Dünyaİsraile Filistinli çocukları öldürenleri yargılayın çağrısı

İsrail'e 'Filistinli çocukları öldürenleri yargılayın' çağrısı

Kuveyt Sosyal İşler ve Çalışma Bakanı Subeyh, İsrail'e Filistinli çocuklara yönelik ihlallerden sorumlu olanları yargılaması çağrısında bulunarak, "İsrail'in düzenlediği askeri operasyonlar, Filistinli çocuklardan yüzlercesinin ölümü ve binlercesinin yaralanmasıyla neticeleniyor. Filistinli çocukların yaşam, varlığını sürdürme ve gelişme haklarının ihlal edilmesini kınıyoruz" dedi.

Haber MerkeziAA
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Arap Birliği Genel Sekreterliği tarafından Kuveyt'te düzenlenen sempozyumda İsrail'in Filistinli çocuklara yönelik ihlallerinden sorumlu olanların yargılanması çağrısı yapıldı.

"İsrail'in ihlalleri karşısında Filistinli çocukların sıkıntıları" temasıyla başkentteki Beyan Sarayı'nda düzenlenen sempozyum Kuveyt Sosyal İşler ve Çalışma Bakanı Hind es-Subeyh'in kapanış konuşmasıyla sona erdi.

İsrail saldırılarında çocukların da bulunduğu nüfusun yoğun olduğu bölgelerin hedef alındığına işaret eden Kuveytli Bakan, "İsrail'in düzenlediği askeri operasyonlar, Filistinli çocuklardan yüzlercesinin ölümü ve binlercesinin yaralanmasıyla neticeleniyor. Filistinli çocukların yaşam, varlığını sürdürme ve gelişme haklarının ihlal edilmesini kınıyoruz." dedi.

"Filistinli çocuklar istisnai şartlarda yaşıyor"

Subeyh, İsrail'in Filistinlilerin topraklarını, evlerini işgal ederek ağır ve sistemli şekilde hak ihlallerinde bulunduğunu, bu nedenle Filistinli çocukların istisnai şartlarda yaşadığını vurguladı.

Sempozyuma katılanların, Filistinli çocukların İsrail işgalinin kurbanları olarak sıkıntılarının devam etmesi karşısında derin endişe duyduğunu dile getiren Subeyh, çocukların, şiddet, eziyet, ırk ayrımcılığı ve tehcirle karşı karşıya kaldığını ve tehlike altında olduğunu belirtti.

Katılımcıların işgal altındaki topraklarda Filistinli çocuklar aleyhinde işlenen tüm hak ihlallerinin sorumluluğunu, uluslararası kanunlara göre İsrail'e yüklediğini aktaran Subeyh, "İsrail ayrıca işgal güçleri ve Yahudi yerleşimciler tarafından işlenen şiddet eylemleri başta olmak üzere uygulanan ırkçı politika ve hak ihlallerinden de sorumludur." diye konuştu.

"İhlaller tekrarlanmamalı ve sorumlular yargılanmalı"

Kuveytli Bakan, sempozyuma ilişkin son olarak şunları sözlerine ekledi:

"Katılımcılar, İsrail'e BM Çocuk Hakları Sözleşmesi ve bu kapsamdaki protokollerin yüklediği tüm yasalara bağlı olma ve bu ihlallerin tekrarlamayacağını taahhüt etme çağrısında bulundu. Meydana gelen zararların telafi edilmesi ve ihlallerden sorumlu olanların yargılanması gerektiğini düşünen katılımcılar, ayrıca bu ihlaller nedeniyle İsrailli yetkililer hakkında yasal soruşturma başlatılması gerektiğini belirtti."

İki gün süren sempozyuma Kuveyt Emiri Şeyh el-Ahmed el-Cabir es-Sabah, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt'ın yanı sıra çok sayıda yetkili katıldı.

İsrail, 2015 yılında 12 yaş altı çocukların gözaltına alınması, mahkemeye çıkarılması ve idari tutukluluk kapsamında alıkonulmasına izin veren bir yasa çıkarmıştı.

Filistin makamlarının resmi verilerine göre İsrail hapishanelerinde 300'ü çocuk yaklaşık 7 bin Filistinli bulunuyor.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.
Bunu Gördünüz Mü? Rüzgara karşı paslaşan çılgın genç
Kayserispor'un hocası Sumudica, rüzgarla paslaşan çılgın genç ve çok daha fazlası Tuğçe'nin sunumuyla Bunu Gördünüz Mü?'de...
Oğlunun katilini affeden anne herkesi ağlattı
Suliman Abdu'l Mutakallim isimli genç, sadece 60 dolar için öldürüldü. ABD'de yaşanan olay sonrası Suliman'ın annesi, katili affettiğini açıkladı. Yüreği yanan bir annenin duygulandıran konuşmasında söyledikleri, mahkemedekileri de ağlattı…
Venezuela zor durumda
Ekonomik krizden dolayı halkın temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığı Venezuela'da yağma olayları başladı.