Dünya İsrailden barış tehdidi

İsrail'den 'barış' tehdidi

BM Güvenlik Konseyi'nin İsrail'in Filistin topraklarındaki yasa dışı yerleşimlerini durdurmayı öngören yasa tasarısını onaylaması ile ilgili konuşan İsrail'in BM Daimi Temsilcisi Danny Danon, söz konusu tasarının barışa 'hayır' demek olduğunu iddia etti.

Haber Merkezi AA DHA Diğer
İsrailden barış tehdidi
İsrail'in BM Daimi Temsilcisi Danny Danon
İsrail'in BM Daimi Temsilcisi Danny Danon, BMGK'nın işgali altındaki Filistin topraklarında yasa dışı yerleşim faaliyetlerinin "derhal ve tamamen" durdurulmasını talep etmesinin barış olasılığına "hayır" demek olduğunu iddia etti. Kararı tanımayacaklarını açıklayan İsrail'in temsilcisi şunları söyledi:

Aljazeera Türk'ün haberine göre, tasarı hakkında konuşan İsrail'in BM Daimi Temsilcisi Danny Danon, "Bu karar tasarısına evet derken aslında hayır dediniz. Siz görüşmelere hayır oyu verdiniz, ilerleme kaydetmek için hayır oyu kullandınız, İsrailliler ve Filistinliler için daha iyi bir hayat için bir şans seçtiniz ve barış olasılığına hayır oyu verdiniz" dedi.

Oylamada çekimser oy kullanan ama veto hakkını da kullanmayan ABD'nin BM Temsilcisi Samantha Power, ise"Güvenlik Konseyi bugün yerleşimlerin yasal bir geçerliliğinin bulunmadığı konusundaki görüş birliğini yeniden teyit etti. Amerika Birleşik Devletleri, yaklaşık elli yıldır özel ve resmi ortamlarda yerleşimlerin durdurması gerektiği yönünde bir mesaj gönderdi" açıklamasında bulundu.

Filistin'in BM Daimi Temsilcisi Riyad Mansour da Güvenlik Konseyi'ndeki konuşmasında, "Konseyin kabul ettiği karar, Filistin devletinin ebedi başkenti Doğu Kudüs dahil olmak üzere işgal altındaki Filistin Toprakları'ndaki İsrail yerleşimlerinin yasal olarak geçerliliği bulunmadığını gösteriyor" dedi.

ABD Başkanı seçilen Donald Trump, Twitter hesabında görevinin başlayacağı tarihe atıfta bulunarak “20 Ocak'tan sonra BM'de işler farklı olacak” ifadesini kullandı.


İsrail iki ülkedeki büyükelçilerini geri çağırdı
DÜNYA
İsrail iki ülkedeki büyükelçilerini geri çağırdı

Araplar'dan Sisi'ye tepki: Netanyahu gibisin
DÜNYA
Araplar'dan Sisi'ye tepki: Netanyahu gibisin

Trump'tan İsrail'e destek
DÜNYA
Trump'tan İsrail'e destek

'BM kararı İsrail politikasına büyük bir tokattır'
DÜNYA
'BM kararı İsrail politikasına büyük bir tokattır'

'Obama bizi sırtımızdan vurdu'
DÜNYA
'Obama bizi sırtımızdan vurdu'

BMGK’dan tarihi karar
DÜNYA
BMGK’dan tarihi kararAbone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.