Dünya İtalyada tarım sektöründe çalışan düzensiz göçmenlerden eylem

İtalya'da tarım sektöründe çalışan düzensiz göçmenlerden eylem

İtalya'nın güney bölgelerinde tarım işçisi olarak çalışan çok sayıda düzensiz göçmen, yasal hakların tanınarak düzenli statüye geçirilmeleri için iş bırakma eylemi yaptı. Sendikalar Birliğinin çağrısıyla başta ülkenin güneydoğusundaki Foggia kenti olmak üzere pek çok yerde göçmenler dün akşamdan itibaren iş bıraktı ve bugün tarlalara meyve-sebze toplamaya gitmedi.

Haber Merkezi AA
Ülkede tarım işçisi olarak çalışan 200 bin kadar düzensiz göçmen olduğu kaydedildi.
Ülkede tarım işçisi olarak çalışan 200 bin kadar düzensiz göçmen olduğu kaydedildi.

İtalya'nın güney bölgelerinde tarım işçisi olarak çalışan çok sayıda düzensiz göçmen, yasal hakların tanınarak düzenli statüye geçirilmeleri için iş bırakma eylemi yaptı.

La Repubblica gazetesinin haberine göre, hükümetin belli şartlarla tarım sektöründe çalışan düzensiz göçmenler için bazı haklar öngören "yeniden başlatma" kararnamesi göçmenlerce protesto edildi.

Sendikalar Birliğinin (USB) çağrısıyla başta ülkenin güneydoğusundaki Foggia kenti olmak üzere pek çok yerde göçmenler dün akşamdan itibaren iş bıraktı ve bugün tarlalara meyve-sebze toplamaya gitmedi.

Maddi şartlar sağlanamayacak endişesi

Son kararnamede tarım sektöründeki düzensiz göçmen işçilerin haklarının tanınacağı belirtilse de USB'ye göre, düzenli statüye geçmek için gerek maddi, gerekse düzensiz işçi ve ayrıca işverende aranan şartlar nedeniyle çok az kişi bundan faydalanabilecek ve çoğunluk uygulamanın dışında kalacak.

USB yetkilisi Aboubakar Soumahoro, İtalyanlara bugün markete gitmemeleri ve kendilerine destek olmaları çağrısı yaparken, "Conte çizmeni giy ve bizi dinlemeye gel" diyerek Başbakan Giuseppe Conte'ye seslendi.

Sendikacı Soumahoro, hükümetin emekçilerin taleplerine karşı daha fazla sağır kalması halinde daha çok grev olacağını belirterek, "Eğer bizi bunu yapmaya zorlarlarsa, topraklı kirli botlarımızla Meclise gideceğiz." dedi.

Sendikacı, İtalya'da bulunan yabancıların düzenli statüye geçmeleri ve başta sağlık olmak üzere tüm haklara sahip olmaları gerektiğini belirtti.

İtalyan basınında yer alan haberlerde, ülkede tarım işçisi olarak çalışan 200 bin kadar düzensiz göçmen olduğu kaydedildi.

Tarım Bakanı gözyaşlarını tutamamıştı

Conte liderliğindeki koalisyon hükümeti, 13 Mayıs'ta Kovid-19'un vurduğu ekonomiyi canlandırmak için "yeniden başlatma" adını verdiği 55 milyarlık yeni teşvik paketini onaylamıştı. Paket, tarım sektöründe çalışan düzensiz göçmenler için de oturum izni sağlanması gibi bazı haklar öngörüyor.

Paketin açıklandığı basın toplantısında Tarım Bakanı Teresa Bellanova, sektörde çalışan düzensiz göçmenlerden bahsederken gözyaşlarına hakim olamamış ve "Bugünden itibaren görünmez olanlar, daha görünür olacak. Sömürülenlerin de çalışma izini olacak." demişti.

İtalya'da koronavirüsten ölenlerin sayısı 32 bin 486'ya yükseldi
KORONAVİRÜS
İtalya'da koronavirüsten ölenlerin sayısı 32 bin 486'ya yükseldi

İtalya'da koronayla mücadele biriminin başkanı rüşvetten gözaltında
KORONAVİRÜS
İtalya'da koronayla mücadele biriminin başkanı rüşvetten gözaltında

İtalya Başbakanı Conte: Aşı bulununcaya dek bekleyemeyiz
KORONAVİRÜS
İtalya Başbakanı Conte: Aşı bulununcaya dek bekleyemeyiz

İtalya’da '1 dolarlık' karantina: Ülkede mahsur kaldılar
KORONAVİRÜS
İtalya’da '1 dolarlık' karantina: Ülkede mahsur kaldılar
Abone Ol Google News
Eylemlerin hedefi Beyaz Saray:  ABD'de çalışan Türk polis perde arkasında oynanan oyuna dikkat çekti
Dünya

Eylemlerin hedefi Beyaz Saray: ABD'de çalışan Türk polis perde arkasında oynanan oyuna dikkat çekti

ABD’de George Floyd’un ölümüne sebep olan ırkçı polis şiddeti, ülkeyi yeni bir kaosa sürükledi. Ülkenin birçok eyaletinde yaşanan eylemlerde araç yakma ve yağmalama olayları Beyaz Saray sınırına dayandı. New York Polis Departmanı’nda çalışan Erhan Yıldırım protesto eylemlerinin ANTİFA gibi gruplar tarafından yönlendirilmek istendiğine dikkat çekti. Yıldırım, “Olayın perde arkasında birileri, kaos istiyor” diye konuştu.
Büyük devlet olduğumuzu dünyaya gösterdik: Türkiye 102 ülkeye uzatttı
Gündem

Büyük devlet olduğumuzu dünyaya gösterdik: Türkiye 102 ülkeye uzatttı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sahip olduğumuz güçlü altyapı ve değerler aynı zamanda 2023 hedeflerimizin sembolüydü. Biz salgın döneminde, büyük devlet olduğumuzu hamdolsun tüm dünyaya gösterdik” dedi. Erdoğan, Dünya Çevre Günü’nde, Ankara Atatürk Kültür Merkezi’ndeki (AKM) törenle 10 millet bahçesini açtı. Erdoğan, “Şehircilik geleneğimizin sembolü olacak millet bahçelerinden 13’ünü iki yıl önce hizmete açmıştık. Bugünle birlikte, toplamda 23 millet bahçesine ulaşmış oluyoruz. Cumhuriyetin 100. yılına girerken 81 ilimize 81 milyon metrekare millet bahçesi kazandırma hedefimize adım adım yaklaşıyoruz” diye konuştu.
Libya'dan Türkiye'ye flaş çağrı: Sondaja gelin
Dünya

Libya'dan Türkiye'ye flaş çağrı: Sondaja gelin

Türkiye ile Libya, Doğu Akdeniz’de petrol/doğalgaz sondajı için işbirliği kararı aldı. Gözler, Yunanistan’ın Libya savaşını fırsat bilerek ilân ettiği 15 ve 20 numaralı parsellere çevrildi. Türkiye-Libya deniz sınırındaki söz konusu parsellerde araştırma faaliyetleri önümüzdeki süreçte başlatılacak.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.