Dünya İsrail hapishanelerinde 400 Filistinli çocuk bulunuyor

İsrail hapishanelerinde 400 Filistinli çocuk bulunuyor

İsrail hapishanelerinde yaşları 11 ila 17 arasında 6'sı kız 400 Filistinli çocuğun tutuklu bulunduğu bildirildi. Filistin Esirler Cemiyeti'nden yapılan açıklamada çocuk haklarını koruyan uluslararası kurumlara İsrail'e karşı bir tutum almaları ve çocukların serbest bırakılması konusunda baskı yapmaları çağrısında bulunuldu.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
İsrail hapishanelerinde 400 Filistinli çocuk bulunuyor
İsrail hapishanelerinde yaşları 11 ila 17 arasında 400 Filistinli çocuğun tutuklu bulunduğu bildirildi.

Filistin Esirler Cemiyeti'nden 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü münasebetiyle yapılan yazılı açıklamada, İsrail hapishanelerinde 11'i idari tutuklu olmak üzere, 6'sı kız 400 Filistinli çocuğun bulunduğu belirtildi. Bu yıl içerisinde yüzlerce çocuğun gözaltına alındığı ifade edilen açıklamada, bazı çocukların tutuklama sırasında gerçek mermiyle yaralanarak İsrail hastanelerine sevkedildiği kaydedildi.

Açıklamada, çocuk haklarını koruyan uluslararası kurumlara İsrail'e karşı bir tutum almaları ve çocukların serbest bırakılması konusunda baskı yapmaları çağrısında bulunuldu.

İsrail'in ekim ayının başından bu yana 800 Filistinli çocuğu gözaltına aldığı bildirilmişti.

Filistin Esirler Cemiyeti'nin verilerine göre, İsrail 2000 yılından bu yana 8 bin 500 Filistinli çocuğu gözaltına aldı. Resmi rakamlara göre İsrail hapishanelerinde 6 bin 500 Filistinli tutuklu bulunuyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.