Dünya İrandan Türk profesöre bilim ödülü

Son dakika haberleri: ​İran’dan Türk profesöre Prof. Sami Erol Gelenbe'ne bilim ödülü

İran’dan Türk profesöre bilim ödülü

İran’daki “Mustafa (as) Ödülü Vakfı”nın bilim ödülü Türk bilim adamı Prof. Sami Erol Gelenbe’ye verildi. Gelenbe ile İranlı Prof. M. Amin Şokrollahi’ye ödüllerini İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Settari verdi. İki isim 500 bin doların sahibi oldu. Gelenbe, bilgisayar ağ sistemlerinde dünyanın sayılı isimleri arasında sayılıyor.

Emeti Saruhan Yeni Şafak
1966’da ODTÜ’den mezun olduktan sonra Clarke Araştırma Ödülü’nü de kazanan Prof. Gelenbe, bilim ödülünü İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Dr. Sorena Settari'nin elinden aldı.
1966’da ODTÜ’den mezun olduktan sonra Clarke Araştırma Ödülü’nü de kazanan Prof. Gelenbe, bilim ödülünü İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Dr. Sorena Settari'nin elinden aldı.

Bu yıl ikincisi düzenlenen Mustafa (a.s) Bilim Ödülleri Tahran'daki törenle sahiplerine takdim edildi. Türk bilim adamı Prof. Sami Erol Gelenbe, çok programlı bilgisayar sistemlerinin performansı, ağ protokolleri gibi konularda yaptığı özel çalışmalarından dolayı ödüle layık görüldü. Gelenbe, "Çok çalışmak ve bilim için olanakları sağlamak lazım" dedi.

İslam dünyasının farklı noktalarından 700’ü aşkın bilim ve işletme konusunda tanınmış isimlerin katıldığı, Mustafa (a.s.) Ödülleri sahiplerini buldu. Bu yıl ikincisi verilen “Mustafa (a.s.) Bilim Ödülü”nün sahibi Türk bilim adamı Prof. Sami Erol Gelenbe oldu. Gelenbe ve ödülü almaya hak kazanan diğer bilim adamı İranlı Prof. M. Amin Şokrollahi’ye ödülleri Tahran Vahdet Hall’de düzenlenen törenle takdim edildi. Prof. Gelenbe ve Şokrollahi, 500 bin dolarlık ödüle komünikasyon teknolojileri alanına olan katkıları nedeniyle layık görüldüler.

MATEMATİKÇİNİN TORUNU

Prof. Gelenbe, Doğu ülkelerinde bilim alanında olanak tanınmadığını ve insanların bu alanda çalışmalar yapmadıklarına değindi. Gelenbe, "Çalışmadan hiçbir şey olmuyor. Hiçbir teknoloji gelişmiyor. Çok çalışmak ve olanakları sağlamak lazım" dedi. Ödülü, İran Bilim ve Teknolojiden sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Dr. Sorena Settari, İran Akademiler Birliği Başkanı Abdüsselam Mecali ve Meclis Başkan Vekili Merendi takdim etti. Prof. Gelenbe, 18’inci yüzyılda yaşayan Osmanlı matematikçisi Gelenbevi İsmail Efendi’nin de torunu.

MODELLEME YAPTI

REKLAM

1945 yılında İstanbul’da doğan Prof. Gelenbe, bilgisayar ağ teknolojileri alanında dünyanın sayılı isimlerinden biri olarak tanınıyor. Çok programlı bilgisayar sistemlerinin performansı, sanal bellek yönetimi, veri tabanı güvenlik optimizasyonu, ağ protokolleri gibi konularda çalışmalar yapan Prof. Gelenbe’ye ödülü, Gelenbe Networks olarak bilinen bilgisayar ağlarını bulup, geliştirdiği için verildi. Gelenbe 1970’li yıllarda henüz internet yokken bilgisayarlar birbirlerine bağlandığında sistemin nasıl çalışacağını modellemişti.

İSLAM DÜNYASININ NOBEL’İ

Müslüman bilim adamlarını çalışmalarından dolayı teşvik etmek ve yapacakları çalışmalar için cesaretlendirmek amacıyla düzenlenen ve Peygamber Efendimizin adını taşıyan Mustafa (as) ödülleri, Mustafa (as) Ödülü Vakfı tarafından veriliyor. Vakıf, İran Cumhurbaşkanlığı ve devlet bakanlıkları tarafından destekleniyor. İslam dünyasının Nobel’i olarak anılan ödül geçtiğimiz dönemde nano teknoloji ve biyoteknoloji alanlarında verilmişti.

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.