimmat depoları buldu. Uzmanlara göre, teröristlerin aralarında TOW füzelerinden SUV-23’lere, doçkalardan arazi mayınlarına kadar her türlü mühimmatı bırakıp kaçmalarında farklı dinamikler etkin.