Dünya Nijeryada Boko Harama operasyon Rehin alınan altı kadın kurtarıldı

Nijerya'da Boko Haram'a operasyon: Rehin alınan altı kadın kurtarıldı

Çok Uluslu Müşterek Görev Gücü (MNJTF) Sözcüsü Albay Muhammad Dole, Nijerya ile Nijer ve Kamerun sınırındaki Çad Gölü Havzası'nda Boko Haram ve ISWAP terör örgütlere karşı operasyonların sürdüğünü açıkladı. Operasyonlarda rehin alınan altı kadın örgütlerin elinden kurtarıldı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Nijeryada Boko Harama operasyon: Rehin alınan altı kadın kurtarıldı
Nijerya'da Boko Haram'ın rehin aldığı altı kadın kurtarıldı.

Operasyonlar kapsamında Nijerya'nın Borno eyaletinde Boko Haram üyelerinin rehin aldığı altı kadının kurtarıldığını kaydetti.

Operasyonlarda 37 teröristin de etkisiz hale getirildiğini ifade eden Dole, örgütün eğitim kampları ve lojistik malzemelerinin imha edildiğini aktardı.

Rehinelerin ne zaman kaçırıldığına ilişkin bilgi paylaşılmadı.

Çok Uluslu Müşterek Görev Gücü (MNJTF), daha önce operasyonlarda 100'den fazla Boko Haram ve ISWAP üyesinin etkisiz hale getirildiği açıklamıştı.

2009'dan bu yana 20 binden fazla kişi hayatını kaybetti

Nijerya'da terör örgütü Boko Haram'ın kurucusu Muhammed Yusuf'un oğlu olan Ebu Musab el-Barnawi, 2009'da babasının ölümünden sonra Boko Haram'ın sözcüsü olmuştu.

Ülkede 2000'li yılların başından bu yana varlık gösteren Boko Haram'ın 2009'dan bu yana düzenlediği kitlesel şiddet eylemlerinde 20 binden fazla kişi yaşamını yitirdi.

Boko Haram içinde 2016'da başlayan liderlik krizi, örgütün Barnawi ile Ebubekir Şekau arasında bölünmesine neden olmuştu. Şekau, Boko Haram'ı yönetirken, Barnawi ISWAP'ı kurarak eylemlerine devam etmişti.

Nijerya'da Boko Haram'ın kanlı saldırısında ölü sayısı 79'a çıktı
DÜNYA
Nijerya'da Boko Haram'ın kanlı saldırısında ölü sayısı 79'a çıktı

Boko Haram tarafından kaçırılan 110 kız öğrenciden haber alınamıyor
DÜNYA
Boko Haram tarafından kaçırılan 110 kız öğrenciden haber alınamıyor

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.