Dünyaİşte Suriyede oynanan petrol satrancının perde arkasındaki hamleler

İşte Suriye'de oynanan 'petrol' satrancının perde arkasındaki hamleler!

Suriye'de Esed rejimiyle aynı safta olan İran güçlerinin, ABD destekli PYD'yle karşı karşıya geldiği 8 Şubat 2018'deki çatışma, Deyri Zor'daki petrol savaşlarını bir kez daha gün yüzüne çıkardı. 1948'den 1970'li yılların başlarına dek varil başına iki buçuk dolar olan petrol fiyatları, bugün 55 dolar bandında. İnişli çıkışlı bu seyir, 7 yıldır zulmün susmadığı topraklarda tüm dengeleri daha da sarsacak gibi gözüküyor...

Haber MerkeziYeni Şafak
Suriye'deki petrol yatakları önemli bir ekonomik güç olarak bölge için finans kaynağı.
Suriye'deki petrol yatakları önemli bir ekonomik güç olarak bölge için finans kaynağı.

Suriye'de 7 yıl önce başlayan iç savaş geçen yıllar içerisinde birbirinden farklı aktörlerin birbirinden farklı hamlelerine tanıklık etti.. Esed rejiminin yanı sıra Amerika'dan Rusya'ya birçok farklı güç, bölgede varlık gösterirken, DEAŞ ve PYD gibi terör örgütlerinin işgalleri Suriye'yi tam olarak bir savaş alanına çevirdi. Tüm bunlar olurken 8 Şubat 2018'de Esed, ABD, PYD ve İran'ın adlarının geçtiği bir çatışma haberi en kritik bölgeden Deyri Zor'dan geldi. Bu kez konu daha derindi ve her şeyi anlatıyordu. Evet petrol...

REKLAM

Gözler Deyri Zor'da: Suriye'de petrol savaşı yeniden başladı
OYNAT06:25
Gözler Deyri Zor'da: Suriye'de petrol savaşı yeniden başladı
Suriye'de 7 yıl önce başlayan iç savaş sırasında Esed rejiminin yanı sıra ABD'den Rusya'ya farklı güçler bölgede varlık gösterirken, DEAŞ ve PYD gibi terör örgütlerinin işgalleri de ülkeyi savaş alanına çevirdi. 8 Şubat 2018'de Esed, ABD, PYD ve İran'ın adlarının geçtiği bir çatışma haberi ise en kritik bölge olan Deyri Zor'dan geldi. Petrol yüzünden yaşanan bu hareketlilik, Suriye'deki 'petrol' gerçeğini bir kez daha gözler önüne serdi.  • SURİYE
  • Kuzey Afrika ve Arap Yarımadası'nın Anadolu ve Avrupa'ya açılan kapısı Suriye, aynı zamanda Irak ve Suudi Arabistan gibi petrol ihracatçısı olan ülkelerin Akdeniz üzerinden ihracat yapmaları için önemli bir konum. Kanıtlanmış enerji kaynağının en az iki buçuk milyar varillik petrol ve 240 milyar metreküplük doğalgaz rezervi olduğu biliniyor. ABD Kongresi için 2015'te yapılan araştırmaya göre, Suriye'de petrol üretimi, iç savaş öncesinde günde 400 bin varile kadar ulaşıyordu. Bu rakamlardaki en kritik bölgeyse Irak sınırının yakınındaki Deyrizor. Kenti ikiye bölen Fırat Nehri'nin doğusu, Suriye'nin en büyük petrol sahalarını oluşturan 11 yatağa sahip. Buradaki kuyular, ülkedeki enerji kaynaklarının yaklaşık üçte birini oluşturuyor.
  • ESED
  • Suriye'de 2011'de başlayan iç savaş, günlük petrol üretim miktarını yıllar içerisinde azalttı. Bu tabloda Esed rejimi 'petrol üreticisi' ve 'ihracatçısı' konumundan uzaklaşırken, Esed'in yerini DEAŞ ve PYD gibi terör örgütleri aldı. Önceleri Suriye'nin petrol ihracatı, ülke gelirinin yüzde 25'ini oluştururken, bu petrolün yüzde 95'i de Avrupa'ya gidiyordu. Avrupa Birliği, rejime tepki olarak 2011'de petrol alım-satımına yönelik ambargo kararı aldı, açık bir şekilde Suriye çıkışlı petrolün ithalatı ve nakliyesine yasak getirildi. Uluslararası bu yaptırımlar ve savaşın altyapıya verdiği zarar, petrol sektörünü rejim için kesintiye uğrattı. Bunun üzerine Esed, önce DEAŞ, ardından PYD'yle gizli anlaşmalar için masaya oturdu. Rejim,, petrol yataklarıyla zengin Deyri Zor'un batısına kaymış durumda...
  • DEAŞ
  • Terör örgütü DAEŞ, Suriye topraklarında etkili olmaya başladığı 2013 ortalarından itibaren, enerji sahaları üzerinden ilerleme planları izledi. Kısa süre içerisinde de ülkenin en büyük petrol ve doğalgaz yataklarıyla sahalarının bulunduğu Deyri Zor'un yanı sıra Rakka, Humus ve Haseke'deki kuyuları da işgal etti. DEAŞ'ın petrol ticaretindeki ilk müşterisi Esed olurken, elde edilen milyonlar dolarlık kazançlarla silah ve mühimmat alındı. Kentin büyük kısmı, Temmuz 2014'ten beri DEAŞ'ın kontrolü altındaydı, bu alan PYD'yle birlikte daraldı.
  • PYD
  • DEAŞ'ın Suriye'deki güç kaybının ardından terör örgütü PYD karşı atağa geçti. 2017'nin son çeyreğinde DEAŞ'a karşı Deyrizor'un sınırlarına doğru, Fırat Nehri'nin doğusunda ilerledi ve önce en büyük gaz tesisi Konoko'yu, hemen ardından da en büyük petrol sahası El Ömer'i işgal etti. Terör örgütü, ülkedeki enerji kaynaklarının yüzde 70'ten fazlasına sahip durumda. Şimdilerde PYD, Deyri Zor'da Fırat Nehri'nin doğusuna sahip... PYD yeni kaynaklar da açıyor, Kahtaniye, Bedran, Zarba, Saide, Babasi ve Alyan'da 3 ay önce yeni petrol kuyuları kullanıma başlandı.
  • Sistem nasıl işliyor?
  • Petrol üretiminin sürdüğü Rümeylan, Süveydiye ve Karaçok sahalarındaki yaklaşık 350 küçük çaptaki kuyudan, günlük 35 bin varil petrol çıkarılıyor. PYD, 2012'de Haseke Rümeylan'daki petrol kuyularını ele geçirdikten hemen sonra ticarete başladı. Peki sistem nasıl işliyor? Bu süreçte, parasal işlerden sorumlu olan Ali Şeyr adlı terörist, petrol anlaşmalarını yürüttü. İlk yıllarda DEAŞ'ın elindeki bölgeler üzerinden yapılan alışveriş, daha sonra rejim ordusundan Subay el-Katırcı'yla anlaşılmasıyla genişletildi. Satılan petrolün parası, önce Lübnan bankalarına oradan da Avrupa'ya aktarılıyordu.
Şehadete böyle yürüdü
Gündem

