Dünya İslam karşıtı politikalara tokat

İslam karşıtı politikalara tokat

ABD Başkanı Donald Trump’ın İslam ve mülteci karşıtı ve İsrail yanlısı politikaları ara seçimde sandığa gömüldü.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Ilhan Omar
Ilhan Omar

ABD’de Michigan ve Minnesota eyaletlerinden Demokrat Parti adına seçimlere katılan Filistin asıllı Rashida Tlaib ve Somali asıllı Ilhan Omar, “Temsilciler Meclisine giren ilk Müslüman kadın üyeler” olmayı başardı. Tlaib, Filistinli Müslüman bir kadın olarak zafer kazanmaktan gurur duyduğunu ifade etti. Temsilciler Meclisinin başörtülü ilk Müslüman kadın üyesi olan Ilhan Omar ise, ABD’ye 12 yaşında geldiğini ve ondan önce 4 yıl mülteci kamplarında yaşadığını anlatarak “Minnesota eyaleti oldukça soğuktur ama insanlarının kalpleri bir o kadar sıcaktır.

Rashida Tlaib

KADINLARIN ZAFERİ

Bu insanlar sadece mültecilere sahip çıkmıyor aynı zamanda onları Washington’a gönderiyor” ifadelerini kullandı.

Debra Haaland

Kongreyi yeniden şekillendirecek ara seçimlerde kadınlar tarihte hiç olmadığı kadar temsil hakkı kazandı. Resmi olmayan sonuçlara göre, Temsilciler Meclisine 100’den fazla kadının girmesi öngörülürken, Senatodaki kadın sayısının 85 olduğu belirtildi. Seçimde, Kızılderili kadınlar da 229 yıllık tarihinde ilk defa meclise girmeyi başardı. Kansas 3’üncü bölgede Demokrat aday Sharice Davids, New Mexico birinci bölgede ise yine Demokrat aday Debra Haaland, meclise girmeye hak kazandı. Öte yandan, Ayanna Pressley’in, Massachusetts’ten Kongreye girmeyi başaran ilk siyahi kadın, Alexandria Ocasio-Cortez’in Kongreye giren en genç kadın olduğu bildirildi. ABD’de kadınlar hiçbir dönemde Kongredeki 435 koltuğun 107’sinin üzerine çıkamamıştı. Ara seçimlerde 272 kadın aday yarışıyordu.

REKLAM

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.