|

İsrail'den alçak teklif

Türkiye, gemi baskını nedeniyle özür beklerken İsrail'den akıl almaz bir teklif geldi. Hayfa Belediye Başkanı, İsrail'in kanlı baskın düzenlediği Mavi Marmara gemisine el konulmasını ve geminin yüzer otel haline getirilmesini önerdi

Tel Aviv
00:00 - 11/07/2010 Pazar
Güncelleme: 22:39 - 10/07/2010 Cumartesi
Yeni Şafak
İsrail'den alçak teklif
İsrail'den alçak teklif

Türkiye'den Gazze'ye yardım taşıyan Mavi Marmara gemisine 31 Mayıs'ta yapılan kanlı baskının izleri hala tazeliğini korurken, İsrailli belediye başkanının pervasız önerisi tartışma başlattı. İsrail basınının haberine göre, Hayfa Belediye Başkanı Yona Yahav, Savunma Bakanı Ehud Barak'a mektup göndererek, el konulmasını istediği geminin turizm amaçlı kullanılması önerisinde bulundu. Yahav mektubunda, "Eğer İsrail gemiye el koymaya karar verirse geminin Hayfa kentine verilmesini ve şehrin sahillerinin karşısında bir yüzer otele çevrilmesini istiyorum" diye yazdı.

UZLAŞININ SEMBOLÜ OLACAKMIŞ!

Yahav ayrıca, "Bence tüm dinlerin bir arada ve işbirliği içinde yaşadığı bir şehir olarak Hayfa, gemiye ev sahipliği yapmaktan memnun olacaktır. Hayfa, geminin uzlaşının ve ümidinin sembolü haline dönüştürülebileceği en uygun şehirdir" ifadesini kullandı. İsrail donanmasının Gazze'ye yardım gemilerinden Mavi Marmara'ya 31 Mayıs'ta düzenlediği ve 9 Türk'ün hayatını kaybettiği baskından sonra Aşdod limanına çekilen gemi, daha sonra Hayfa limanına götürülmüştü. Türkiye, gemi baskını nedeniyle İsrail'in resmen özür dilemesini ve gemide ölenler için tazminat ödemesini isterken, İsrail, gemilerle ilgili henüz karar verilmediğini duyurmuştu. Mavi Marmara ile birlikte gelen gemilerden biri daha Hayfa'da, diğerleri Aşdod'da bekletiliyor.

14 yıl önce