Dünya Lübnan Başbakanı Haririden Hizbullah açıklaması

Lübnan Başbakanı Hariri'den 'Hizbullah' açıklaması

Lübnan Başbakanı Hariri, mayıs ayında yapılacak parlamento seçimleri için Hizbullah ile ittifak kurmayacaklarını bildirdi. Hariri, bu seçimlerin bir dönüm noktası olacağını ve programlarının, Refik Hariri dönemine iadei-itibar vermek olduğunu sözlerine ekledi.

AA
Lübnan Başbakanı Saad Hariri
Lübnan Başbakanı Saad Hariri

Lübnan Başbakanı Saad Hariri, Hizbullah ile ittifak kurmayacaklarını söyledi. Refik Hariri suikastının 13'üncü yılındaki anma etkinliği kapsamında başkent Beyrut'taki bir etkinlikte konuşan Hariri, "Biz, hiç kimsenin kendisini ırkçı ya da mezhepçi bir kutuya koyup kutuyu kilitlemesini ve sonra da anahtarını atmasını kabul eden bir hareket değiliz." dedi. Hariri, Hizbullah ile ittifak kurmayacaklarını ifade etti.

"Lübnan bir Arap ülkesidir dış vesayetleri reddediyoruz"

Taif Antlaşması'na (1989'da iç savaşı sona erdiren anlaşma) bağlı olduklarını ve bu metnin değiştirilmesini hiçbir şekilde kabul etmediklerini aktaran Hariri, Lübnan'ın bir Arap ülkesi olduğunu ve dış vesayetleri reddettiğini vurguladı.

Asla vazgeçemeyecekleri, ülkenin onsuz istikrara kavuşamayacağı ve ilerleyemeyeceği değişmez ilkelerinin bulunduğunu kaydeden Hariri, bunlardan en önemlilerinin "siyasi anlaşmazlıklarda diyaloğa başvurmak, Lübnan'ı bölgedeki savaşların etkilerinden korumak, Arap ülkelerinin içişlerine karışmamak, silahın sadece devletin ve meşru kurumlarının elinde olmasını vurgulamak ve ordu ile güvenlik güçlerinin yeteneklerini etkinleştirmek" olduğunu dile getirdi.

"Önümüzdeki seçimler dönüm noktası"

Hariri ayrıca, ülkedeki Suriyeli mültecilerle ilgili krizin sona erdirilmesi çağrısı yaptı ve bu kişilere yurt verilmesine karşı çıktı. Lübnan'da mayıs ayında yapılması planlanan parlamento seçimlerine de değinen Hariri, bu seçimlerin bir dönüm noktası olacağını ve programlarının, Refik Hariri dönemine iadei-itibar vermek olduğunu sözlerine ekledi.

REKLAM

Dönemin Lübnan Başbakanı Refik Hariri, 14 Şubat 2005'te düzenlenen suikast sonucu hayatını kaybetmişti.

Lübnan'da muhtemel İsrail saldırısına karşı orduya tam yetki
DÜNYA
Lübnan'da muhtemel İsrail saldırısına karşı orduya tam yetki

Lübnan, İsrail'i BMGK'ya şikayet edecek
DÜNYA
Lübnan, İsrail'i BMGK'ya şikayet edecek

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.