Dünya İranın Şii milisleri Haşdi Şabi

İran'ın Şii milisleri: Haşdi Şabi

Irak'ta Musul'un DAEŞ'ten temizlenmesi için başlatılacak olan operasyonlar öncesi en fazla tartışılan örgütlerden biri Şii milis güçlerden oluşan Haşdi Şabi örgütü. İran tarafından aktif bir şekilde desteklenen ve ABD'nin 'saygı duyuyoruz' dediği Haşdi Şabi, Irak ordusu ile birlikte Musul'a girmeyi hedefliyor.

Haber Merkezi Diğer
Irak'ta Musul'u DAEŞ'ten kurtarma operasyonu için geri sayım başladı. Haşdi Şabi yani "Halk Hareketi Güçleri" ise bölgede adından en fazla bahsedilen gruplar arasında sayılıyor. Şii milislerden oluşan ve mezhepçi politikası nedeniyle eleştirilen bu grup, Kuzey Irak'ta demografiyi bozma yönündeki girişimleri ile biliniyor.


Haşdi Şabi güçleri, "Hedef gözetmeksizin saldırı düzenleme ve sivillerin ölümüne neden olma" iddiaları nedeniyle yeniden gündemde. DAEŞ'in Musul'u ele geçirmesinden sonra, Şii din adamı ayetullah Ali Es-Sistani'nin "cihat" çağrısı üzerine kurulan Haşdi Şabi, İran'a yakınlığı ve sünnilere karşı mezhepçi yaklaşımıyla biliniyor.

Söz konusu oluşum, başlangıçta Musul, Tikrit ve Anbar'da DAEŞ'e karşı direniş gösteremeyen Irak güvenlik güçlerine takviye olarak kuruldu. Ancak daha sonra, Sünnilere yönelik Tikrit, Diyala ve diğer bölgelerde mezhepçi bir yaklaşım sergiledi. Özellikle Sünnilere ait ev ve iş yerlerini ateşe vermenin yanında, yağma gibi insan hakları ihlalleri ile suçlandı.

Irak'ta Felluce'yi terör örgütü DAEŞ'ten kurtarma operasyonuna katılan bu oluşuma bağlı milis güçleri, bu dönemde farklı siyasi ve etnik yapıyı temsil eden gruplarla işbirliği yaptı.

Irak ordusundan Musul öncesi kritik kayıp
Musul'a üç farklı yaklaşım

NTV'nin haberine göre, en az 15 ayrı silahlı grubu ve 43 Şii aşireti tek çatı altında toplayan Haşdi Şabi kuvvetleri arasında Şii Kürt gruplarının da bulunduğu biliniyor. HaŞdi şabi ile bazı Türkmen tugaylarının DAEŞ'e karşı bazı bölgelerde ortak harekat düzenledikleri öne sürülüyor.

Son dönemde ise, oluşumun büyük bir bölümü doğrudan Irak İçişleri Bakanlığı'na bağlı hareket ediyor. Grubun yönetici kademesi ve komutanlarının maaşları Bağdat hükümeti tarafından ödeniyor.

Haşdi Şabi, yakın zamanda Başika Kampı ile ilgili sert bir açıklama yaparak, Türk Ordusu'na karşı savaşa hazır olduğunu açıkladı.

İran'ın da açık şekilde yardım ettiği gruba ABD de destek veriyor. Haziran ayında, Amerika'nın Bağdat Büyükelçisi Stuart Jone, bu grupla temas içerisinde olduklarını ve DAEŞ'le savaştaki katkısına "saygı duyduklarını" belirtmişti.

Haşbi Şabi'nin 300 bine yakın silahlı taraftarı olduğu tahmin ediliyor. Milis güçlerinin Musul'a yönelik operasyonda Irak ordusu ile birlikte hareket etmesi bekleniyor.
Abone Ol Google News
Üç günde ikinci suikast
Dünya

Üç günde ikinci suikast

İran, nükleer fizikçi Muhsin Fahrizade suikastından 3 gün sonra bu kez de Devrim Muhafızları Komutanlarından Müslüm Şehdan’ın suikastıyla sarsıldı. Şerdan, İHA saldırısı sonucu 3 korumasıyla birlikte öldürüldü. İran Uzmanı Taha Kermani, İsrail’in, Biden’ın gelişi sürecinde İran’ı hataya zorlamaya çalıştığını belirterek, “Saldırılara yenileri de eklenecek” dedi.
Haydutluk soruşturması derinleşiyor
Dünya

Haydutluk soruşturması derinleşiyor

Libya’ya gıda malzemesi taşıyan Türk ticari gemisi Roseline-A’nın uluslararası hukuka aykırı bir şekilde aranmasıyla ilgili soruşturma derinleştirildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, sosyal medyada, Türkiye’yi uluslararası arenada zor durumda bırakmak için T’ürk gemilerinin Libya’ya silah taşıdığı’ yalanını ortaya atarak kara propaganda yapan hesaplarla ilgili de harekete geçti.
Anti-kovid önerileri
Ekonomi

Anti-kovid önerileri

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, yeni yılda reel sektör için yokuş kalkış desteği olacak önerilerde bulundu. Önlemler çerçevesinde kapalı işletmelerin bu süreç boyunca vergisel yükümlülüklerinin askıya alınmasının yararlı olacağını belirten Avdagiç, “Faizsiz kredi desteği de verilmeli. Stok, kasa ve sicil affı da olmalı” dedi. Salgın döneminin Türkiye için doğru bir strateji ile sıçrama dönemine dönüşebileceğini belirten Avdagiç, “Üretim kompozisyonunda Türkiye öne çıkarken 2021 ülkemiz için güçlü ihracat yılı olacaktır. Bu yüzden reel sektör ve hükü met olarak odaklanmamız gereken tek konu, milli üretim ve ihracattır. İstanbul yılın ilk 10 ayında 54 milyar dolarlık ihracatla Türkiye ihracatının yüzde 43,2’sini tek başına gerçekleştirdi. Geçen yıl bu oran yüzde 42,6 idi. İstanbul pandemi şartlarına rağmen Türkiye ihracatındaki payını korumayı başardı” diye konuştu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.