Dünya İran ile Rusya 740 milyon dolarlık petrol anlaşması imzaladı

Avrupa haberleri: İran ile Rusya 740 milyon dolarlık petrol anlaşması imzaladı

İran ile Rusya 740 milyon dolarlık petrol anlaşması imzaladı

İran ile Rusya 740 milyon dolarlık petrol anlaşması imzaladı. İran'ın güneybatısındaki Aban ve Batı Paydar petrol sahalarının Rus-İran ortaklığında işletilmesi için anlaşmaya varıldı. Anlaşma, 2015'te imzalanan nükleer anlaşmadan sonra ülkede yabancı şirketlere verilen ikinci enerji ihalesi oldu.

AA
Arşiv: İran Dışişleri Bakanı Zarif ile Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov
Arşiv: İran Dışişleri Bakanı Zarif ile Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov

İran, Irak sınırına yakın Aban ve Batı Paydar petrol sahalarının Rus ortaklığında işletilmesi için Moskova yönetimiyle anlaşmaya vardı.

İran Ulusal Petrol Şirketi IPFS ile Rus petrol şirketi Zarubezhneft ve özel İran petrol şirketi Dana Enerji'nin oluşturduğu konsorsiyum arasında imzalanan anlaşmayla, ülkenin güneybatısındaki Aban ve Batı Paydar petrol sahalarının 740 milyon dolar karşılığında iki şirket tarafından işletilmesi kararlaştırıldı.

Şirketlerin anlaşma kapsamında 10 yıl boyunca toplam 105 milyon varil ham petrol üreteceği belirtildi.

  • Anlaşma, İran'ın 2015 yılında uluslararası taraflarla imzaladığı nükleer anlaşmayı izleyen dönemde yabancı şirketlere verdiği ikinci enerji ihalesi oldu. Tahran yönetimi, geçen yıl Fransız Total ve Çin devlet petrol şirketi CNPC'nin oluşturduğu konsorsiyumla Basra Körfezi'ndeki Güney Pars doğalgaz sahasının işletilmesi için 5 milyar dolara anlaşmıştı.

İran'da 1951'de iktidara gelen Başbakan Muhammed Musaddık, İngiliz şirketlerinin işletme imtiyazlarına son vererek ülkedeki tüm petrol varlıklarını kamulaştırmıştı. Karar sonrası İran'a uygulanan uluslararası ambargoda petrol ihracatı durma noktasına gelmişti. 1979 yılındaki İslam Devrimi'nin ardından da petrol ve doğalgaz varlıkları ulusal olarak işletilmeye devam etmişti.

BM'den 'Skripal' açıklaması: Sinir gazı hiçbir koşulda silah olarak kullanılamaz
DÜNYA
BM'den 'Skripal' açıklaması: Sinir gazı hiçbir koşulda silah olarak kullanılamaz

Rus ajanı zehirleyen
madde Rus menşeili
GÜNDEM
Rus ajanı zehirleyen madde Rus menşeili

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.