Dünya KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Nobel ödüllü Prof Dr Aziz Sancar ile görüştü

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Nobel ödüllü Prof. Dr. Aziz Sancar ile görüştü

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar ile görüşme gerçekleştirdi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Nobel ödüllü Prof. Dr. Aziz Sancar ile görüştü
Prof. Dr. Aziz Sancar.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar ile görüşme gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Tatar, çevrim içi gerçekleşen görüşmede, Sancar'ın elde ettiği başarıların gurur verici olduğunu belirterek, kendisine teşekkür etti ve başarılarının devamını diledi.

  • Aziz Sancar gibi değerli isimlerin Kıbrıs’ta izlenilen egemen eşit iki devlete dayalı yeni siyaseti desteklemelerinin ve verilen mücadeleyi anlatmalarının önemine işaret eden Tatar, Sancar'ın büyük önem verdiği ve "manevi kızı" olarak nitelendirdiği Cumhurbaşkanlığı Sağlık Danışmanı Prof. Dr. Nedime Serakıncı'ya da bu görüşmeyi organize etmesinden dolayı teşekkürlerini iletti.

Tatar, KKTC'de Kovid-19 salgını sürecinin iyi yönetildiğini dile getirerek, aşılanmayla Omicron varyantının ardından dünyada bir rahatlama olacağı beklentisine işaret etti.

Sağlık sisteminin tüm ekonomik sıkıntılara rağmen ayakta durmasının önemli olduğunu vurgulayan Tatar, Lefkoşa Acil Durum Hastanesinin de bu süreçte büyük katkılar sağladığını dile getirdi.

  • Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs'ta federasyon görüşmelerinin Türk tarafının gösterdiği esnekliklere rağmen Rum tarafının kabul edilemez önerileri nedeniyle sonuçsuz kaldığını belirterek, Rum zihniyetinin değişmediğini ve Kıbrıs'ı bir Helen Ada'sı yapma amacıyla hareket etmeye devam ettiğini söyledi.

Kıbrıs'ta iki ayrı halk olduğunu ve Rum-Yunan ikilisinin lehine çevrilmeye çalışılan bir ortaklığı Kıbrıs Türk tarafının asla kabul etmeyeceğini vurgulayan Tatar, hem Türkiye'nin güvenliği hem de Kıbrıs Türk halkının güven içerisinde yaşamını sürdürebilmesi için hava sahasında ve Mavi Vatan'daki hak ve hukukun korunmasının önemine dikkati çekti.

Tatar, Kıbrıs'ta egemen eşitlik temelinde, yan yana yaşayan iki ayrı devletin iş birliği ile ancak adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir antlaşmanın sağlanabileceğini kaydetti.

Sancar'dan "Kıbrıs mücadelesinin yeni kuşaklara aktarılması" çağrısı

Prof. Dr. Aziz Sancar da Rum tarafının Kıbrıs Türklerini kendileriyle eşit olarak kabul etmediklerini ve etmeyeceklerini belirterek, Kıbrıs Türk halkının özgürlük mücadelesi lideri Dr. Fazıl Küçük ve KKTC'nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın verdiği mücadele ve hatıralarının yeni kuşaklara aktarılmasının gerekliliğinin altını çizdi.

Görüşmede, Cumhurbaşkanlığı Sağlık Danışmanı Serakıncı da hazır bulundu.

