DünyaMescid-i Aksa için Müslümanlar birlik olmalı

'Mescid-i Aksa için Müslümanlar birlik olmalı'

Kudüs Yüksek İslam Heyeti Başkanı ve Mescid-i Aksa Hatibi Şeyh İkrime Sabri, Mescid-i Aksa’nın özgürlüğü için ilk başta Müslümanların bir olmasının gerektiğini belirtti.

Haber MerkeziAA
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Mescid-i Aksa'nın Hatibi olan Sabri, Mescid-i Aksa’nın özgürlüğü için ilk başta Müslümanların bir olması lazım, aramızdaki vahdeti tesis ederek güçlü olmamız lazım" diye konuştu.

Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından yarın düzenlenecek "Uluslararası Kudüs ve Mescid-i Aksa Sempozyumu"na katılmak üzere kente gelen Sabri, gazetecilere yaptığı açıklamada, Mescid-i Aksa'daki durumun şu an iyi olduğunu fakat İsrail’e güvenmedikleri için her an kötüleşebileceğini söyledi.

Müslümanların ortak tavrının etkileri

İslam ülkelerinin desteğiyle Kudüs'ün daha iyi olacağını kaydeden Sabri, "Birkaç ay önce Mescid-i Aksa’ya yapılan saldırının ardından Müslümanların yek vücut olup İsrail’e karşı seslerini yükseltmesiyle geri adım atmak zorunda kalmışlardı. Müslümanlar tek olduklarında geri adım atmak zorunda kalıyorlar." ifadelerini kullandı.

Sabri, Müslümanların şu anda rahat şekilde Mescid-i Aksa’ya girip ibadetlerini yapabildiklerini dile getirerek, verdiği destekten dolayı Türkiye'ye teşekkür etti.

Türk halkına çok dua ettiklerini belirten Sabri, "Buradaki Müslümanlar seslerini yükseltti. Bu yüzden Kudüs halkı her zaman minnettardır." dedi.

Sabri, İsrail'in Mescid-i Aksa’ya saldırısı sırasında ilk kendisinin yaralandığını ifade ederek, sağlık durumunun iyi olduğunu anlattı.

"Selahaddin Eyyubi'ye borçluyuz"

"Bizler her daim Selahaddin Eyyubi’ye çok şey borçluyuz" diyen Sabri, sözlerini şöyle sürdürdü:

  • "Her zaman onu rahmetle yad ediyoruz. Sultan Abdulhamit’e de çok şey borçluyuz. İnşallah o dönemler tekrar gelecek ve o dönemi tekrar yaşayacağız. Mescid-i Aksa’nın özgürlüğü için ilk başta Müslümanların bir olması lazım, aramızdaki vahdeti tesis ederek güçlü olmamız lazım. Kudüs’teki Müslümanlar zulüm altındadırlar, herkesten dua bekliyoruz. Biz İsrail’e asla güvenmiyoruz, her an tekrar saldırabilirler ve Mescid-i Aksa’yı tekrar işgal edebilirler."

Zaten şu anda bile Yahudiler mescitte vardır. Ben buradan bütün İslam ülkelerine şunu söylemek istiyorum: Selahaddin Eyyubi gibi Kudüs’ü fethetmek için öncelikle bir olmamız lazım. Bu, üzerimize vaciptir."

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça da Uluslarası Kudüs ve Mescid-i Aksa Sempozyumu'nun büyük bir katılımla yapılacağını söyledi.

Sempozyumda işgal altındaki Kudüs ve Mescid-i Aksa'nın maruz kaldığı saldırılar ile sebeplerinin ele alınacağını anlatan Ağırakça, "Bu bölgenin insanlarının da hukukunun mutlak surette nasıl olması gerektiği ve işgalin nasıl giderileceği üzerinde durulacağını düşünüyorum. Sempozyumda hem bilimsel hem de hukuki açıdan Filistinlilerin hakları nelerdir, onun üstünde duracağız." diye konuştu.

İki gün sürecek sempozyumda akademi, siyaset ve bilim dünyasından yaklaşık 30 isim yer alacak.

İBB Başkanı Uysal'dan metro açıklaması
Gündem

İBB Başkanı Uysal'dan metro açıklaması

AK Parti Sultanbeyli İlçe Kongresinde konuşan İBB Başkanı Mevlüt Uysal, "Kadıköy’e, Bakırköy’e, Şişli’ye yaptığımız gibi belediyesi CHP’de olan Beylikdüzü’ne de Sultanbeyli ve Arnavutköy’e de metro götüreceğiz" dedi.
Enes Ünal golleriyle Atletico Madrid'i yıktı
Spor

Enes Ünal golleriyle Atletico Madrid'i yıktı

Villarreal'de forma giyen milli futbolcumuz Enes Ünal, Atletico Madrid'le oynanan karşılaşmanın 82 ve 90+2. dakikasında attığı gollerle takımını 2-1'lik galibiyete taşıdı.
Alvaro Negredo hastaneye götürüldü
Spor

Alvaro Negredo hastaneye götürüldü

Beşiktaş Kulübü, Başakşehir maçının ardından yaptığı açıklamada İspanyol forvet oyuncusunun hastaneye götürüldüğünü duyurdu.
'Muhammed'in ordusu geri döndü'
Dünya

'Muhammed'in ordusu geri döndü'

TVNET Özel Yayını'nda Çanakkale Zaferi ve Afrin'in teröristlerden temizlenmesini değerlendiren ASSAM Güvenlik Uzmanı Ersan Ergür, "Bu ordu, Mescid-i Aksa'da, Mekke'de, Medine'de peygamberlik sancaktarlığını yaptı. Mehmetçik bu bölgelerden çekildikten sonra, Müslümanların kanadı kırılmış ve Kudüs'e ve Mescid-i Aksa'ya namahrem eli değimiştir. İşte bugün 18 Mart'ta Afrin'in alınmasıyla, şu sloganı rahatlıkla söyleyebilirim ki, 'Gidin emperyalistlere söyleyin ki, Muhammed'in ordusu geri döndü.." ifadelerini kullandı.
Onazi Galatasaray maçında cezalı duruma düştü
Spor

Onazi Galatasaray maçında cezalı duruma düştü

Trabzonspor'un Yeni Malatyaspor'la oynadığı maçta sarı kart gören Nijeryalı orta saha oyuncusu Ogenyi Onazi Galatasaray maçı öncesinde cezalı duruma düştü.