DünyaOrtadoğudaki son krizlerin arkasındaki isim

Önemli detay: Trump'ın damadı Kushner'ın Ortadoğu'da desteklediği krizler!

Ortadoğu'daki son krizlerin arkasındaki isim

Donald Trump'ın başkanlık koltuğuna oturduğu 20 Ocak'tan bu yana ABD'nin kriz coğrafyasına dönüştürdüğü Ortadoğu'da hemen her taşın altından o isim çıkıyor. Bugün, Trump'ın Yahudi damadı ve akıl hocası Jared Kushner'ın adının karıştığı krizleri inceliyoruz.

Haber MerkeziYeni Şafak
ABD Başkanı Donald Trump'ın damadı ve başdanışmanı Jared Kushner
ABD Başkanı Donald Trump'ın damadı ve başdanışmanı Jared Kushner

ABD Başkanı Donald Trump'ın damadı ve baş danışmadı Jared Kushner.

Kushner, İkinci Dünya Savaşı sırasında Polonya'daki Nazi kamplarından kaçarak 1949'da ABD'ye yerleşen bir Yahudi ailesinin mensubu.

Jared Kushner, 1981 yılında New Jersey'de dünyaya geliyor. Harward ve New York üniversitelerini bitirerek, 2007'de babasının 1985 yılında kurduğu Kushner Companies şirketlerinin başına geçiyor.

Kushner'ın hayatı, Trump'ın kızı Ivanka ile 2009 yılında birleşti. Ivanka Trump, Jared'la evlenebilmek için Yahudiliğe geçti.

ABD Başkanı Donald Trump'ın kızı Ivanka Trump ve Jared Kushner, 2009 yılında evlendi.

REKLAM

Trump'ın damadının ve kızının Yahudi olması, ABD-İsrail ilişkileri açısından önem arz ediyor. Kushner'ın iyi olan ABD-İsrail ilişkilerini daha da pekiştireceği düşünülüyor.

  • Jared Kushner'ın 'Newsobserver' isminde bir gazetesi de var.

Suudi Arabistan'daki tasfiye'den 'Kushner' çıktı

Trump'ın damadı Kushner'ın ismini en son Suudi Arabistan'da 'yolsuzluk' adı altında yapılan tasfiye sonrası duyduk.

REKLAM
  • Kushner'ın tasfiyelerin yapılmasından sadece birkaç önce Suudi Arabistan veliaht prensi ile görüşmesi operasyonların ABD-Suudi Arabistan ittifakının ürünü olduğunu ortaya koydu. Kushner, 28 Ekim'de Riyad'da Muhammed bin Selman ile bir araya geldi. Beyaz Saray, gizli görüşme ile ilgili açıklama yapmaktan kaçındı.

Trump'ın Yahudi damadı üzerinden şekillendirdiği Ortadoğu politikası endişelere yol açıyor. Kushner Haziran ayında da Kudüs'e gitmişti.

ABD Başkanı Donald Trump'ın damadı ve başdanışmanı Jared Kushner ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu

Katar krizinde de ABD'nin parmağı var

Kushner'ın daha Haziran ayında Katar ile Körfez ülkelerinde patlak veren krizde de adından sıkça söz ettirmişti. ABD Başkanı Trump'ın Suudi Arabistan'a yaptığı ziyaretten kısa bir süre sonra Katar krizi patlak vermesi dikkat çekmişti.

REKLAM

Krizden para kazandı!

Geçtiğimiz mayıs ayında Suudi yetkililerle savunma sistemleri üreten Lockheed Martin şirketinin ticaret simsarlığını Kushner’in yaptığı ve Suudi Arabistan’a 100 milyar doların üzerinde silah sistemi satılmasını öngören anlaşmayı organize ettiği ortaya çıktı.

ABD Başkanı Donald Trump ve damadı Jared Kushner

Körfez’i böyle soydu
DÜNYA
Körfez’i böyle soydu

ABD'nin hedefinde Lübnan mı var?

Suudi Arabistan’daki gelişmeleri Lübnan’a yönelik bir saldırı için fırsat gören İsrail, lobilerini ABD üzerinden harekete geçiriyor.