Aziz Sancar: Türkiye'nin bana gösterdiği ilgi 10 Nobel'den daha önemli
FOTOĞRAF 8
Title
Türkiye'de ve büyük Türk dünyasında birçok eğitim, araştırma ve sağlık kurumuna adının verildiğini ifade eden Sancar, \"Bu benim için büyük bir onur. Ankara'da açılan Aziz Sancar Eğitim Kampüsü, bunların en büyüğü ve inşallah Türk bilimine en fazla faydası olacak bir girişim. Hem de kampüs Başkent'te olunca ve açılışa davet edilince 'gelirim' dedim.\" diye konuştu.
Title
Diyarbakır'ın Bismil ilçesindeki bir Anadolu lisesine adının verildiği haberini aldığında duyduğu memnuniyeti dile getiren Sancar, eniştesinin köy enstitüsü mezunu olduğunu ve Bismil'de öğretmenlik yaptığını belirterek, \"O bakımdan Bismil hakkında benim çok güzel hatıralarım var. Bismil'de bir Anadolu lisesine adımın verileceği haberi beni çok sevindirdi. Onun sevinci başka, bunun sevinci başka oldu.\" ifadesini kullandı.
Title
\"Türkiye'de benim bildiğim kadarıyla Aziz Sancar Eğitim Kampüsü gibi bir eğitim kampüsünün benzeri yok.\" değerlendirmesini yapan Sancar, kampüse ve adının verildiği diğer merkezlere ilişkin şöyle konuştu:
Title
\"Ülkem bana çok büyük onur veriyor. Bu benim için önemli. Yani tarif edemem. Biliyorsunuz Nobel ödülünü DNA onarımı için üç kişi almıştık. Yani öteki iki arkadaşımın adına benim bildiğim kadarıyla hiçbir eğitim veya öğretim merkezi yok. Benim bütün Türkiye sathında Iğdır Anaokulundan tutun İzmir'de ortaokula kadar adımın verildiği merkezler var. Tabii Başkent'teki en büyük eğitim merkezi olacak. Milletimin beni takdir etmesi tabii beni çok duygulandırıyor. Umarım bunu duyan gençlerimiz de bundan bir ders alır; bizim milletimiz bizim devletimiz vefakardır, eğer bu ülkeye faydalı bir şey yaparsanız veya bir şey yaptığınızda ülkenizi unutmazsanız, bu ülkeden verdiğinizden fazlasını alacaksınız.<br><br>Türkiye'nin bana yaptığı, 10 Nobel'den daha önemli daha fazladır, beni daha çok tatmin etmiştir. Çünkü, 85 milyon insanın sevgisi, herkes benim Türkiye'yi sevdiğimi, Türkiye'ye hizmet ettiğimi Türkiye'ye kıymet verdiğimi, bu yaptıklarımın kendi başarılarım değil Türkiye'nin başarısı olarak algıladığımı biliyor. Ben doğru; araştırmalarımı ABD'de yaptım ama ben bilimsel olarak burada (Türkiye'de) yetişmiştim, bilimsel metodu ben Türkiye'de öğrendim. Türkiye'ye gelmek üzere ABD'den ayrıldığım gün, Ahmet Gül adında Türk profesör arkadaşım bana hocam Muzaffer Aksoy'un biyografisini gönderdi. Muzaffer Aksoy, bana bilim yapmayı öğreten hocaydı. Benim iç hastalıkları hocamdı ve arabalarda kullanılan kimyasal madde olan benzinin kanser yaptığını keşfeden insan oydu ve Amerikan Meclisi'nde bu konuda bilirkişi olarak onu çağırdılar. Yani Muzaffer Hoca harika bir bilim insanıydı ve ben bilimi ondan öğrendim. ABD'ye gittiğimde bilim nasıl yapılır biliyordum. Burada imkanlarımız yoktu ama bilim, deney ve kontroller nasıl yapılır bunların hepsini ondan öğrendim.\"
Title
Sancar, kendisine bu onuru ve mutluluğu layık gören Türkiye Cumhuriyeti yetkililerine ve eğitim kampüsüne adının verilmesine ilişkin açıklamayı yapan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'e müteşekkir olduğunu söyledi.
Title
Sancar, Türk araştırmacıları ve eğitim kampüsünde yürütülecek AR-GE faaliyetlerine desteğinin sorulması üzerine, \"Keşke bu Nobeli 25 yıl önce alsaydım. 75 yaşındayım artık seyahat zor.\" değerlendirmesi yapan Sancar, bir bilim merkezinin uzaktan yürütülmesinin imkansız olduğunu ancak elinden geldiğince Türkiye'deki bilimsel çalışmalara ve Aziz Sancar Eğitim Kampüsü'ne uzaktan da olsa destek vermeye çalışacağını ifade etti.
Title
Sancar, \"Türkiye'deki hocalar, bana danışır, benimle 6 ay-1 yıl çalışır o olabilir. TÜBİTAK bir program yaptı, bana postdoc yani doktora sonrası araştırmacı gönderecekler. Geliştirdiğimiz çok yeni metotlar var. Şimdi dünyada Piri Reis Haritası dediğim metodu, bütün dünyada benim öğrencilerim Çin, Kore, Türkiye'de kullanıyor. Çünkü onlar öğrendiler, başkaları kullanamıyor. İnşallah Türk öğrenciler geldiğinde onlar öğrenir Türkiye'ye getirirler, aynı metodu kullanırlar ya da yeni metotlar geliştirirler.\" şeklinde konuştu.
Title
Aziz Sancar: Türkiye'nin bana gösterdiği ilgi 10 Nobel'den daha önemli
Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, Türkiye'nin gösterdiği sevginin 10 Nobel'den daha önemli olduğunu belirterek, "Çünkü, 85 milyon insan, benim bu yaptıklarımı Türkiye'nin başarısı olarak algıladığımı biliyor." dedi.

Aziz Sancar: Türk bilim insanları yetiştirmeye çalışacağım
GÜNDEM
Aziz Sancar: Türk bilim insanları yetiştirmeye çalışacağım

Aziz Sancar Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde
GÜNDEM
Aziz Sancar Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.