Dünya KKTC Türkler ile Rumlar arasında barışçıl ilişkiler mümkün

KKTC: Türkler ile Rumlar arasında barışçıl ilişkiler mümkün

KKTC: Türkler ile Rumlar arasında barışçıl ilişkiler mümkün

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez ile görüştü. Doğu Akdeniz'deki enerji konusunun, barışa ve huzura hizmet eden bir araç olduğunu vurgulayan Akıncı, "Hem Kıbrıslı Türkler ile Rumlar, hem de Türkiye ile Yunanistan arasında ve bölge ulusları arasında da yeni, barışçıl ve karşılıklı yarara dayalı ilişkiler tesis etmek mümkündür" ifadelerini kullandı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin doğal kaynaklar konusunda önerdiği ortak komite teklifini Rum kesiminin aceleyle kategorik olarak reddettiğini belirten Cumhurbaşkanı, 9 Ağustos'ta yapılacak liderler görüşmesi sonrasında duruma bir kez daha bakma ihtiyacı duyulması gerektiğini vurguladı.

Haber Merkezi AA
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, "Hem Kıbrıslı Türkler ile Rumlar, hem de Türkiye ile Yunanistan arasında ve bölge ulusları arasında da yeni, barışçıl ve karşılıklı yarara dayalı ilişkiler tesis etmek mümkündür" dedi.

  • Cumhurbaşkanı Akıncı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'i kabul etti.

Cumhurbaşkanlığında gerçekleştirilen görüşmeye, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri ile heyetler katıldı.

Cumhurbaşkanı Akıncı, ziyaretin basına açık ilk kısmında, Doğu Akdeniz'deki enerji konusunun, barışa ve huzura hizmet eden bir araç olduğunu söyledi.

Enerji yatakları konusunun, bölgede ve özellikle Orta Doğu'da toplumları ayırdığı ve savaşlara neden olduğunun altını çizen Akıncı, şöyle devam etti:

"Ancak bu kötü tarih bölge halklarının kaderi değildir, bunu değiştirebiliriz. Coğrafyayı değiştiremeyiz ama bu kötü gidişi değişebiliriz. Yeni ilişkiler tanımlayabiliriz. Hem Kıbrıslı Türkler ile Rumlar, hem de Türkiye ile Yunanistan arasında ve bölge ulusları arasında da yeni, barışçıl ve karşılıklı yarara dayalı ilişkiler tesis etmek mümkündür. Bunun yolu diyalog ve ortak komiteler kurulmasından geçer. İş birliği ve yararın tüm taraflara getireceği faydaların idrakinden geçmektedir"

Cumhurbaşkanı Akıncı, KKTC'nin doğal kaynaklar konusunda önerdiği ortak komite teklifini Rum tarafının aceleyle kategorik olarak reddettiğini belirterek 9 Ağustos'ta yapılacak liderler görüşmesi sonrasında olaya bir daha bakma ihtiyacı duymaları temennisinde bulundu.

"Biz Türkiye ile birlikte bu akılcı yolu yürümeye devam edeceğiz"

Yabancı diplomatlarla bu öneriyi sunduktan sonra yapılan temaslarda bunun çok yerinde bir öneri olduğu yönünde geri dönüşler aldıklarını vurgulayan Akıncı, Avrupa Birliği üyesi bazı ülkelerin de bu tespitte bulunduğunu dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, şöyle devam etti:

"Biz Türkiye ile birlikte bu akılcı yolu yürümeye devam edeceğiz. Herkes de şunu bilecek; eğer ortaklaşma fikrine Rum tarafı inatla yaklaşmayacaksa ve kendi yolunu yürüyecekse bizlere de kendi yolumuzu yürümekten başka alternatif bırakmadıklarının da bilincinde olacaklardır. Akıl yolunda buluşmak herkese daha yararlı bir ortamı yaratmaya adaydır. Ben 9 Ağustos'ta bir araya geldiğimizde, bu ortak akıl ve ortak komitede buluşmayı önereceğim. Bu bölgede dostluğun ve barışın tüm toplumlara getireceği faydadan bahsedeceğim. Umarım yeterli karşılık bulsun bu söylemlerimiz. Barıştan, dostluktan ve özellikle Türkiye gibi büyük bir devletin dostluğundan Kıbrıslı Rumların da Yunanistan'ın da kazanacağı çok şey olduğuna inanıyorum."

"Müzakerelerde ihtiyaç halinde sürece katkı sağlamaya da hazırız"

Bakan Dönmez de Türkiye ile KKTC arasında enerji boyutunda öteden beri temasların sürdüğünü, arz güvenliğine katkı sağlamak amacıyla ekonomi alanındaki iş birliğinin artarak devam ettiğini söyledi.