REKLAM

Lübnan Başbakanı Saad Hariri, kurduğu hükümetin Aralık 2016'da meclisten güvenoyu almasının üzerinden 1 yıl geçmeden bugün istifa ettiğini açıklamıştı. Konuşmasında "Hizbullah ve İran'ın bölgeyi istikrarsızlaştırdığını" belirten Hariri, "kendisine yönelik de bir suikast olabileceği endişesi taşıdığını" söylemişti.

Kushner'ın adı, Rusya ile işbirliği iddialarına karışmıştı.

ABD Senatosu İstihbarat Komitesinde Rusya soruşturmasıyla ilgili açıklama yapan Kushner, şöyle konuşmuştu:

"Herhangi bir yabancı hükümet ile gizli iş birliği yapmadım ve kampanyada görev alanlardan iş birliği yapan kimseyi de görmedim. Uygunsuz herhangi bir bağlantım yok. Kendi işletmelerimin finansmanı için de Rus fonlarına güvenmedim."Rus Büyükelçi ile görüşmüş

Rusya'nın ABD Büyükelçisi Sergey Kislyak ile görüşmelerini kabul ettiğini belirten Kushner, bu görüşmelerin hiçbirinde "Moskova'nın Trump kampanyasına yardımı anlamında gizli iş birliği içerecek" bir konuşma geçmediğini veya böyle bir sonuç ortaya çıkmadığını vurguladı.

REKLAM

Savaş sözleri
DÜNYA
Savaş sözleri

İsrail lobisi bu kez Riyad’a çalışacak
DÜNYA
İsrail lobisi bu kez Riyad’a çalışacak

İran ve Arabistan arasında 'Hariri' atışması
DÜNYA
İran ve Arabistan arasında 'Hariri' atışması

Talisca Bayern Münih maçında tarihe geçebilir
Spor

Talisca Bayern Münih maçında tarihe geçebilir

Beşiktaş'ın hücum yollarındaki en etkili isimlerinden olan Anderson Talisca, takımının UEFA Şampiyonlar Ligi son 16 turunda yarın Bayern Münih ile oynayacağı karşılaşmada rekor kırmak için görev bekleyecek.
Erzincanlı çoban ABD'de milyoner oldu
Hayat

Erzincanlı çoban ABD'de milyoner oldu

11 yaşındayken bir fotoğrafını görerek aşık olduğu New York’a 16 yıl önce cebinde sadece 200 dolarla giden Erzincanlı 'Zach' Erdem'in yanında bugün 320 kişi çalışıyor. İlk çalıştığı yeri satın alan Zach Erdem, 40 yaş altı başarılı iş adamı ödülüne layık görüldü.
30 kuruşluk yumurtada 2 liralık organik oyunu
Ekonomi

30 kuruşluk yumurtada 2 liralık organik oyunu

Vatandaşın organik ürün hassasiyetini fırsata çevirmeye çalışan uyanıkların 30 kuruşluk yumurtaları 1.5-2 liradan sattıkları ortaya çıktı. Piyasada kaydı bulunmayan 2.5 milyon yumurta bulunuyor. Kayıtsızların yanı sıra kayıtlı yumurtalara da organik kılıfı uydurulabiliyor. Vatandaşın burada tek yapacağı kontrol yöntemi ise yumurtaların üzerindeki seri numaralarına dikkat etmek.
Hakim gözünün yaşına bakmadı: Kararı duyunca bayıldı
Gündem

Hakim gözünün yaşına bakmadı: Kararı duyunca bayıldı

İzmir'de görülen iğrenç davada, 7. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı, küçük yaştaki E.A’yı, kendisine gönderdiği fotoğraflarla tehdit edip, cinsel istismarda bulunan Cihan K’ye 132 yıl 6 ay, Yılmaz Ç’ye 39 yıl, Nazif S’ye de 52 yıl hapis cezası verdi. Nazif S. duruşma salonunda sinir krizi geçirip bayıldı.
İğrenç olay polisin gelmesiyle ortaya çıktı
Gündem

İğrenç olay polisin gelmesiyle ortaya çıktı

Öz oğlunu kaldığı yurda götürürken cinsel istismarda bulunan baba G.M.B, “Alt soya karşı çocuğun nitelikli cinsel istismarı suçundan” Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklandı.