|
Dünya

Nazi cuntasına terör örgütü suçlaması: Devlet yetkililerini öldüreceklerdi

Almanya’da darbe yapmayı planlayan liderliğini Prens 13. Heinrich’in yaptığı nazi cuntası, Federal Cumhuriyet'i yıkmak için terör örgütü kurmakla suçlanıyor. 25 kişiden biri Avusturya'da bir diğeri de İtalya'da gözaltına alındı. Yakalananlardan birinin Rus vatandaşı olduğu açıklandı. Darbeciler, askeri araçlarla devlet yetkililerine suikast da planlamış.

03:45 . 9/12/2022 Cuma
Yeni Şafak
​Almanya’da darbe yapmayı planlayan liderliğini Prens 13. Heinrich’in yaptığı nazi cuntası, Federal Cumhuriyet'i yıkmak için terör örgütü kurmakla suçlanıyor.

​Almanya’da darbe yapmayı planlayan liderliğini Prens 13. Heinrich’in yaptığı nazi cuntası, Federal Cumhuriyet'i yıkmak için terör örgütü kurmakla suçlanıyor.

Almanya’da darbe yapıp mevcut devlet düzenini değiştirmek için hareket eden ve mevcut Alman hükümetini tanımayarak kendilerini Alman İmparatorluğu Vatandaşı (Reichsbürger) olarak tanımlayan grup üyeleri terör örgütüne üyelikten yargılanacak. Savcılığın iddianamesinde grup üyelerinin askeri araçlar kullanıp devlet yetkililerine şiddet uygulayarak gerçekleştirmeyi planladıkları eylemlere cinayet işlemenin de dahil olduğu belirtildi. Savcılık iddianamesinde ayrıca söz konusu grup üyelerinin, mevcut Almanya sınırlarını tanımadıkları ve ülkeyi sözde bir “derin devletin” yönettiğine inandıkları, iktidarın ele geçirilmesiyle oluşturulacak bir “askeri kolun” asıl hedefe ulaşana kadar düzenin sağlanmasında yer almasını planladıkları ifade edildi. Grubun Kasım 2021’den itibaren darbe hazırlıklarına yoğunluk verdiği kaydedilen iddianamede, hazırlıklar içinde yönetim şeklinin planlanması, ekipman temini, atış eğitimi, yeni üye alımı gibi faaliyetlerin olduğu ifade edildi.

Almanya’da darbe yapmayı planlayan liderliğini Prens 13. Heinrich’in yaptığı nazi cuntası, Federal Cumhuriyet’i yıkmak için terör örgütü kurmakla suçlanıyor. 25 kişiden biri Avusturya’da bir diğeri de İtalya’da gözaltına alındı. Yakalananlardan birinin Rus vatandaşı olduğu açıklandı. Darbeciler, askeri araçlarla devlet yetkililerine suikast da planlamış.

#Almanya
#Nazi
#Darbe
#Federal Cumhuriyet
#Terör
2 ay önce
default-profile-img
Nazi cuntasına terör örgütü suçlaması: Devlet yetkililerini öldüreceklerdi
Cumhurbaşkanı Erdoğan 10 Mart'ı işaret etti: Kararnameyi açıklayacağım ve seçim atmosferine gireceğiz
Erdoğan İstanbul'da konsoloslukların kapatılması hakkında: Pazartesi günü kabine toplantımızda gerekli kararları alacağız
Galata Kulesi'nin demir korkulukları şiddetli rüzgardan zarar gördü
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dokuz ülkeye 'konsolosluk kapatma' tepkisi: Ültimatom verildi kabinede gerekli kararları alacağız
Sefer iptalleri nedeniyle Sabiha Gökçen Havalimanı'nda yoğunluk yaşanıyor