|
Dünya

Nepal'de 72 kişiyi taşıyan yolcu uçağı düştü

Nepal'de 68'i yolcu 4'ü mürettebat toplam 72 kişiyi taşıyan yolcu uçağı düştü. Nepal devlet televizyonu ülkenin batısındaki kaza mahallinden bazı cesetlerin çıkarıldığını bildirildi. Arama kurtarma çalışmaları kapsamında 40 kişinin cansız bedenine ulaşıldığı belirtildi.

09:19 . 15/01/2023 Pazar
Diğer
Kurtarma ekipleri ile bir grup insanın, uçağın enkazının etrafında toplandığı ve olay yerinden dumanın yükseldiği görüldü.

Kurtarma ekipleri ile bir grup insanın, uçağın enkazının etrafında toplandığı ve olay yerinden dumanın yükseldiği görüldü.

Katmandu Post gazetesinin haberine göre, başkent Katmandu'dan Pokhara'ya gitmek üzere havalanan Yeti Hava Yollarına ait "ATR 72" tipi yolcu uçağı, Seti Nehri Vadisi yakınında düştü.

Uçağın piste düştüğü sırada alev alarak yangın çıktığı belirtildi.

Şirket Sözcüsü Sudarshan, Eski havaalanı ile Pokhara Uluslararası Havaalanı arasında düşen Yeti Havayolları uçağında toplam 68 yolcu ve dört mürettebat olduğunu ifade etti.

  • Bartaula, yolcular arasında 10 yabancı uyruklu kişi ile 2 bebeğin de bulunduğu bilgisini paylaştı.

Uçağın başkent Katmandu'dan Pokhara'ya gitmekte olduğu öğrenildi.

Başbakan Pushpa Kamal Dahal, güvenlik güçlerinden ve halktan bölgedeki kurtarma çalışmalarına destek olmalarını istedi.

Devlet televizyonun yayınladığı görüntülerde, Himalaya Dağları'nın eteğindeki sarp bölgede düşen uçaktan alev ve dumanların çıkması yer aldı.

Kazada ilk belirlemelere göre 40 kişi öldü

BBC'ye göre, Pokhara Uluslararası Havalimanı'na 1,6 kilometre mesafede, Seti Nehri Vadisi yakınında düşen uçakta ilk belirlemelere göre 40 kişi hayatını kaybetti.

Nepal Sivil Havacılık Teşkilatından yapılan yazılı açıklamada, uçaktaki yabancı uyrukluların arasında 5 Hindistan, 4 Rusya ve 2 Güney Korelinin yanı sıra İrlanda, Avustralya, Arjantin ve Fransa vatandaşlarının yer aldığı bildirildi."KURTARMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR"

AFP'ye konuşan Sudarshan Bartaula, "Uçakta 68 yolcu ve dört mürettebat var... Kurtarma çalışmaları sürüyor, hayatta kalan olup olmadığını şu anda bilmiyoruz" açıklamasında bulundu.

  • Kalkıştan yaklaşık 20 dakika sonra meydana gelen olayın ardından Nepal Başbakanı Pushpa Kamal Dahal kabineyi acil toplantıya çağırmıştı.
#nepal
#yolcu uçağı
8 ay önce
default-profile-img