Dünya İslam ve Türk dünyası ilişkilerini geliştirmeli

'İslam ve Türk dünyası ilişkilerini geliştirmeli'

4'üncü Uluslararası Dini Araştırmalar ve Küresel Barış Sempozyumu, “Doğu-Batı Medeniyetlerinin İnşasında Tarih, Kültür, Sanat, Felsefe ve Din” temasıyla 11-13 Nisan 2018 tarihleri arasında Kazakistan/Türkistan’da gerçekleştirildi. TİMAV Genel Başkanı Öksüz, “Türkiye ve Türkiye’deki STK ve üniversite temsilcilerinin gerek kurumsal gerek bireysel olarak İslam ve Türk dünyası ile ilişkilerini geliştirmeleri gerekiyor" dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
TİMAV Genel Başkanı Ecevit Öksüz.
TİMAV Genel Başkanı Ecevit Öksüz.

TİMAV’ın organizasyonu ile Selçuk Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesi, Ahmet Yesevi Üniversitesi ve Kazakistan al-Farab Üniversitesi’nin ortaklığında düzenlenen sempozyum, Kazakistan'ın Türkistan kentinde Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

  • Ahmet Yesevi Üniversitesi Kültür Merkezi'nde Türkiye ve dünyanın farklı ülkelerinden gelen 59 akademisyenin bildiri sunduğu sempozyumda, bu yıl ana tema “Doğu-Batı Medeniyetlerinin İnşasında Tarih, Kültür, Sanat, Felsefe ve Din” olarak belirlendi.

TİMAV Genel Başkanı Ecevit Öksüz, sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, böyle bir organizasyonu düzenlemekten dolayı onurlu ve mutlu olduklarını söyledi.

Hoca Ahmet Yesevi'nin binlerce talebesiyle Anadolu'nun İslamlaşmasına katkı sunduğunu belirten Öksüz, gönül medeniyetinin baş aktörlerinden Hoca Ahmet Yesevi'nin şehrinde bulunmaktan dolayı da programın anlamlı olduğunu dile getirdi.

16 ayrı oturum

16 ayrı oturumda ulusal ve uluslararası akademisyenlerin katılımlarıyla 59 sunum gerçekleştirildi.

Oturumlarda, güçlü bir İslam geleneğinin temel unsurları olan İslam bilim, irfan/hikmet ve sanat geleneğini yeniden yorumlama ve çığır açan teorilerin geliştirilmesine duyulan ihtiyaç gündeme getirildi.

İslam medeniyetinin bu üç geleneğine katkı yapmış ve damga vurmuş âlim, arif, bilge ve sanatkârlarının bıraktıkları eserlerin yeniden dikkatlice incelenerek günümüze ve gelecek nesillere aktarılmasının gereği vurgulandı.

Sivil toplum kuruluşlarının sosyal hayattaki yeri ve rolünün, İslam medeniyeti tarihi bağlamında yeniden değerlendirmeye tabi tutularak asli işlevlerine uygun hale getirilmesi için çaba sarf edilmesi gerektiği ise diğer bir dikkat çeken husus.

  • İslam ve Türk dünyası ilişkilerini geliştirmeli
  • TİMAV Genel Başkanı Öksüz: “Türkiye ve Türkiye’deki STK ve üniversite temsilcilerinin gerek kurumsal gerek bireysel olarak İslam ve Türk dünyası ile ilişkilerini geliştirmeleri gerektiğine vurgu yaparak, “İnsanlığın ortak iyiliğini murat eden, tarihin en büyük gönül medeniyetlerini inşa eden İslam’ın ve İslam’a hadim olan milletlerin şartsız, amasız bir şekilde daha fazla bir araya gelebilmesi elzem görünmektedir" dedi.

59 ayrı bildiri sunuldu


Bir açılış ve bir kapanış olmak üzere toplam 16 ayrı oturumda, ulusal ve uluslararası olmak üzere, alanında uzman akademisyenlerin katılımlarıyla 59 bildirinin sunulduğu sempozyum, 13 Nisan Cuma günü Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkistan Yerleşkesi Kültür Merkezinde yapılan “Kapanış Paneli” ile sona erdi. Panele; Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Taljan Raimberdiev ve Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Eren, TİMAV Genel Başkanı Ecevit Öksüz’ün yanı sıra davetliler katıldı.

Bedelli askerlik Askercell kullanımını arttıracak
Teknoloji

Bedelli askerlik Askercell kullanımını arttıracak

Bedelli askerlikle ilgili hazırlanan kanun teklifi kapsamında 28 gün yerine getirilecek olan askerlik hizmeti, askerde telefon kullanabilecek miyiz sorularının yeniden gündeme gelmesine neden oldu. Askerde cep telefonu kullanımı ise Genelkurmay Başkanlığı’nın 13 Nisan 2015 tarihinde aldığı kararla geliştirilen Askercell ile mümkün hale geldi. İşte Askercell ile ilgili merak edilen tüm detaylar…
Bedellinin 28 günü
Gündem

Bedellinin 28 günü

Türkiye’de milyonlarca gencin beklediği bedelli askerlikle ilgili dün yeni bir gelişme yaşandı ve AK Parti somut bir adım attı. Grup üyelerinin verdiği teklif ile bedellide yaşın 25 ücretin ise 15 bin lira olacağı böylece netlik kazandı. Teklifte bedelli için 28 gün askerlik yapılmasının zorunlu kılınması da beraberinde "Bedelli askerlikten faydalanmak isteyenler 28 gün boyunca neler yapacak?", "Bedelliler hangi eğitimlerden geçecek?", "Bedelli askerler silah eğitimi alacak mı?" gibi soruları da beraberinde getirdi. Bedelli askerlik yapacakların hangi hafta hangi eğitime katılacağını adaylar için derledik.
BİM 599 TL'ye bilgisayar satacak
Teknoloji

BİM 599 TL'ye bilgisayar satacak

BİM, 27 Temmuz aktüel ürünler listesi ile birbirinden farklı teknolojik ürünleri bir arada satışa sunmaya hazırlanıyor. Yine piyasa fiyatının altında çok altında satışa sunacağı ürünler arasında ALFA 110A Windows diz üstü bilgisayar, Xiaomi Mi Band 2 akıllı bileklik, Trust 12.500 mAh taşınabilir power bank, Mikodo radyolu müzik kutusu, Trust mikrofonlu oyuncu kulaklığı, Trust klavye, fare ve YouTube tripodlu mikrofon yer alıyor. Söz konusu teknolojik ürünlerin haricinde BİM, 27 Temmuz aktüel ürünler listesinde uygun fiyatlı diğer ürünlerini de listeliyor. İşte 27 Temmuz BİM aktüel ürünler listesinde yer alan diğer ürünler...

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.