Dünya Merkel İstanbulda dörtlü Suriye zirvesi anlamlı olabilir

Merkel: İstanbul’da dörtlü Suriye zirvesi anlamlı olabilir

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Almanya, Fransa, Türkiye ve Rusya’nın İstanbul’da Suriye’de çözüme katkıda bulunacak bir toplantı yapmasının anlamlı olabileceğini söyledi.

Haber Merkezi Diğer
Arşiv
Arşiv

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Meseberg Şatosu’nda yapacağı görüşme öncesinde konuşan Merkel, Suriye’de iç savaşın sona erdirilmesine yönelik olarak gündeme gelen İstanbul zirvesi hakkında ‘anlamlı olabilir’ ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz ayın sonunda Suriye ve bölgedeki genel duruma hakkında Türkiye, Almanya, Rusya ve Fransa’nın da katılacağı bir zirve düzenleneceğini duyurmuş ve İstanbul’da düzenlenecek zirvenin 7 Eylül’de gerçekleştirileceğini kaydetmişti.

'Dört ülke Suriye için çok iyi hazırlanmalı'

İstanbul’daki olası zirve için henüz tarih belirlenmediğini ifade eden Merkel, bu tür bir zirve için çok iyi hazırlanılması gerektiğini ve bu kapsamda öncelikle dört hükümetin dış politika danışmanlarının bir araya gelmesinin planlandığını kaydetti. Merkel, zirve konusundaki nihai kararın ise dört ülkenin dış politika danışmanlarının gerçekleştireceği toplantıların ardından verileceğini belirtti.

Merkel ayrıca Suriye’de çözüm için geliştirilen mevcut girişimler arasında yer alan ve ABD ile Almanya’nın da dahil olduğu “Küçük Grup” formatının İstanbul’daki dörtlü zirve açısından herhangi bir etkisi olmayacağını dile getirdi. ‘Küçük Grup’a dahil olan ülkelerin içinde Fransa, İngiltere, ABD, Suudi Arabistan ve Ürdün de yer alıyor. Almanya, grubun toplantılarına ilk kez geçtiğimiz nisan ayında katılmıştı.

'Rusya ile iyi ilişkiler istiyoruz'

  • Diğer yandan Merkel, Putin ile yapacağı görüşmeye ilişkin olarak “Rusya ile iyi ilişkiler istiyoruz.” dedi. Putin ile bir çalışma toplantısı yapacağını anımsatan Merkel, bu görüşmeden spesifik sonuçlar beklenemeyeceğini vurguladı.
  • Ukrayna’dan Suriye’ye ve ekonomik alandaki iş birliğine kadar meşgul oldukları pek çok sorunun Rusya ile sürekli diyalogda olmayı gerekli kıldığını dile getiren Merkel, “Bu diyaloğu yarın sürdüreceğim.” ifadesini kullandı.

Görüşmede, görüş ayrılıklarının da olabileceğini, bunun yanı sıra ikili ve uluslararası alanda iş birlikleri hızlandırma ve iyileştirme konusunda düşüncelerin ele alınabileceğini belirten Merkel, değerlendirmelerinde Libya’nın da önemli bir konu olacağını, tüm bu konularda Rusya’nın önemli etkisi bulunduğunu söyledi.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.