  • KKTC Enerji ve Ekonomi Bakanı Hasan Taçoy'la bugün yapacakları görüşmede, bu konuları esaslı şekilde ele alacaklarını söyleyen Dönmez, asıl gündem maddelerinin ise Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının (TPAO), KKTC'den almış olduğu petrol ve doğalgaz arama ruhsatı konularının olduğunu dile getirdi.

Bakan Dönmez, şunları kaydetti:

"Öteden beri biz KKTC'de yaşayan soydaşlarımızın hak ve menfaatlerinin sonuna kadar yanında olduğumuzu defaatle ifade ettik. Güney Kıbrıs Rum yönetiminin kendisini Ada'nın tek sahibi ve yöneticisi olarak görmesini ve tek taraflı adımlarını kabul etmediğimizi daha önce de ifade etmiştik. Bu kapsamda zatıalinizin (Akıncı) geçtiğimiz ay yapmış olduğunuz teklif son derece yerindeydi. Doğal kaynakların kurulacak bir ortak komite yoluyla değerlendirilmesini destekliyoruz. İnşallah karşı taraf da teklifinize olumlu yaklaşacaktır. Biz doğal kaynakların, çatışmanın değil, tam tersine barışın ve Ada'nın refahına katkı sağlayacak önemli bir etken olduğunu düşünüyoruz. Türkiye Cumhuriyeti olarak bu müzakerelerde ihtiyaç halinde sürece katkı sağlamaya da hazır olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyorum."

KKTC: Sahaya iniyoruz
DÜNYA
KKTC: Sahaya iniyoruz

KKTC: Rumlar müzakere için şart koşuyor
DÜNYA
KKTC: Rumlar müzakere için şart koşuyor

KKTC tarafına provokatif saldırı: Türk askeri teyakkuza geçti
DÜNYA
KKTC tarafına provokatif saldırı: Türk askeri teyakkuza geçti
Abone Ol Google News
Çocuklar risk altında

Çocuklar risk altında

​LGBT akımları çocukların dünyasında yer edinmeye çalışıyor.
Konutta kritik uyarı!

Konutta kritik uyarı!

Sözleşmeye bu iki maddeyi mutlaka koydurun.
Masonlar FETÖye kalkan oluyor

Masonlar FETÖ'ye kalkan oluyor

​Eski mason Özhan Kızıltan Gerçek Hayat'a konuştu.
BAE ateşle oynuyor

BAE ateşle oynuyor

​Türkiye'nin Libya'da üs kuracağı Vatiyye'ye saldırdı.
AK Parti<br>ve MHP imzaladı

AK Parti
ve MHP imzaladı

​Barolara ilişkin kanun teklifi TBMM'de kabul edildi.
Hakkımızı söke<br>söke alacağız

Hakkımızı söke
söke alacağız

​Seyahat kısıtlamasını kaldırmayan AB'ye sert çıktı.
Başbakan gitti<br>sıra Macron'da

Başbakan gitti
sıra Macron'da

​Sarı yelekliler yeniden sokakta, hedefte Macron var.
Baro tekeli<br>sona eriyor

Baro tekeli
sona eriyor

​Aynı ilde birden çok baro olacak.
137 ülkeye<br>yardım gönderdik

137 ülkeye
yardım gönderdik

Türkiye'nin eli açıklığını rakamlarla ortaya koydu.
Öğrenciler<br>çapraz oturacak

Öğrenciler
çapraz oturacak

​31 Ağustos'ta açılacak okullar için yeni kriterler belirlendi.
Başbağlar davası yeniden açılsın

Başbağlar davası yeniden açılsın

​PKK'lı teröristlerce 33 sivilin katledilmesinin üzerinden 27 yıl geçti.
Zirveyi geri istiyor

Zirveyi geri istiyor

​Sezonun kritik maçında Trabzonspor deplasmanda G.Saray'ı 3-1 yendi.
Kocaeli'de<br>yolcu otobüsü devrildi

Kocaeli'de
yolcu otobüsü devrildi

​İlk belirlemelere göre 1 kişi öldü, 14 kişi yaralandı.
MSB yetkilisi<br>açıklama yaptı

MSB yetkilisi
açıklama yaptı

​Libya'da Hafter güçleri Vatiyye Üssü'ne saldırı düzenledi.
Cüneyt Çakır'a<br>VAR' ayarı

Cüneyt Çakır'a
VAR' ayarı

​En kritik pozisyonları görmedi.
Göğsüne tekme attı

Göğsüne tekme attı

​Galatasaray-Trabzonspor maçında yürekleri ağza getiren an.
Türkiye'nin 24 saati

Türkiye'nin 24 saati

Koronavirüsten 19 kişi hayatını kaybetti, vaka sayısı 1148.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.