Dünya Kuzey Kore bir ay içinde 7inci füze denemesi gerçekleştirdi

Kuzey Kore bir ay içinde 7’inci füze denemesi gerçekleştirdi

Japonya, Kuzey Kore’nin yeni balistik füze denemesi gerçekleştirdiğini açıkladı. Kuzey Kore’den bir ay içinde 7’inci füze denemesi gerçekleştirdi. Japonya Savunma Bakanı Takeşi Iwaya, Kuzey Kore'nin füze denemelerinin uluslararası toplum için ciddi sorun olduğunun altını çizdi. Iwaya, bu denemelerin Birleşmiş Milletler kararlarının aleni bir şekilde çiğnendiğini vurguladı. 2016 yılında Güney Kore ile Japonya arasında imzalanan anlaşmanın, Güney Kore tarafından yenilenmeyeceğini açıkladığı istihbarat paylaşımı anlaşmasına atıfta bulunan Iwaya, Güney Kore'nin kararının Japonya'nın bilgi toplama ve analiz faaliyetlerine herhangi bir etkisi olmadığını belirtti.

Haber Merkezi IHA
Japonya’dan Kuzey Kore'nin füze denemesinde bulunduğunu açıkladı.
Japonya’dan Kuzey Kore'nin füze denemesinde bulunduğunu açıkladı.

Japonya Savunma Bakanı Takeşi Iwaya, Kuzey Kore’nin bu sabah iki yeni balistik füze ateşlediğini söyledi. Cumartesi günü Tokyo’da gazetecilere konuşan Iwaya, füzelerin Kore Yarımadası’nın doğusundan 06. 44 ve 07.01’de fırlatıldığını açıkladı.

Kuzey Kore’nin son füze denemelerinin uluslararası toplum için ciddi bir sorun olduğunu ve Birleşmiş Milletler kararlarının açık bir şekilde ihlal edildiğini belirten Iwaya, Japonya’nın son füze denemelerine ilişkin mevcut bilgileri toplayıp analiz edeceğini ve gözetime devam edeceğini söyledi.


Anlaşma sona erdi

Güney Kore ile Japonya arasında 2016’da imzalanan ancak Güney Kore’nin dün yenilenmeyeceğini açıkladığı istihbarat paylaşımı anlaşmasına atıfta bulunan Iwaya, Güney Kore’nin kararının Japonya’nın bilgi toplama ve analiz faaliyetlerine herhangi bir etkisi olmadığını ifade etti.

Anlaşmanın Kasım ayına kadar etkili olacağını belirten Iwaya, Güney Kore ile işbirliğinin yanı sıra, ABD ile üçlü işbirliğinin sürdürüleceğine dair umudunu yineledi.

Gerginliği tırmandıracak adım: Kuzey Kore'den füze denemesi
DÜNYA
Gerginliği tırmandıracak adım: Kuzey Kore'den füze denemesi

Kuzey Kore Seul ile müzakereleri sonlandırdı
DÜNYA
Kuzey Kore Seul ile müzakereleri sonlandırdı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.