Şehadete böyle yürüdü

Cuntacı general Semih Terzi’yi vurarak 15 Temmuz darbesinin seyrini değiştiren Ömer Halisdemir’in şehadete yürüdüğü anlar ortaya çıktı. Görüntülerde şehit Halisdemir, FETÖ’cü generali vurma emrini aldığı telefon görüşmesinden sonra bina dışına çıkıyor, ardından da Terzi, sedye üzerinde içeri getiriliyor.
Irak 36 T90s tankını Rusya'dan teslim aldı
Dünya

Irak 36 T90s tankını Rusya'dan teslim aldı

Irak, DEAŞ sonrası askeri gücünü artırmak için Rusya'dan sipariş ettiği 73 T90s tankından 36'sının teslim aldı.
Tüneldeacı son
Gündem

Tünelde acı son

Tokat’ta define aramak için 30 metrelik tünele giren 4 kişi, içerideki suyu tahliye ederken çıkan gazdan zehirlendi. Zekai Ak tünelden çıkmayı başarırken Halis Kaya ile Olcay Kaya hayatını kaybetti. Fatih Danışık ise hastaneye kaldırıldı.
Diriliş Ertuğrul'un rakibi dünyada altıncı oldu
Hayat

Diriliş Ertuğrul'un rakibi dünyada altıncı oldu

Diriliş Ertuğrul ile aynı gün ve saatte yayınlanan, en yakın rakibi olarak görülen Sen Anlat Karadeniz, 'dünya genelinde en çok tweet atılan dizi listesinde' tek Türk dizisi olarak büyük bir başarı elde etti. Sen Anlat Karadeniz, listede ilk 10'a girerek altıncı sırada yer aldı.
Yerli ilacı kim istemiyor
Hayat

Yerli ilacı kim istemiyor

Türkiye, savunma başta olmak üzere birçok sektörde yerli atılımı yaparken ilaçta tersi yaşanıyor. Yerli firmalar kapandı, ilaç pazarı ABD'li ve Avrupalı firmaların eline geçti. İlaca yılda 25 milyar lira harcayan Türkiye’de en çok ciro yapan ilk 100 ilacın 95’i ithal.


Yerli ilaca darbe, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun (TİTCK) 2016’da yerli üretime desteği kesmesiyle indi. Hatta yabancılar aynı ilaca iki farklı hastalık için ayrı ruhsat alabilirken yerli firma ruhsat almakta zorlanıyor. Ruhsat öncesi istenen paralar ve TİTCK’e ödenen danışmanlık ücretleri de yerli üreticiyi vuruyor. Yerli şirketler ya kapanıyor ya da fason üretime geçiyor.


Yerli üretim durunca yabancı firmalar ilacı piyasadan çekiyor veya fahiş zamlar yapıyor. Mestino isimli ilaç ilginç bir örnek. İthalat özendirilince üretim İsveç’e taşındı. Fiyatı da 11 liradan 300 euroya fırladı.